Radio Białystok | Wiadomości | 25 twórców dostało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku

25 twórców dostało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku

18.01.2019, 17:11, akt. 17:24

25 twórców otrzymało w piątek (18.01) stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Rozdzielono w sumie 350 tys. zł. Dzięki stypendiom powstaną m.in. książki, filmy, spektakle teatralne czy płyty muzyczne.

Fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku
Fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku

25 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta Białegostoku - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w dwóch kategoriach "Młodzi twórcy" (do 35. roku życia) oraz "Twórcy profesjonalni". Tegoroczne stypendia, które wręczono w piątek po raz trzynasty, otrzymało na swoje przedsięwzięcia 25 artystów.


- Białystok chciałby uchodzić za miasto, które promuje się za pomocą kultury - powiedział podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacyku Gościnnym, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Prezydent Tadeusz Truskolaski dodał, że kultura jest to "potrzeba wyższa" i - jak podkreślił - "nie da się rozwijać miasta nowoczesnego bez kultury wysokiej, ale też kultury, która jest tworzona przez naszych mieszkańców". Pogratulował też wszystkim stypendystom i życzył, aby ich twórczość rozwijała się.

W kategorii "Młodzi twórcy" przyznano w sumie 10 rocznych i półrocznych stypendiów, których wysokość wynosi od 10 do 15 tys. zł. Natomiast wśród twórców profesjonalnych stypendystami zostało 15 osób, którzy na swoje projekty otrzymali między 8 a 16 tys. zł.
Wielokrotny stypendysta prezydenta Białegostoku, historyk Wiesław Wróbel, który jest autorem monografii poszczególnych ulic w mieście (w tym roku będzie pisał o ulicy św. Rocha) w imieniu wszystkich stypendystów podziękował, że twórcy mają możliwość aplikowania o takie pieniądze.


- Dzięki tym stypendiom możemy bez trudu rozwijać się, realizować nasze marzenia, nasze cele, tu w Białymstoku. Nie musimy wyjeżdżać, żeby to robić, a jednocześnie możemy ubogacać nasze miasto i jeśli chodzi o przeszłość i jeśli chodzi o przyszłość o dzieła piękne, twórcze i wartościowe - powiedział Wiesław Wróbel.


Stypendium na realizację spektaklu teatralnego "Wiśniowy sad" Czechowa otrzymała Magda Czajkowska. Powiedziała, że będzie mogła zrealizować swoje marzenie, a do współpracy zaprosi białostockich twórców i Teatr "Latarnia", z którym realizowała wcześniej spektakl "Merlin Mongoł".

Animowany film dotyczący podlaskich tradycji związanych z medycyną ludową "Śledziologia, czyli podlaska tradycja ludowa" zrealizuje Agnieszka Waszczeniuk, która jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu k. Białegostoku. To jej drugie stypendium, dzięki pierwszemu zrealizowała animowany film "Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji" dotyczący podlaskiego akcentu i gwary.


Stypendium dostała też Dorota Sokołowska z Radia Białystok


Powstanie też kilka książek dotyczących Białegostoku. Dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska mówiła, że od lat obserwuje miasto i zmiany w nim zachodzące, a swoją książkę oprze o wspomnienia ludzi, którzy - jak dodała - "pamiętają dawne czasy".

Zbiór esejów o Białymstoku stworzy też dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jak powiedział, będzie to taka osobista opowieść o Białymstoku w kontekście ważnych momentów w historii miasta.

Monografię "Z Kazachstanu do Białegostoku. Blaski i cienie repatriacji po 1989 r." napisze Barbara Sojko. Powstanie też "Osiedlownik", czyli zbiór tras turystycznych po wybranych osiedlach w Białymstoku, które stworzy dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Kłopotowski.

Jak poinformowano podczas spotkania, dotychczas przyznano stypendia artystyczne na 300 projektów na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku przyznane

20.12.2018, 13:19

Prezydent Białegostoku przyznał stypendia artystyczne. Ich łączna wartość to 300 tys. zł.


Znamy najlepszych radiowych reportażystów 2018 r.

14.11.2018, 19:54

Dorota Jaśkiewicz-Łebek, Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Świerczyńska-Dolot to laureatki głównych nagród dla najlepszych reportażystów radiowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyznafot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok