Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

20.01.2019, 14:51, akt. 14:57

Ponad 160 współczesnych ikon m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego "Nowa epifania piękna", ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

W 2017 roku muzeum ogłosiło pierwszy konkurs na współczesne ikony. Nadesłano wtedy 70 prac, a do konkursu zakwalifikowano 20 i nagrodzono cztery, które zapoczątkowały nową kolekcję dokumentującą sztukę sakralną XXI wieku. Znalazły się w niej zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką.

Ponad 160 zgłoszeń 

Muzeum, chcąc rozwijać nową kolekcję, ogłosiło w ubiegłym roku drugi konkurs. Na tę edycję nadesłano 161 prac autorów m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii - powiedziała Anna Motowicka z Muzeum Ikon w Supraślu.

Do oceny jury zakwalifikowało 23 ikony 18 twórców. Wyniki konkursu poznamy 10 lutego, a trzy najwyżej ocenione dzieła zostaną zakupione do zbiorów Muzeum Ikon.

Anna Motowicka oceniła, że poziom nadesłanych prac jest wysoki, choć - jak dodała - zdarzały się prace, gdzie autorzy bardzo dowolnie podeszli do tematu ikony, a inne z ikoną nie miały nic wspólnego. Mówiła, że te, które zakwalifikowano do finału, to z jednej strony ikony pokazujące tradycyjne ujęcie, z odwzorowaniem starych wzorców, zaś z drugiej - ikony z nowym, współczesnym spojrzeniem.

Ikonografia to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej"

Jak mówili wcześniej pracownicy muzeum, ikonografia współczesna to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej" - jedne ośrodki stawiają bowiem na klasyczne podejście do ikony, inne na nowatorskie. To co wyróżnia współczesną ikonografię to przemyślana kompozycja, wyeksponowany gest na ikonie, czasem też kolorystka, która nie jest podporządkowana w sposób ścisły kanonowi.

Ikony, które zostaną nagrodzone w tej edycji konkursu "Nowa epifania piękna" będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzealnicy z Bielska chcą, by ręcznik obrzędowy trafił na listę UNESCO

30.12.2018, 09:44

Muzeum w Bielsku Podlaskim, pielęgnujące tradycję ręcznika obrzędowego, niegdyś pełniącego ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej, chce, by trafił on na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Nowa wystawa w supraskim muzeum o kulcie Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej

4.05.2018, 08:48

Wystawa przybliża genezę, historię i kult, którym otaczana jest od wieków Ostrobramska Ikona Matki Bożej. Przygotowano ją z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.


Muzeum Ikon szuka poprzez konkurs współczesnych ikon do kolekcji

4.03.2018, 14:28

Współczesnych ikon do nowej kolekcji szuka Muzeum Ikon w Supraślu. Po raz drugi ogłosiło II Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny "Nowa epifania piękna" na ikony powstające obecnie. Chce w ten sposób zachować i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku.


Cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon

10.02.2018, 18:20

Cztery współczesne ikony twórców z Ukrainy i Polski zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zapoczątkują one nową muzealną kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.


Blisko 70 współczesnych ikon zgłoszono do supraskiego konkursu

24.01.2018, 14:35

Blisko 70 współczesnych ikon z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy zgłoszono do konkursu Muzeum Ikon w Supraślu, które chce stworzyć kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku. Kolekcję zapoczątkują ikony nagrodzone w konkursie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
15.09.2021, 12:59, akt. 16.09.2021, 06:55

Ratownicy z Białegostoku wracają do pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok