Radio Białystok | Wiadomości | Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego

Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego

autor: Renata Reda

18.02.2019, 08:25, akt. 17:29

Sejmik województwa podlaskiego przyjął w poniedziałek (18.02) rezygnację, a potem ponownie powołał dotychczasowego marszałka województwa i zarząd regionu tworzony przez Zjednoczoną Prawicę. Doszło też do odwołania przewodniczącego, który był reprezentantem opozycji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Zaskakujący przebieg miała sesja podlaskiego sejmiku - relacja Renaty Redy

Karol Pilecki i Cezary Cieślukowski odwołani z prezydium podlaskiego sejmiku - relacja Renaty Redy

Zjednoczona Prawica złożyła w czasie sesji wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku - relacja Renaty Redy

Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego, a zarząd będzie pracował w dotychczasowym składzie - relacja Renaty Redy

Podlascy radni odwołali Zarząd Województwa - na sesji sejmiku przyjęli rezygnację marszałka Artura Kosickiego - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Artur Kosicki nadal marszałkiem

40-letni Artur Kosicki z PiS, szef tej partii w Białymstoku, został wybrany na  marszałka województwa podlaskiego w listopadzie 2018 roku; na jego wniosek wybrany został wtedy również zarząd. Tworzy go Zjednoczona Prawica, która w sejmiku województwa podlaskiego obecnej kadencji ma  samodzielną większość.

5 lutego niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska, ale dwa dni później swoją decyzję odwołał. W międzyczasie jednak punkt dotyczący  jego rezygnacji (formalnie to rezygnacja całego zarządu, bo jego skład powoływany jest przez sejmik na wniosek marszałka) znalazł się w  porządku poniedziałkowej sesji.

Wobec opinii prawnych, iż nawet wycofanie takiego oświadczenia woli czy zagłosowanie przeciwko rezygnacji na sesji nic nie zmieni, a jedynie  opóźni w czasie moment, w którym formalnie rezygnacja wejdzie w życie,  ostatecznie radni przyjęli na poniedziałkowej sesji uchwałę o rezygnacji  zarządu.

Potem powołali Kosickiego ponownie na marszałka; w tajnym głosowaniu  dostał on 16 głosów, przy 13 głosach oddanych na jego kontrkandydata Stefana Krajewskiego z PSL, popieranego przez ludowców i Koalicję  Obywatelską. Następnie na wniosek nowego-starego marszałka sejmik  powołał Marka Olbrysia i Stanisława Derehajło na wicemarszałków, zaś na  członków zarządu - Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. To zarząd w  dotychczasowym składzie.

Przed głosowaniami radni opozycji pytali Kosickiego o powody jego rezygnacji. Ten odwołał się do swego oświadczenia z konferencji prasowej, gdy informował o wycofaniu rezygnacji. Mówił wtedy, że  rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS  (pełnomocnikiem partii w regionie został bowiem poseł Dariusz  Piontkowski, zastępując wieloletniego prezesa, b. ministra rolnictwa  Krzysztofa Jurgiela) oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i  potwierdzenie poparcia politycznego.

Uważałem i uważam nadal, że tylko zarząd województwa, który posiada  nie tylko mandat społeczny, ale i mandat polityczny, jest w stanie  realizować program wyborczy, jest w stanie zmieniać województwo  podlaskie na lepsze

 - powiedział wtedy Kosicki. Podkreślił, że poddanie się takiej ocenie było dla niego "sprawą honoru".

Odwołanie Karola Pileckiego i Cezarego Cieślukowskiego 

Kiedy głosowania związane z powołaniem zarządu regionu zakończyły  się, Kosicki jako szef klubu radnych ZP w sejmiku złożył wniosek o  kolejną zmianę porządku obrad (pierwsza dotyczyła powołania marszałka i  zarządu) i odwołanie przewodniczącego Karola Pileckiego i  wiceprzewodniczącego Cezarego Cieślukowskiego. To reprezentanci opozycji  w sejmiku.

Dopytywany przez radnych KO i PSL, czy są jakieś zastrzeżenia do  pracy tych członków prezydium sejmiku, marszałek powiedział jedynie, iż  nie gwarantują "jakiejkolwiek możliwości współpracy". "Chcemy, żeby  sejmik działał sprawnie, szybko i żeby sytuacja zmieniała się tak, jak  trzeba, na korzyść rozwoju województwa podlaskiego" - mówił.

Na znak protestu radni KO i PSL nie zgłosili swoich przedstawicieli do komisji skrutacyjnej, która przeprowadziła te głosowania i wyszli z  sali. Nie wzięli też udziału w głosowaniach; Pilecki był obecny przy  głosowaniu w jego sprawie. Ostatecznie radni ZP odwołali obu ze stanowisk w prezydium sejmiku.

Po odwołaniu Pilecki dziękował za trzy miesiące współpracy. Żartował, że utrzymał się na stanowisku "ciut dłużej", niż poprzedni (czyli de facto obecny) zarząd województwa. - Rozumiemy prawa większości, matematyka jest tutaj bezlitosna, to była państwa decyzja i twardo przyjmuję ją po prostu "na klatę" - mówił.

Obecnie w prezydium sejmiku województwa podlaskiego są jedynie dwaj wiceprzewodniczący reprezentujący ZP. Wybór nowego przewodniczącego i jeszcze jednego wice- ma być przeprowadzony na kolejnej sesji sejmiku.

źródło: PAP | red: mak, mag

ZOBACZ TEŻ:


Przewodniczący sejmiku: najbezpieczniejszym wyjściem ponowny wybór zarządu

8.02.2019, 12:41

Powtórny wybór zarządu województwa byłby od strony prawnej rozwiązaniem najbezpieczniejszym - tak sytuację związaną ze złożeniem, a potem wycofaniem rezygnacji ze stanowiska przez marszałka województwa podlaskiego, ocenia przewodniczący sejmiku Karol Pilecki (KO).


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wycofuje swoją rezygnację ze stanowiska

7.02.2019, 10:50

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) poinformował w czwartek (07.02) na konferencji prasowej w Białymstoku, że wycofuje złożoną dwa dni wcześniej rezygnację ze stanowiska. Przyznał, że rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i potwierdzenie poparcia politycznego.


Artur Kosicki nadal będzie kierował Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego?

6.02.2019, 22:05

Marszałek Artur Kosicki będzie kontynuował swoją misję - powiedział Polskiemu Radiu Białystok przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.


Marszałek Artur Kosicki złożył rezygnację ze stanowiska

5.02.2019, 10:00

Jak dowiedzieliśmy w biurze sejmiku województwa podlaskiego, we wtorek (5.02) o 10:37 wpłynęła tam rezygnacja Artura Kosickiego ze stanowiska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok