Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miasta Białystok chce rozstrzygnięcia sądu ws. przynależności radnych do komisji

Rada Miasta Białystok chce rozstrzygnięcia sądu ws. przynależności radnych do komisji

11.01.2019, 14:04, akt. 18:46

Rada Miasta Białystok zaskarży do sądu rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego w sprawie uchwał o powołaniu składów pięciu komisji nowej kadencji. Wojewoda uchwały unieważnił z oceną, że nie można bez zgody samego radnego, autorytarnie zdecydować o tym, do której komisji ma on przynależeć.

Sesja Rady Miasta Białystok, 29.11.2018, fot. Joanna Szubzda
Sesja Rady Miasta Białystok, 29.11.2018, fot. Joanna Szubzda

Rada Miasta Białystok chce rozstrzygnięcia sądu ws. przynależności radnych do komisji - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uchwały białostockiej rady wojewoda badał w trybie nadzoru nad działalnością prawną samorządu. Wiązało się to ze skargami, które na początku grudnia złożyli do niego radni miejscy PiS, którzy w obecnej kadencji są w radzie w mniejszości. Chodziło o przypisanie ich - głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej - do poszczególnych komisji, mimo że do pracy w nich się nie zgłosili i byli temu przeciwni.

To próba blokowania prac rady - uważa Koalicja Obywatelska 

Stało się to w sytuacji, gdy PiS zgłosił swoich radnych (po 12 osób) do pracy w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz budżetu i finansów, nie zgłaszając żadnych kandydatów do pozostałych ośmiu. Większościowy klub KO uznał to za próbę blokowania prac rady. Sam zdecydował o składzie komisji (również z udziałem radnych PiS) i te składy przegłosował, choć poszczególni radni klubu opozycyjnego z mównicy podkreślali po kolei, że nie wyrażają na to zgody.

Koalicja Obywatelska powoływała się na zapis ustawy o samorządzie gminnym o tym, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Argumentowała, że pod względem prawnym nie trzeba do tego jego zgody, a decyzję podejmuje rada (wybór lub desygnowanie).

Radni PiS złożyli skargę do wojewody podlaskiego

Innego zdania byli radni PiS, dlatego złożyli skargę do wojewody podlaskiego. Wojewoda przyznał im rację i stwierdził nieważność uchwał powołujących pięć komisji. Jego prawnicy doszli bowiem do wniosku, że o ile formalnie radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany, to nie jest to jednak jego obowiązek.

Pozornie wydaje się to obowiązkiem radnego, ale stanowi to jego prawo, z którego może nie skorzystać. W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisu nakazującego radnym przynależność do komisji stałych lub też doraźnych. Nie można zatem autorytarnie zdecydować o komisji, do której radny ma przynależeć bez jego uprzednio wyrażonej zgody - mówiła kilka dni temu rzecznik wojewody Anna Dzierszko.

Rada Miasta Białystok chce rozstrzygnięcia sądu

W piątek (11.01) większość rady zdecydowała, że skorzysta ze ścieżki prawnej i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. "Skargę powinniśmy wnieść, ponieważ argumentacja, którą pan wojewoda przedstawił, jest nie do przyjęcia, jest nieprawdziwa" - mówił przewodniczący rady Łukasz Prokorym (KO).

Przywoływał definicje słownikowe słowa "obowiązany", jako "mający jakiś obowiązek do spełnienia" oraz zapisy ustawowe mówiące np. o tym, że radny jest "obowiązany" do złożenia oświadczenia majątkowego. "Czy to znaczy, że radny może go nie złożyć, czy musi złożyć? No chyba nie mamy wątpliwości, że radny musi je złożyć" - mówił Prokorym.

Kwestionował też odwołanie się - w uzasadnieniu do rozstrzygnięcia nadzorczego - do wyroku sądowego z 1995 roku, przywoływał orzeczenia sądów administracyjnych. Zwracał przy tym uwagę, że chodzi o skargi do uchwał, których nie ma już w obrocie prawnym. 10 grudnia ubiegłego roku sama rada dokonała bowiem zmian i - wskutek porozumienia między klubami - ostatecznie powołała komisje bez sprzeciwów.

"Skarga (do wojewody) była jak najbardziej zasadna" - odpowiadał szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski. Zapowiedział wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej by sprawdziła, czy w tej sytuacji doszło do opiniowania projektu budżetu miasta na 2019 rok przez - jak to określił - "nieistniejące komisje". Prokorym odpowiadał, że zgodnie z przepisami, budżet zaraz po uchwaleniu został RIO przekazany (Izba pełni nadzór prawny nad uchwałami finansowymi samorządów).

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda unieważnił uchwały o powołaniu składów komisji Rady Miasta Białystok

9.01.2019, 10:52

Wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwał Rady Miasta Białystok o powołaniu składów pięciu komisji nowej kadencji. Jego prawnicy ocenili bowiem, że nie można bez zgody samego radnego, autorytarnie zdecydować o tym, do której komisji ma on przynależeć.


Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok - prezydent i radni złożyli ślubowanie [zdjęcia]

17.11.2018, 07:15

W sobotę (17.11) Rada Miasta Białystok uroczyście rozpoczęła nową kadencję. Samodzielną większość ma w niej Koalicja Obywatelska. Przewodniczącym rady wybrany został debiutant w samorządzie miasta, radca prawny Łukasz Prokorym z PO.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


fot. Marek Romanowski
MÓWI SIĘ
19.08.2019, 16:48, akt. 17:14

Wysyp grzybów w podlaskich lasach


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok