Radio Białystok | Wiadomości | Wielka Synagoga w kolorach z XVII w. - kończy się remont tykocińskiego zabytku

Wielka Synagoga w kolorach z XVII w. - kończy się remont tykocińskiego zabytku

autor: Grzegorz Pilat

14.11.2018, 15:28, akt. 19:17

To jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Po ponad roku kończy się remont Wielkiej Synagogi w Tykocinie.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Renowacja Wielkiej Synagogi w Tykocinie - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nowe dachy i elewacja

Zabytek wymagał pilnej wymiany dachów. Odświeżono też elewacje. Prace były prowadzone pod kontrolą konserwatora zabytków i przy nadzorze archeologicznym. Mieszkańcy Tykocina uważają, że remont synagogi był niezbędny. - Budynek był zniszczony, teraz wygląda pięknie - podkreślają nasi rozmówcy.

Kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski mówi, że remont, który rozpoczął się kilkanaście miesięcy temu, jest już prawie zakończony.


- Odebraliśmy już część prac. Trwają jeszcze ostatnie poprawki, ale to kwestia dni, kiedy remont się zakończy. Wymieniliśmy dwa dachy w Wielkiej Synagodze, zmianie uległa też elewacje. W środku wymieniliśmy centralne ogrzewanie, odświeżyliśmy kilka pomieszczeń, w których teraz będziemy mogli organizować wystawy. Wyremontowaliśmy też Dom Talmudyczny obok Wielkiej Synagogi. Prac było sporo - wylicza dr Janusz Sękowski.


Z rychłego zakończenia prac cieszy się wojewódzki konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz.


- Czekam na efekty końcowe, dlatego że Tykocin jako miejscowość, samo założenie rynku, ale też kościół w ogóle jako całość architektoniczna, jest bardzo interesująca i mamy plany co do tego miejsca. Plany dotyczące wpisania Tykocina do zaszczytnego wyróżnienia, jakim jest tytuł Pomnika Historii - mówi Małgorzata Dajnowicz.


Kolory z XVII w.

Część turystów i mieszkańców zwraca jednak uwagę na "krzykliwe kolory" nowej elewacji Synagogi. Góra jest w kolorze różowym, a dół w kolorze zielonym. Kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski podkreśla, że wynika to z pierwotnych barw budynku.


- Dzięki pracy archeologów i konserwatorów zabytków dowiedzieliśmy się, jaki był pierwotny kolor Synagogi. Stąd taka decyzja. Gdy budynek powstawał w XVII wieku, to był pomalowany właśnie w takie kolory, a więc niczego nie zmieniamy, tylko wracamy do korzeni - wyjaśnia dr Janusz Sękowski.


Kierownik Muzeum w Tykocinie dodaje, że remontu wymaga jeszcze wnętrze Wielkiej Synagogi i najbliższe otoczenie. Dotychczasowe prace kosztowały prawie 2,5 mln zł. Obiekt odwiedza rocznie ok. 80 tys. turystów z całego świata. Głównie z Izraela.


| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka młodzież podczas spacerów poznaje historię swojego miasta

13.11.2018, 15:18

Jak wyglądał Białystok i jego mieszkańcy sto lat temu? Jakie związki z miastem miał Józef Piłsudski? M.in. tego może dowiedzieć się od przewodników PTTK białostocka młodzież ze szkół podstawowych.


Wiecznik Białostocki - mural "do czytania" na 100-lecie odzyskania niepodległości [zdjęcia, wideo]

12.11.2018, 15:48

Są tam m.in. odezwa Rady Regencyjnej, komunikat meteorologiczny i kącik szachowy. W Białymstoku odsłonięto kolejny mural związany z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.


W Tykocinie znów zacznie działać kino

4.10.2018, 12:43

Kino Hetman w Tykocinie będzie znów wyświetlać filmy. Trwa remont budynku kina zamkniętego w latach 90. XX w. Miejsce ma być nowym centrum kulturalnym miasteczka. Otwarcie kina zaplanowano na lato przyszłego roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory 2019

Białostocki Teatr Lalek, fot. Katarzyna Cichoń
KULTURA
15.09.2019, 10:55, akt. 10:59

Premiera spektaklu "Lament" w BTL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok