Radio Białystok | Wiadomości | Współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

Współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

10.02.2019, 18:10, akt. 18:16

Współczesne ikony twórców z Polski i Ukrainy zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zostaną włączone do nowej muzealnej kolekcji ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon "Nowa epifania piękna"

W niedzielę (10.02) późnym popołudniem odbyło się rozstrzygnięcie drugiego międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon "Nowa epifania piękna". Na tę edycję nadesłano 161 prac autorów m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii. Do oceny jury zakwalifikowało 23 ikony 18 twórców.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła ikona Stanisława Barbackiego "Trzej młodzieńcy w piecu ognistym. Drugą nagrodę przyznano Krystynie Kvik z Ukrainy "Ikona Pokłonu Trzech Króli". Przyznano dwie trzecie nagrody: Vitalli Zoholobak z Ukrainy za ikonę "Opłakiwanie" oraz Ewie Grześkiewicz "Ikona Chrystusa Pantokratora". Przyznano też pięć wyróżnień.

Nagrodzone prace trafią do powstającej od ubiegłego roku kolekcji dokumentującej sztukę sakralną XXI wieku. Tworzyć ją będą zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką. Nowe prace zostaną wpisane do nowej księgi inwentarzowej.

W ocenie kierowniczki Muzeum Ikon Krystyny Staweckiej, była to "wyjątkowo udana edycja konkursu" biorąc też pod uwagę fakt, iż była to dopiero druga edycja konkursu.

Mówiła, że w ubiegłym roku zgłoszono 70 prac ok. 30 autorów, na tę - 161 ikon 100 artystów. "Do konkursu zgłosili się bardzo różni artyści, z bardzo różnymi pracami, na bardzo różnym poziomie. Ale wśród tych najlepszych widać, że poziom był dużo wyższy" - dodała.

Stawecka mówiła, że wszystkie nagrodzone prace utrzymane są w kanonie. Dwie z nich prezentują bardzo charakterystyczną szkołę ikony współczesnej - lwowską, dwie pozostałe prezentują "unikatowe" przedstawienie ikony.

Kolejna edycja "Nowa epifania piękna" będzie ogłoszona niebawem.

Do końca września natomiast w Muzeum Ikon można oglądać na wystawie tymczasowej wszystkie finałowe prace. Stawecka mówiła, że to zarówno prace pokazujące nowoczesne podejście do ikony, jak też to tradycyjne.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

20.01.2019, 14:51

Ponad 160 współczesnych ikon m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego "Nowa epifania piękna", ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.


Muzealnicy z Bielska chcą, by ręcznik obrzędowy trafił na listę UNESCO

30.12.2018, 09:44

Muzeum w Bielsku Podlaskim, pielęgnujące tradycję ręcznika obrzędowego, niegdyś pełniącego ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej, chce, by trafił on na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Zakończył się kolejny etap odtwarzania fresków w cerkwi w Supraślu

27.10.2018, 21:15

Zakończył się trzeci etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną cerkiew prawosławnego klasztoru w Supraślu k. Białegostoku. Specjaliści z Serbii zajmowali się częścią ołtarzową. Na przyszły rok planowane są kolejne prace.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytulTadeusz Grabowski kończy 100 lat, fot. Adam Dąbrowski
REGION
1.08.2021, 20:06, akt. 2.08.2021, 11:49

Tadeusz Grabowski kończy 100 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok