Radio Białystok | Wiadomości | Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

23.12.2018, 14:44, akt. 15:53

Kilkaset osób wzięło udział w ekumenicznej, miejskiej wigilii zorganizowanej w niedzielę (23.12) w Białymstoku. Mieszkańcy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy, a także zostali pobłogosławieni przez duchownych dwóch wyznań: katolickiego i prawosławnego.

Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wigilia to doroczna inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga" oraz władz Białegostoku. Już tradycyjnie odbyła się na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Ekumeniczny charakter Wigilii

Wigilia ma charakter ekumeniczny, bo w Białymstoku, ale i w całym regionie, są duże skupiska prawosławnych, którzy Boże Narodzenie obchodzą według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później od katolików.

Spotkanie organizowane jest głównie z myślą o osobach samotnych i ubogich, ale co roku, by przełamać się opłatkiem i wysłuchać błogosławieństwa, przychodzą wszyscy chętni.

Założyciel i szef stowarzyszenia "Droga" werbista ojciec Edward Konkol mówił do zebranych, że cieszy, iż na wigilię przyszły osoby, które będą spędzać te święta samotnie, "gdzieś w ogródkach działkowych, kuchniach letnich". "Chciałbym was zapewnić, że szczególnie w takim miejscu można Boga spotkać" - dodał.

Mówił też, że święta, które są mu najbliższe, spędził "w kanałach wśród kloszardów". "Tam, ograbiony ze wszystkiego tego, co świat czyni w związku ze świętami, kiedy było szaro, brudno, On się pojawił - żywy, prawdziwy" - dodał. Życzył też wszystkim zebranym, aby poczuli, że są ważni dla Boga. "Tej bliskości Boga, tego doświadczenia namacalnego, że on jest, że żyje, abyś miał po co żyć i dla kogo żyć i z kim żyć" - życzył uczestnikom Konkol.

Błogosławieństwa zebranym udzielił bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej oraz ks. Andrzej z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Świąteczne życzenia złożył też marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Rafał Rudnicki mówił, że miejska wigilia od kilkunastu lat organizowana jest przede wszystkim z myślą o samotnych. 

Nie tylko po to, by rozdać im dary na święta, ale przede wszystkim po to, by poczuli się potrzebni, by poczuli tę bliskość drugiego człowieka, by podzielili się z nimi opłatkiem, by wiedzieli, że są potrzebni i że są kochani - dodał.

Bigos, pierogi i śledzie

W trakcie wigilii nie zabrakło dzielenia się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd. Na przybyłych czekał też postny posiłek - przygotowano m.in. 20 tys. pierogów, dwie tony bigosu, tonę śledzi oraz bochenki chleba, które każdy mógł zabrać ze sobą do domu.

Wspólnie modlono się też za zmarłych górników, którzy zginęli w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Zginęło tam 13 górników; 12 Polaków i jeden Czech. W niedzielę w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa, którą w związku z tą tragedią zarządził prezydent Andrzej Duda.

Stowarzyszenie "Droga" od lat przed każdymi świętami organizuje akcje dobroczynne. W tym roku będzie przygotowanych kilka tysięcy paczek żywnościowych (paczki trafiają przed świętami do rodzin ustalanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej) oraz paczki ze słodyczami dla dzieci w regionie, które trafią do nich w trakcie świąt.


Będzie ryba po grecku, smażony karp i kutia – wigilia dla ubogich i bezdomnych


24 grudnia wigilię dla potrzebujących i samotnych po raz piąty organizuje Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Rodziny Czarneckich i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej. Przyjść może każdy. Będzie można wspólnie podzielić się opłatkiem, zjeść wieczerzę i pośpiewać kolędy. Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. 

źródło: PAP | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niektórzy kupują świąteczne prezenty na ostatnią chwilę - specjaliści radzą, by unikać tych praktycznych

23.12.2018, 07:32

Niektórzy zostawiają to na ostatnią chwilę i jeszcze w niedzielę (23.12) albo - nawet w Wigilię - gorączkowo szukają świątecznych prezentów.


Mieszkańcy Grajewa spotkali się na miejskiej wigilii

21.12.2018, 17:20

Miejska Wigilia jednoczy mieszkańców i jest niepowtarzalną okazją do spotkań.


Kilka dni przed Wigilią wolontariusze Fundacji "Pomóż im" odwiedzili rodziny, którym pomagają

21.12.2018, 17:04

Na co dzień pomagają w opiece nad nieuleczanie chorymi dziećmi, dziś zamienili się w Świętego Mikołaja i obdarowali prezentami swoich podopiecznych.


Coraz częściej na wigilijny stół zamawia się dania cateringowe

21.12.2018, 15:41

Część osób nie wyobraża sobie Wigilii i Bożego Narodzenia bez smaku domowych potraw - coraz liczniejsza jednak staje się grupa tych, którzy decydują się zamówić świąteczne potrawy w firmach cateringowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok