Radio Białystok | Wiadomości | Urszula Pasławska kandydatką PSL w eurowyborach

Urszula Pasławska kandydatką PSL w eurowyborach

27.03.2019, 19:13, akt. 19:58

Kandydatką PSL z listy Koalicji Europejskiej do PE w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim będzie posłanka Urszula Pasławska, która wystartuje z drugiego miejsca - poinformował w środę (27.03) w Olsztynie prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

Urszula Pasławska kandydatką PSL w eurowyborach, źródło: Twitter @nowePSL
Urszula Pasławska kandydatką PSL w eurowyborach, źródło: Twitter @nowePSL

Reprezentuje "piąte pokolenie" ludowców

Szef ludowców powiedział w środę (27.03) na konferencji prasowej, że Urszula Pasławska jest osobą związaną z regionem, która od wielu lat jest zaangażowana w jego życie społeczno-polityczne. Dodał, że reprezentuje ona "piąte pokolenie" ludowców. "Jej rodzina tworzyła 120 lat temu Mazurską Partią Ludową" - przypomniał.


Jest liderką tej listy, bo jest pierwszą kobietą na liście KE z rekomendacji PSL i to jest najwyższe miejsce z partii, które będą walczyć w regionie o zwycięstwo w tych wyborach. To pokazuje jak mocno stawiamy na region i na osoby, które wywodzą się z tego miejsca. Znają ludzi, znają potrzeby i przede wszystkim wiedzą, jakie są rozwiązania tych problemów - przekonywał szef PSL.


Przypomniał, że Pasławska - jako były samorządowiec - ma doświadczenie w wykorzystywaniu środków europejskich. W latach 2006-2012 pełniła ona funkcję wicemarszałka woj. warmińsko-mazurskiego, była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i posłanką na Sejm VII i VIII kadencji. 


Idziemy do Europy właśnie z takimi osobami, one nie idą się tam uczyć, one się już nauczyły w samorządzie, rządzie, parlamencie, a teraz idą czerpać z tej wiedzy i przełożyć ją na zdobycie najlepszego możliwego budżetu z UE dla Polski - powiedział Kosiniak-Kamysz.


Zapowiedział, że kandydaci PSL startują w eurowyborach, żeby zabiegać w PE m.in. o środki unijne na wspólną politykę rolną i politykę spójności, a także o dobre warunki dla polskich przedsiębiorców. Jak mówił, jednym z pierwszych zadań Pasławskiej w PE będzie zabieganie o to, żeby "odblokować handel" z obwodem kaliningradzkim. "To można zrobić na poziomie polskim, ale też trzeba poprawić relacje ze Wschodem i to trzeba zrobić na poziomie europejskim" - wyjaśnił.


Trzy pytania do PiS

Kosiniak-Kamysz powtórzył trzy pytania do PiS, na które - jak mówił - ta partia powinna odpowiedzieć w kampanii wyborczej; kto będzie następnym komisarzem reprezentującym Polskę w KE, jaki budżet zostanie wynegocjowany przez rząd PiS na rzecz Polski i jaka będzie wysokość dopłat w nowej perspektywie dla polskich rolników.

Pasławska powiedziała, że startuje do europarlamentu "nie przeciwko komuś ale za czymś". Zadeklarowała, że chce załatwiać sprawy dla Warmii, Mazur i Podlasia, reprezentować oba województwa, które - jej zdaniem - są "wrotami na Wschód". Dlatego - przekonywała - powinien zostać przywrócony mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim i wprowadzone ułatwienia w ruchu transgranicznym z Białorusią.Posłanka PSL mówiła również, że chciałaby zajmować się ochroną przyrody, pozyskiwaniem pieniędzy unijnych dla Polski, a także być głosem kobiet i polskich matek w PE.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego i jednocześnie szef PSL w regionie Gustaw Marek Brzezin powiedział, że kandydatura Pasławskiej do PE, była jednogłośną decyzją struktur politycznych Stronnictwa na Warmii i Mazurach.Jak wcześniej informowali politycy PO, "jedynką" na wspólnej liście Koalicji Obywatelskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni) w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie ma być były piłkarz reprezentacji Polski Tomasz Frankowski, z trzeciego miejsca wystartuje Anna Wojciechowska, z czwartego posłanka Bożena Kamińska, z szóstego Joanna Michalska, z ósmego Jolanta Den, z dziewiątego Marcin Bołtryk, a z dziesiątego poseł i szef PO na Warmii i Mazurach Jacek Protas.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Eurowybory 2019: Monika Falej będzie "jedynką" partii Wiosna w naszym okręgu

23.03.2019, 18:17

Partia Wiosna zaprezentowała "jedynki" w wyborach do europarlamentu. W okręgu nr 3 obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie listę otworzy prawniczka z Olsztyna - Monika Falej.


Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE

23.03.2019, 14:18

Wiceprezes PSL posłanka Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ma być też jedyną kandydatką PSL w tym okręgu - poinformowano w sobotę (23.03) na konferencji prasowej w Białymstoku.


Były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski kandydatem KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego

15.03.2019, 18:06

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Róża Thun, a także Władysław Kozakiewicz, Andrzej Halicki, Joanna Mucha - są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarekomendowanych w piątek (15.03) przez zarząd PO.


Karol Karski "jedynką" PiS z województwa podlaskiego w wyborach do europarlamentu - Krzysztof Jurgiel "dwójką"

19.02.2019, 19:39

Karol Karski będzie jedynką Prawa i Sprawiedliwości z województwa podlaskiego w wyborach do europarlamentu. Poinformował o tym na twitterze Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok