Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Ikon szuka poprzez konkurs współczesnych ikon do kolekcji

Muzeum Ikon szuka poprzez konkurs współczesnych ikon do kolekcji

4.03.2018, 14:28, akt. 17:53

Współczesnych ikon do nowej kolekcji szuka Muzeum Ikon w Supraślu. Po raz drugi ogłosiło II Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny "Nowa epifania piękna" na ikony powstające obecnie. Chce w ten sposób zachować i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku.

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl
Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.


Cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon


W ubiegłym roku muzeum ogłosiło pierwszy konkurs na współczesne ikony. Nadesłano wtedy 70 prac, a do konkursu zakwalifikowano 20 i nagrodzono 4, które zapoczątkowały nową kolekcję dokumentującą sztukę sakralną XXI wieku. Znalazły się w niej zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, jak i te, które charakteryzują się współczesną estetyką.

Muzeum chcąc rozwijać nową kolekcję, postanowiło konkurs "Nowe epifania piękna" kontynuować.

Pierwsza edycja wypadła bardzo dobrze, prace nadesłano nie tylko z Polski, a poziom był bardzo wysoki. Dlatego ogłoszono kolejny konkurs

- mówiła kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka.

Konkurs skierowany do artystów z kraju i z zagranicy 

Konkurs skierowany jest do współczesnych ikonografów, którzy w swojej pracy - jak napisano w ogłoszeniu - hołdują zarówno "tradycjom malarstwa ikonowego, jak również do twórców poszukujących nowych rozwiązań, jednakże zawsze opartych na kanonie i Ewangelii". Prace mogą nadsyłać ikonografowie i artyści z kraju i z zagranicy.

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca roku, a nagrodzone prace poznamy podczas gali w lutym 2019 roku. Natomiast do października tego roku w Muzeum Ikon można oglądać nagrodzone ikony w pierwszym konkursie. 

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 70 współczesnych ikon zgłoszono do supraskiego konkursu

24.01.2018, 14:35

Blisko 70 współczesnych ikon z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy zgłoszono do konkursu Muzeum Ikon w Supraślu, które chce stworzyć kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku. Kolekcję zapoczątkują ikony nagrodzone w konkursie.


Na aukcjach pojawiają się niezwykle rzadko - dwa portrety Branickich kupiło Muzeum Podlaskie

25.12.2017, 07:31

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli kupiło w tym roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To - jak mówią historycy - wartościowy nabytek, bo wizerunki magnackiej pary pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko.


Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

20.10.2017, 14:59

Był jednym z najważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Najbardziej znane podlaskie prace profesora Jerzego Nowosielskiego to szafirowy ikonostas z Orzeszkowa i ikony z Klejnik, a od piątku (20.10) w Białymstoku można oglądać również inne projekty, także te z wczesnej fazy twórczości.


Naukowcy i studenci udokumentowali ręczniki obrzędowe z kilku gmin w Podlaskiem

22.07.2017, 13:25

Ponad 100 ręczników obrzędowych, niegdyś pełniących ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej, udało się udokumentować naukowcom i studentom z Polski i Białorusi podczas badań w Podlaskiem. Tradycja w regionie była mocno zakorzeniona dzięki żyjącej tu ludności prawosławnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok