Radio Białystok | Wiadomości | Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego

Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego

autor: Renata Reda

18.02.2019, 08:25, akt. 17:29

Sejmik województwa podlaskiego przyjął w poniedziałek (18.02) rezygnację, a potem ponownie powołał dotychczasowego marszałka województwa i zarząd regionu tworzony przez Zjednoczoną Prawicę. Doszło też do odwołania przewodniczącego, który był reprezentantem opozycji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zaskakujący przebieg miała sesja podlaskiego sejmiku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Karol Pilecki i Cezary Cieślukowski odwołani z prezydium podlaskiego sejmiku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Zjednoczona Prawica złożyła w czasie sesji wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego, a zarząd będzie pracował w dotychczasowym składzie - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podlascy radni odwołali Zarząd Województwa - na sesji sejmiku przyjęli rezygnację marszałka Artura Kosickiego - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Artur Kosicki nadal marszałkiem

40-letni Artur Kosicki z PiS, szef tej partii w Białymstoku, został wybrany na  marszałka województwa podlaskiego w listopadzie 2018 roku; na jego wniosek wybrany został wtedy również zarząd. Tworzy go Zjednoczona Prawica, która w sejmiku województwa podlaskiego obecnej kadencji ma  samodzielną większość.

5 lutego niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska, ale dwa dni później swoją decyzję odwołał. W międzyczasie jednak punkt dotyczący  jego rezygnacji (formalnie to rezygnacja całego zarządu, bo jego skład powoływany jest przez sejmik na wniosek marszałka) znalazł się w  porządku poniedziałkowej sesji.

Wobec opinii prawnych, iż nawet wycofanie takiego oświadczenia woli czy zagłosowanie przeciwko rezygnacji na sesji nic nie zmieni, a jedynie  opóźni w czasie moment, w którym formalnie rezygnacja wejdzie w życie,  ostatecznie radni przyjęli na poniedziałkowej sesji uchwałę o rezygnacji  zarządu.

Potem powołali Kosickiego ponownie na marszałka; w tajnym głosowaniu  dostał on 16 głosów, przy 13 głosach oddanych na jego kontrkandydata Stefana Krajewskiego z PSL, popieranego przez ludowców i Koalicję  Obywatelską. Następnie na wniosek nowego-starego marszałka sejmik  powołał Marka Olbrysia i Stanisława Derehajło na wicemarszałków, zaś na  członków zarządu - Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. To zarząd w  dotychczasowym składzie.

Przed głosowaniami radni opozycji pytali Kosickiego o powody jego rezygnacji. Ten odwołał się do swego oświadczenia z konferencji prasowej, gdy informował o wycofaniu rezygnacji. Mówił wtedy, że  rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS  (pełnomocnikiem partii w regionie został bowiem poseł Dariusz  Piontkowski, zastępując wieloletniego prezesa, b. ministra rolnictwa  Krzysztofa Jurgiela) oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i  potwierdzenie poparcia politycznego.

Uważałem i uważam nadal, że tylko zarząd województwa, który posiada  nie tylko mandat społeczny, ale i mandat polityczny, jest w stanie  realizować program wyborczy, jest w stanie zmieniać województwo  podlaskie na lepsze

 - powiedział wtedy Kosicki. Podkreślił, że poddanie się takiej ocenie było dla niego "sprawą honoru".

Odwołanie Karola Pileckiego i Cezarego Cieślukowskiego 

Kiedy głosowania związane z powołaniem zarządu regionu zakończyły  się, Kosicki jako szef klubu radnych ZP w sejmiku złożył wniosek o  kolejną zmianę porządku obrad (pierwsza dotyczyła powołania marszałka i  zarządu) i odwołanie przewodniczącego Karola Pileckiego i  wiceprzewodniczącego Cezarego Cieślukowskiego. To reprezentanci opozycji  w sejmiku.

Dopytywany przez radnych KO i PSL, czy są jakieś zastrzeżenia do  pracy tych członków prezydium sejmiku, marszałek powiedział jedynie, iż  nie gwarantują "jakiejkolwiek możliwości współpracy". "Chcemy, żeby  sejmik działał sprawnie, szybko i żeby sytuacja zmieniała się tak, jak  trzeba, na korzyść rozwoju województwa podlaskiego" - mówił.

Na znak protestu radni KO i PSL nie zgłosili swoich przedstawicieli do komisji skrutacyjnej, która przeprowadziła te głosowania i wyszli z  sali. Nie wzięli też udziału w głosowaniach; Pilecki był obecny przy  głosowaniu w jego sprawie. Ostatecznie radni ZP odwołali obu ze stanowisk w prezydium sejmiku.

Po odwołaniu Pilecki dziękował za trzy miesiące współpracy. Żartował, że utrzymał się na stanowisku "ciut dłużej", niż poprzedni (czyli de facto obecny) zarząd województwa. - Rozumiemy prawa większości, matematyka jest tutaj bezlitosna, to była państwa decyzja i twardo przyjmuję ją po prostu "na klatę" - mówił.

Obecnie w prezydium sejmiku województwa podlaskiego są jedynie dwaj wiceprzewodniczący reprezentujący ZP. Wybór nowego przewodniczącego i jeszcze jednego wice- ma być przeprowadzony na kolejnej sesji sejmiku.

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przewodniczący sejmiku: najbezpieczniejszym wyjściem ponowny wybór zarządu

8.02.2019, 12:41

Powtórny wybór zarządu województwa byłby od strony prawnej rozwiązaniem najbezpieczniejszym - tak sytuację związaną ze złożeniem, a potem wycofaniem rezygnacji ze stanowiska przez marszałka województwa podlaskiego, ocenia przewodniczący sejmiku Karol Pilecki (KO).


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wycofuje swoją rezygnację ze stanowiska

7.02.2019, 10:50

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) poinformował w czwartek (07.02) na konferencji prasowej w Białymstoku, że wycofuje złożoną dwa dni wcześniej rezygnację ze stanowiska. Przyznał, że rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i potwierdzenie poparcia politycznego.


Artur Kosicki nadal będzie kierował Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego?

6.02.2019, 22:05

Marszałek Artur Kosicki będzie kontynuował swoją misję - powiedział Polskiemu Radiu Białystok przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.


Marszałek Artur Kosicki złożył rezygnację ze stanowiska

5.02.2019, 10:00

Jak dowiedzieliśmy w biurze sejmiku województwa podlaskiego, we wtorek (5.02) o 10:37 wpłynęła tam rezygnacja Artura Kosickiego ze stanowiska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok