Radio Białystok | Wiadomości | Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Karol Pilecki odwołany

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Karol Pilecki odwołany

18.02.2019, 17:00, akt. 17:02

Sejmik województwa podlaskiego odwołał w poniedziałek (18.02) ze stanowiska przewodniczącego Karola Pileckiego. Zdecydowały głosy większościowego klubu Zjednoczonej Prawicy, który wystąpił z takim wnioskiem. W głosowaniu na znak protestu nie wzięli udziału radni z opozycji.

Karol Pilecki, fot. Lech Pilarski
Karol Pilecki, fot. Lech Pilarski

Karol Pilecki i Cezary Cieślukowski odwołani z prezydium podlaskiego sejmiku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Karol Pilecki był przewodniczącym sejmiku od listopada zeszłego roku. W głosowaniu tajnym pokonał wtedy niespodziewanie Marka Komorowskiego, zgłoszonego na przewodniczącego sejmiku przez klub radnych Zjednoczonej Prawicy. W klubie nie było jednak jednomyślności, więc Komorowski większości nie uzyskał i przegrał z Pileckim.

W głosowaniu nad odwołaniem dotychczasowego przewodniczącego wzięło udział 17 radnych; z sejmikowej opozycji był wśród nich jedynie sam Pilecki. Ostatecznie za jego odwołaniem opowiedziało się 15 osób, jedna była przeciw, a jedna oddała głos nieważny.

Również na wniosek radnych ZP sejmik odwołał też wiceprzewodniczącego Cezarego Cieślukowskiego (PSL); 15 osób było za jego odwołaniem, jedna była przeciw. Wniosek o odwołanie obu członków prezydium sejmiku został zgłoszony już w trakcie poniedziałkowej sesji. Na znak protestu radni opozycyjnych klubów KO i PSL wyszli z sali obrad i nie wzięli udziału w głosowaniu, a wcześniej oba kluby nie zgłosiły swoich przedstawicieli do komisji skrutacyjnej.

Jak zapowiedział prowadzący dalszą część obrad wiceprzewodniczący Marek Komorowski, wybór nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego sejmiku ma odbyć się na kolejnej sesji.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Zieliński

18.02.2019, 16:35

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.


Sejmik i rezygnacja marszałka, sojusze Kukiza i SLD

18.02.2019, 13:15

W audycji o sejmiku samorządowym i pierwszej sesji od czasu rezygnacji z rezygnacji Artura Kosickiego. Kolejny temat to wybory do Parlamentu Europejskiego i sojusze Kukiz'15 i SLD.


Artur Kosicki nadal będzie marszałkiem województwa podlaskiego

18.02.2019, 08:25

Sejmik województwa podlaskiego przyjął w poniedziałek (18.02) rezygnację, a potem ponownie powołał dotychczasowego marszałka województwa i zarząd regionu tworzony przez Zjednoczoną Prawicę. Doszło też do odwołania przewodniczącego, który był reprezentantem opozycji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok