Radio Białystok | Wiadomości | Światło pamięci zapłonęło na grobach żołnierzy w regionie, ale nie tylko [zdjęcia]

Światło pamięci zapłonęło na grobach żołnierzy w regionie, ale nie tylko [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik, Iza Kosakowska, Marcin Mazewski

10.11.2018, 10:58, akt. 12.11.2018, 09:08

"Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania niepodległości" - akcja pod takim hasłem odbyła się w sobotę (10.11) wieczorem w województwie podlaskim i na Kresach Wschodnich, ale dotarła także m.in. do Brukseli czy Londynu.

Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie niepodlegości, fot. Joanna Szubzda
Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie niepodlegości, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Światło pamięci zapłonęło na grobach polskich żołnierzy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jej celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy stanęli do walki o Ojczyznę. Jak mówi jeden z pomysłodawców akcji - Andrzej Bieluczyk - trzeba pamiętać nie tylko o ojcach niepodległości, ale też o zwykłych żołnierzach, którzy oddali życie za Ojczyznę. 

Uczestnicy akcji w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości uczcili pamięć tych, którzy polegli podczas m.in. powstań narodowych, wojen światowych czy wojny polsko-bolszewickiej. Zrobili to poprzez zapalenie zniczy i odmówienie krótkiej modlitwy na żołnierskich mogiłach. Na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku przyszło blisko sto osób. 

Akcja zyskała charakter międzynarodowy. Przyłączyło się do niej ponad pięćdziesiąt stowarzyszeń, dzięki czemu zapłoną tysiące zniczy. M.in. na grobach żołnierzy w Suwałkach, Białymstoku, Sokółce, Augustowie, ale także np. we Lwowie, Wilnie, Brukseli, czy Londynie. Pod Lwowem w Rozdrożu Nowym uczniowie szkoły polskiej znaleźli zapomniany cmentarz powstańców listopadowych, to także wielki sukces akcji. 

- dodaje Andrzej Bieluczyk

Akcję zorganizowało białostockie Stowarzyszenie "Grupa Wschód". 

Mieszkańcy Suwałk odwiedzili kilkadziesiąt żołnierskich mogił

Mieszkańcy Suwałk odwiedzili kilkadziesiąt żołnierskich mogił i zapalili na nich znicze w ramach akcji "Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania niepodległości". W ten sposób, upamiętnili tych, którzy stanęli do walki za Ojczyznę. 

Światła pamięci zapłonęły m.in. na cmentarzu przy kościele Piotra i Pawła na grobach tych którzy zginęli we wrześniu 1939  roku i na mogiłach powstańców styczniowych. Uczestnicy akcji zapalili światło pamięci także na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej, m.in. przy pomniku POW oraz przy pomniku suwalczanek, sióstr Nieciuńskich, które po wybuchu II wojny, zaangażowały się w działalność konspiracyjną, którą kontynuowały także po przeprowadzce do Warszawy. W 1943 roku zostały aresztowane, torturowane i rozstrzelane. Zosia miała wtedy 18 lat, Hanna była o dwa lata starsza. 

W ramach Światła pamięci, znicze zapłonęły także w lesie, na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, przy ulicy Reja, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej, pierwszej organizacji konspiracyjnej działającej na Suwalszczyźnie na początku II wojny światowej. Zostali oni aresztowani i rozstrzelani w kwietniu 1940 roku.

| red: mak, maj, zmj, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Bieluczyk

29.10.2018, 10:20

- Pamiętamy o ojcach niepodległości, o politykach, o generałach. Pamiętajmy też o tych szarych żołnierzach. Być może bardzo krótko byli w wojsku, ale zginęli za Ojczyznę.


Mieszkańcy sprzątają groby żołnierzy poległych w bitwie białostockiej

16.08.2018, 07:50

"Posprzątajmy mogiły żołnierzy" - apeluje białostockie Stowarzyszenie Grupa Wschód.


Rekonstruktorzy czyszczą groby żołnierzy na białostockim cmentarzu farnym

1.09.2017, 19:26

Zwykle widujemy ich podczas widowiskowych inscenizacji. Od 1 września pracują na białostockim cmentarzu farnym. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Wschód czyszczą groby pochowanych tam żołnierzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok