Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura: Za bezprawne pozbawienie wolności może grozić bardzo surowa kara

Prokuratura: Za bezprawne pozbawienie wolności może grozić bardzo surowa kara

8.03.2019, 14:31, akt. 14:41

Bezprawne pozbawienie wolności trwające dłużej niż 7 dni zagrożone jest karą do 10 lat więzienia, a jeśli łączyło się ze szczególnym udręczeniem traktowane jest jak zbrodnia, przy której karą może być nawet dożywocie - przypomina prokuratura.

Fotolia.com
Fotolia.com

Trwa akcja poszukiwawcza 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki

Drugą dobę trwa akcja poszukiwawcza 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki, które w czwartek (08.03) przed południem zostały uprowadzone sprzed bloku na jednym z białostockich osiedli. Dwaj sprawcy siłą wepchnęli je do samochodu i odjechali; kilkaset metrów dalej ciemnoniebieskiego citroena porzucili.

W związku z zaginięciem dziecka w czwartek po południu ogłoszony został Child Alert, opublikowany został również wizerunek jego matki. W piątek policja opublikowała zdjęcia męża porwanej kobiety i ojca dziecka, który w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia. Nie podaje jednak jego danych personalnych.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Dotyczy ono przestępstwa bezprawnego pozbawienia wolności, a także uprowadzenia dziecka. Odnosząc się do informacji o uprowadzeniu rodzicielskim jako najbardziej prawdopodobnej hipotezie, prokuratura zwraca jednak uwagę, że porwana została również osoba dorosła (matka dziewczynki) oraz, że porywaczy było co najmniej dwóch, więc nie można mówić jedynie o działaniu ojca wobec dziecka.

Prokurator Andrzej Bura z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zwrócił uwagę na zapisy Kodeksu karnego dotyczące bezprawnego pozbawienia wolności. Przypomniał, że jeśli takie pozbawienie wolności potrwa dłużej, niż 7 dni, zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.

A jeżeli pozbawienie wolności łączyło się ze szczególnym udręczeniem, o czym teraz nie możemy przesądzać ponieważ musimy znać okoliczności, to mamy już do czynienia ze zbrodnią i karą nie krótszą niż 3 lata, nawet do dożywocia

- dodał prokurator.

Oprócz oficjalnych komunikatów i informacji podawanych przez organa ścigania, w mediach społecznościowych można znaleźć nieoficjalne informacje związane ze sprawą. Jedno z prywatnych biur detektywistycznych w regionie poinformowało o ufundowanej przez siebie nagrodzie 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawców porwania lub informację o miejscu przebywania osób porwanych. Podaje też ono informacje o porwanej 25-latce, powołując się na jej znajomą.

Policja nie chce komentować takich działań ani podawanych w ten sposób informacji.

Policjanci pracując przy rozwikłaniu tak trudnych spraw, mogą korzystać z pomocy innych służb, natomiast nie korzystamy z pomocy podmiotów prywatnych" - powiedział PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. "Oczywiście często takie podmioty prywatne są źródłem różnego rodzaju informacji, które do nas spływają, a spływa ich cała masa. Każdą taką informację musimy potwierdzić, zweryfikować czy ona jest prawdziwa, czy jest przydatna, czy cokolwiek wnosi czy może po prostu prowadzi donikąd

- dodał.

Zarówno prokuratura, jak i policja, zasłaniając się dobrem sprawy nie udzielają informacji, które mogą wpłynąć na śledztwo. Dotyczy to np. współpracy ze służbami w innych krajach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Policja poszukuje męża uprowadzonej 25-latki i jej 3-letniej córki

8.03.2019, 08:44

Podlaska policja upubliczniła w piątek (8.03) zdjęcia poszukiwanego męża uprowadzonej w Białymstoku 25-latki i ojca ich 3-letniej córki. To on wynajął samochód, który został w czwartek (7.03) użyty do porwania dziewczyny i dziecka, a następnie porzucony w mieście.


Podlaska policja: poszukiwania porwanych trwają, działań nie ujawniamy

8.03.2019, 07:52

Wciąż trwają poszukiwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki, porwanych blisko dobę temu w Białymstoku - zapewnił w piątek rano (8.03) rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Zaznaczył, że dla dobra sprawy nie będzie ujawniał szczegółów działań, prowadzonych również poza regionem.


"Porwanie" - reportaż Grzegorza Pilata i Wojciecha Szubzdy

8.03.2019, 00:10

Informacja o porwaniu postawiła na nogi policję w Białymstoku i całej Polsce. Od czwartku funkcjonariusze szukają sprawców porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki spod bloku przy ul. Dziesięciny 47 w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok