Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy działacze PO: nie ma żadnych przesłanek do zmiany ustawy o samorządzie

Podlascy działacze PO: nie ma żadnych przesłanek do zmiany ustawy o samorządzie

10.12.2018, 13:41, akt. 13:57

Nie ma żadnych obiektywnych przesłanek do nowelizacji ustawy o samorządzie województwa - uważają podlascy działacze Platformy Obywatelskiej, krytykujący projekt ograniczeń w decyzjach przewodniczących sejmików, złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

zagorskid - Fotolia.com
zagorskid - Fotolia.com

Radni PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy

W miniony czwartek (06.12) złożyli oni projekt nowelizacji ustawy o samorządzie województwa, która ma na celu - jak napisali w uzasadnieniu - "uniemożliwienie w przyszłości paraliżowania pracy sejmików województw przez ich przewodniczących". Autorzy projektu chcą wprowadzenie szeregu ograniczeń, które mają uniemożliwić m.in. dowolne wprowadzanie przerw w ich obradach.

Projekt PiS wprowadza wymóg uzyskania zgody sejmiku na ogłoszenie przerwy w jego obradach. Ponadto - rozstrzygając o przerwaniu sesji - sejmik województwa ma określać czas trwania przerwy, a zamknięcie sesji obrad ma być możliwe po zrealizowaniu wszystkich punktów porządku obrad. Posłowie PiS chcą też, by premier wyznaczał radnego, który w określonych przypadkach wykonywałby zadania przewodniczącego sejmiku.

Opozycja uważa, że chodzi o sytuację w podlaskim sejmiku

Opozycja uważa, że chodzi o konkretną sytuację w podlaskim sejmiku. Mimo posiadania większości przez Prawo i Sprawiedliwość na przewodniczącego wybrano tam w tajnym głosowaniu przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej Karola Pileckiego, który na kolejnej sesji, w której programie był też punkt o jego odwołaniu, ogłosił przerwę.

Stało się to po wyborze komisji skrutacyjnej. Przed głosowaniami - na znak protestu wobec planów odwołania przewodniczącego - salę obrad opuścili jednak radni KO i PSL. Komisję skrutacyjną udało się powołać z samych radnych PiS, ale potem przewodniczący sesję przerwał, w związku z tym, że nie uczestniczyli w niej radni KO i PSL.

- Mamy próbę narzucenia przez władze centralne, przez większość rządową w polskim Sejmie, represyjnej ustawy wobec samorządu województwa podlaskiego - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku poseł PO, lider tej partii w regionie Robert Tyszkiewicz. Jego zdaniem "nikt nie ma wątpliwości", że nowelizacja przepisów odnosi się do konkretnego sejmiku województwa i konkretnego przewodniczącego, czyli Karola Pileckiego.Sytuacja w podlaskim sejmiku i białostockiej radzie miejskiej- To jest standard białoruski, to jest standard prawa stanu wyjątkowego, to jest próba szantażu na samorządzie (...) Psuje się prawo tylko dlatego, że podzielony PiS nie jest w stanie wyłonić zarządu w sejmiku województwa podlaskiego - mówił Tyszkiewicz. Powoływał się też na opinie ekspertów zamówione przez PO, według których projekt jest sprzeczny z konstytucją, jej zapisami mówiącymi o decentralizacji władzy, uczestnictwie samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy publicznej oraz o tym, że samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej.

- Nie widzę możliwości, aby sejmik podlaski pracował pod lufą karabinów, pracował pod szantażem. Nie może być tak, że będziemy obradowali i prowadzili nasze prace, a w Warszawie, w tym tygodniu, będzie trwała, na szybkiej ścieżce legislacyjnej, próba złamania samorządności poprzez przyjęcie tej ustawy - mówił Tyszkiewicz dodając, że to "nie jest standard państwa demokratycznego".

Przewodniczący sejmiku o nowelizacji ustawy

Przewodniczący sejmiku Karol Pilecki zapewniał, że nie ma "żadnych obiektywnych przesłanek" do nowelizacji ustawy o samorządzie województwa, a do tego nowelizacji w planowanym trybie. Przypomniał, że wznowienie sesji sejmiku planowane jest na 11 grudnia. - Nie ma żadnego zagrożenia, odnośnie wydłużania terminów czy posiedzeń sesji sejmiku. Nie grozi to rozwiązaniem sejmiku (w ciągu trzech miesięcy od wyników wyborów musi być wybrany zarząd województwa) - mówił. Zapewniał o dobrej woli Koalicji Obywatelskiej i PSL, by doszło do wyborów zarządu województwa, mówił też, że to nie z ich winy nie może do tego dojść.

- Próba zmiany ustawy nadszarpnęła zaufanie wszystkich stron do siebie - powiedział, odnosząc się do rozmów klubów radnych w sejmiku. Powołując się na naczelną zasadę prawną "lex retro non agit" (prawo nie działa wstecz) mówił, że planowana nowelizacja nic nie zmieniłaby w sytuacji, gdyby np. ogłosił przerwę trwającą do 25 stycznia.

- Jutro (we wtorek) tak naprawdę nie wykluczamy żadnego scenariusza. Mam tylko głęboką nadzieję, że ten kubeł zimnej wody, jaką była ta przerwa w sesji przysłuży się wszystkim i jutrzejsze obrady będą przebiegały bez komplikacji a wszelkie zobowiązania, jakie radni wobec siebie poczynili, będą dotrzymane - dodał. Mówił, że radni porozumieli się ale przyznał, że póki co jedynym tego zabezpieczeniem jest "kredyt zaufania".

Maciej Żywno - członek zarządu województwa minionej kadencji (powołała go koalicja PSL-PO), który pracuje do powołania nowego - mówił, że radni sejmiku są w stanie "wyjść z tej sytuacji" i nie potrzebują interwencji Sejmu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

3.12.2018, 08:21

Nie w poniedziałek (3.12) a we wtorek (4.12) powinna zapaść decyzja w sprawie wznowienia sesji sejmiku województwa podlaskiego.


Sesja podlaskiego sejmiku przerwana

29.11.2018, 07:56

Po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego, przerwano czwartkową (29.11) sesję tego gremium. Decyzję podjął, powołany przed tygodniem przewodniczący z KO, którego chcieli odwołać radni PiS.


Karol Pilecki [wideo]

23.11.2018, 08:30

- Myślę, że gdyby ktoś chciał pokazać tylko żółtą kartkę, to wystarczyłoby się wstrzymać od głosu. (...) Te dwie osoby, które zagłosowały na mnie, gdyby chciały się wstrzymać, mogłyby to zrobić, ale zagłosowały za.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok