Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy ponownie zajmie się kasacjami w sprawie gwałtu i zabójstwa w Sokółce

Sąd Najwyższy ponownie zajmie się kasacjami w sprawie gwałtu i zabójstwa w Sokółce

21.11.2018, 16:09, akt. 16:20

Kasacja dotyczy wyroku dwóch mężczyzn, skazanych prawomocnie na 25 i 15 lat więzienia w procesie o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce. Już raz ze względów formalnych Sąd Najwyższy wyroki uchylał. W powtórnym procesie zapadły identyczne kary.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Proces dotyczył zbrodni ze stycznia 2009 roku. 27-letnia znajoma jednego z oskarżonych, wówczas uczniów w wieku 17-18 lat, została zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu.

Zabójcy zadali jej kilkadziesiąt ran kłutych i ciętych; z mieszkania zginęły różne przedmioty.

Niemal półtora roku później śledztwo białostockiej prokuratury okręgowej zostało umorzone, bo nie udało się wykryć sprawców. Przełom nastąpił m.in. po ponownej analizie sprawy przez tzw. policyjne Archiwum X.

W kwietniu 2014 roku ustalono dane 22-latka (przebywającego w więzieniu za kradzieże), któremu postawiono zarzuty gwałtu i zabójstwa. Dzięki złożonym przez niego wyjaśnieniom niedługo potem zatrzymano dwóch kolejnych podejrzanych, jego kolegów, przebywających wtedy w Wielkiej Brytanii.

W śledztwie cała trójka nie przyznała się do zarzutów. Pierwszy z zatrzymanych opisywał częściowo przebieg wydarzeń, ale twierdził, że wyszedł z mieszkania, zanim doszło do zabójstwa.

Dwaj pozostali zapewniali, że w ogóle ich tam nie było. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (jednym z ostatnich dowodów było badanie tzw. wykrywaczem kłamstw) Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał w styczniu 2016 r., że winni gwałtu i związanego z nim zabójstwa są wszyscy trzej. Kary to 25, 15 i 12 lat więzienia.

Jesienią 2016 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok w całości utrzymał. Obrońcy złożyli jednak kasacje, zwracając uwagę m.in. na to, że formalnie nikt z bliskich zmarłej nie złożył wniosku o ściganie za gwałt (wówczas taki wniosek był jeszcze potrzebny).

Sąd Najwyższy uznał, że faktycznie doszło do takiego uchybienia, stanowiącego tzw. bezwzględną przyczynę odwoławczą. Uchylił wyrok i sprawę przekazał sądowi apelacyjnemu.

Ten, po uzupełnieniu akt sprawy o formalne wnioski o ściganie za gwałt, przeprowadził postępowanie odwoławcze. W lutym tego roku nieco zmodyfikował zarzuty wobec jednego z oskarżonych (chodziło o uniewinnienie od zarzutu kradzieży), ale kary 25, 15 i 12 lat więzienia utrzymał w mocy.

Uznał je za "odpowiednie i adekwatne do stopnia zawinienia, a także roli poszczególnych oskarżonych w dokonaniu tego przestępstwa".

Kasacje ponownie złożyli obrońcy dwóch skazanych, wobec których zapadły wyroki 25 i 15 lat więzienia. Jak wynika z informacji uzyskanych w biurze prasowym Sądu Najwyższego, sprawa została zarejestrowana, ale na razie nie wyznaczono terminu jej rozpoznania.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czeczen uniewinniony od zarzutu wspierania terroryzmu, chce ponad 1,5 mln zł odszkodowania

20.11.2018, 16:43

Łącznie blisko 1,6 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszny areszt domaga się od Skarbu Państwa Czeczen prawomocnie uniewinniony w procesie o wspieranie terroryzmu. Po zatrzymaniu przez ABW spędził on w areszcie prawie dwa lata.


Rodzina i prokuratura chcą wyższej kary dla sprawcy wypadku w Suwałkach

20.11.2018, 10:34

Na rok więzienia skazał suwalski sąd rejonowy Pawła T., który dwa lata temu doprowadził do wypadku, w którym zginęła jego 27-letnia pasażerka. Z wyrokiem nie zgadza się rodzina kobiety i prokuratura. Zapowiadają odwołanie się od wyroku.


"Adekwatna, słuszna i sprawiedliwa" - sędzia o karze dla białostoczanina skazanego za znęcanie się nad kotami

20.11.2018, 16:53

Na pół roku więzienia bez zawieszenia i 10-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt skazał we wtorek (20.11) Sąd Rejonowy w Białymstoku młodego mężczyznę, oskarżonego o znęcanie się nad kotami. Dwa z nich nie przeżyły. Wyrok jest nieprawomocny.


Policjanci z Suwałk zatrzymali 20-latka - jest podejrzany o sprzedaż narkotyków

19.11.2018, 16:55

Mężczyznę podejrzanego o sprzedaż narkotyków 16-latce zatrzymali policjanci z Suwałk.


Proces nauczycielki oskarżonej o naruszenie nietykalności uczennic

16.11.2018, 15:46

Bardzo dobrą opinię wystawił dyrektor podstawówki w Łapach nauczycielce tej szkoły, oskarżonej przed sądem w Białymstoku o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch 7-letnich uczennic. Kobieta jest zawieszona w obowiązkach do zakończenia sprawy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok