Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało więcej odpadów

Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało więcej odpadów

autor: Edyta Wołosik

21.02.2019, 15:24, akt. 15:58

Jest już akcja na Facebooku, a w planach są dalsze działania. Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało prawie dwa razy więcej odpadów niż do tej pory. A z takim wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wystąpiła spółka "Lech". Mieszkańcy obawiają się, że nieprzyjemny zapach, który już teraz czują, będzie jeszcze większy.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, fot. Joanna Żemojda
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, fot. Joanna Żemojda

Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało więcej odpadów - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny liczyli, że śmieci będzie coraz mniej

Mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny liczyli, że po wybudowaniu spalarni odpadów w Białymstoku, z roku na rok śmieci na wysypisku w Hryniewiczach będzie coraz mniej i że w przyszłości zostanie ono zamknięte. Dlatego zdziwieni i zbulwersowani są wnioskiem spółki "Lech", by zwiększyć prawie dwukrotnie ilość śmieci tam składowanych i wydłużyć działalność o 5 lat (do 2035 roku).

Wniosek rozpatrzą urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego, a mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny rozpoczęli facebookową akcję "Stop rozbudowie wysypiska w Hryniewiczach", bo - jak mówią - są dni, że nie można otworzyć okna. Jak mówią: "jeszcze większa ilość odpadów coraz bardziej będzie pogarszać naszą jakość życia".

Jak mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Lech Magrel: "obecnie w Hryniewiczach można składować maksymalnie 260 tysięcy metrów sześciennych odpadów, a spółka "Lech" chce zwiększyć to do 500 tysięcy" i dodaje, że argumentem wnioskodawcy jest to, że odpadów jest coraz więcej i że w naszym regionie brakuje miejsc do ich składowania.

Rzecznik spółki "Lech" Zbigniew Gołębiewski przypomina, że składowisko działa tam od lat 70.. Wniosek o możliwość dwukrotnego zwiększenia ilości odpadów tłumaczy następująco: "zakład w Hryniewiczach jest jedną z czterech regionalnych instalacji przekształcania odpadów komunalnych znajdujących się w tzw. regionie centralnym województwa podlaskiego, a według informacji, które posiadamy, może się wkrótce okazać, że pozostaną tylko dwie, a wtedy wiele podlaskich gmin nie będzie miała gdzie składować odpadów".

Mieszkańcy wskazują, że dochodzi do dziwnej sytuacji, bo według ich wiedzy wybudowana w Białymstoku spalarnia miała odciążyć  wysypisko w Hryniewiczach, a wniosek o prawie dwukrotne zwiększenie ilości składowanych odpadów temu przeczy.

Zbigniew Gołębiewski odpowiada: "spalarnia od początku pracuje na 100 procent swojej projektowej wydajności i nie ma możliwości przyjmowania do niej większej ilości odpadów".

Mieszkańcy i różne organizacje mogą wypowiedzieć się w  sprawie wniosku spółki "Lech" do 18 marca elektronicznie lub pisemnie w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Urzędnicy nie określają na razie, kiedy może zapaść decyzja w tej sprawie.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Jest śledztwo w sprawie pożaru na wysypisku śmieci w Studziankach

29.08.2018, 14:22

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące pożaru na gminnym wysypisku odpadów w Studziankach.


Protest mieszkańców wsi Rybaki wciąż trwa - nie chcą śmieci w pobliżu domów

18.05.2018, 15:08

Podzielili swój czas na dyżury i od trzech dni nieustannie pilnują swojej wsi, by nie powstało w niej wysypisko śmieci. Mieszkańcy niewielkich Rybak koło Moniek protestują przeciwko działaniom firmy, która za zgodą władz samorządowych w sąsiedztwie ich domów tworzy magazyn odpadów.


Zderzaki, opony, gazety, telewizor - dzikie wysypisko pod Michałowem

23.03.2018, 07:38

Policjantom tłumaczył, że tylko sprzątał wynajęty garaż – teraz mieszkaniec Michałowa odpowie za zaśmiecanie.


Mieszkańcy skarżą się na nieprzyjemne zapachy z wysypiska śmieci

27.02.2018, 08:00

Przykre zapachy utrudniają normalne funkcjonowanie - skarżą się mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Śniadowo i w okolicy Łomży. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok