Radio Białystok | Wiadomości | Jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie? Warsztaty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie? Warsztaty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

10.12.2018, 14:57, akt. 15:19

Jak niegdyś obchodzono święta Bożego Narodzenia, jak tradycyjnie wypiekano opłatki czy zdobiono gwiazdy kolędnicze, ale też co kiedyś zastępowało w domach choinkę - dowiadują się dzieci, które uczestniczą w warsztatach "Gwiazda w Skansenie" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Przybliżanie tradycji młodemu pokoleniu

- Chcemy młodym pokoleniom przybliżyć tradycje, pokazać jak to dawniej wyglądało Boże Narodzenie, jakie były zwyczaje, jak się do tego przygotowywano. Chcemy, by te tradycje wciąż były żywe - powiedziała w poniedziałek (10.12) Urszula Kamińska z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, w Wasilkowie k. Białegostoku.

Placówka co roku przed świętami zaprasza dzieci na specjalne warsztaty, podczas których przypomina świąteczne zwyczaje. Weźmie w nich udział kilkaset dzieci, zajęcia potrwają do 19 grudnia.

W tym roku dzieci dowiedzą się co niegdyś pełniło funkcję choinki. Kamińska wyjaśniła, że zwyczaj dekorowania choinki przyszedł do Polski z Niemiec. Jeszcze na początku XX wieku obok ustawiania snopa zboża, tzw. dziada, na wsiach był też zwyczaj dekorowania podłaźniczki, czyli gałęzi zielonego drzewka: sosny, jodły czy świerku, który następnie zawieszano pod sufitem. Podłaźniczka była symbolem życia, a wisząca nad stołem miała zapewnić domownikom zdrowie, zgodę i dostatek. "To była taka starsza siostra choinki" - powiedziała Kamińska.

Uczestnicy warsztatów poznają też tradycje związane z wypiekaniem opłatka i zobaczą cały proces jego powstawania.

Zwyczaj kolędowania z gwiazdą

Dzieci dowiedzą się również o, zapomnianym już, zwyczaju, praktykowanym niegdyś na podlaskich wsiach przez katolików i prawosławnych - kolędowaniem z gwiazdą. Grupy kolędnicze, złożone przede wszystkim z chłopców, chodziły dawniej w trakcie świąt od domu do domu z gwiazdą śpiewając kolędy. O tradycji chodzenia z gwiazdą, ale też jak taką gwiazdę wykonać i ozdobić wycinankami opowie jeden z nielicznych już wycinankarzy Piotr Bogacewicz z Krywiatycz, w którego rodzinie umiejętność tworzenia wycinanek przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Będzie można też zajrzeć do wiejskiej chałupy "przystrojonej" na święta. Ustawiono w niej m.in. tradycyjnie ozdobioną choinkę; są też pająki, czyli ozdoby ze słomy i papieru, które niegdyś podwieszano pod sufitem. Jest też świąteczny stół z siankiem położonym pod obrusem i dwunastoma potrawami.

Natomiast w niedzielę, 16 grudnia, muzeum organizuje warsztaty dla całych rodzin, podczas których będzie można samemu wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Dawniej robienie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie warsztaty z leśnikami z przyrządzania dziczyzny

8.12.2018, 13:59

Warsztaty kulinarne cieszą się coraz większą popularnością. Na wiele z nich - zwłaszcza tych bezpłatnych - miejsc brakuje od razu po ogłoszeniu, że takie spotkanie się odbędzie. Tak też było m.in. na białostockich warsztatach z przyrządzania dziczyzny, które zorganizowali leśnicy.


"Lista przebojów świątecznych" Radia Białystok - czekamy na propozycje słuchaczy

6.12.2018, 17:12

6 grudnia większość stacji radiowych rozpoczyna sezon grania świątecznych piosenek - to znak, że Boże Narodzenie tuż tuż. W Radiu Białystok od czwartku (6.12) także więcej tej brzmiącej dzwoneczkami muzyki.


Czy nauczyciele w szkołach powinni zrezygnować z jasełek i obchodzenia Bożego Narodzenia?

5.12.2018, 16:46

Między innymi takie pytanie zadają czytelnicy po publikacji w tygodniku "Głos nauczycielski".


Białostockie przedszkolaki i licealiści zrobili świąteczne pocztówki dla żołnierzy

5.12.2018, 15:00

Dzieci z młodzieżą wspólnie zrobili kartki świąteczne dla żołnierzy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok