Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska PO wraca do sprawy tzw. wiz zakupowych dla Białorusinów

Podlaska PO wraca do sprawy tzw. wiz zakupowych dla Białorusinów

1.04.2019, 11:25, akt. 12:53

Podlaska PO wróciła w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do sprawy zasad wizowych dla Białorusinów. Na bazarze w Białymstoku rozpoczęła w poniedziałek (01.04) zbiórkę podpisów pod petycją do MSZ ws. przywrócenia wcześniejszych zasad dotyczących tzw. wiz zakupowych.

Tomasz Frankowski, lider listy Koalicji Europejskiej do PE z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, fot. Ryszard Minko
Tomasz Frankowski, lider listy Koalicji Europejskiej do PE z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, fot. Ryszard Minko

Podlaska PO wraca do sprawy tzw. wiz zakupowych dla Białorusinów - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obowiązują nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen

Od 2 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi; korzystają z nich zwłaszcza mieszkańcy terenów graniczących z Polską, przyjeżdżający do naszego kraju na zakupy. Osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu.

W ocenie Platformy Obywatelskiej, wraz z obostrzeniami celnymi wprowadzonymi przez Białoruś, może to doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku i województwie podlaskim. - Niestety wraz z tą fatalną decyzją polskiego rządu, bardzo złą decyzję podjęła też władza na Białorusi (chodzi o obniżenie limitów przewozowych) - podkreślił lider PO w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz na poniedziałkowej (01.04) konferencji prasowej zorganizowanej na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku.

Pracuje tam na co dzień ok. 2 tys. osób. - Jest pusto, nie ma klientów i kupcy martwią się, czy utrzymają swoje miejsca pracy. Proszę sobie wyobrazić co się stanie, jeśli to przedsięwzięcie upadnie. Nie możemy do tego dopuścić - dodał poseł. Jak podkreślił, "wizy zakupowe muszą być przewrócone". - Strona polska musi robić wszystko co możliwe, aby Białorusinom jak najłatwiej się handlowało, jak najłatwiej przyjeżdżało się do Polski - oświadczył Robert Tyszkiewicz.

Wsparcie w tej sprawie zadeklarował Tomasz Frankowski, lider listy Koalicji Europejskiej do PE z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. - Wiem o tym jako białostoczanin z krwi i kości, że jesteśmy regionem, który jest skazany na współpracę z Białorusią, który chce dobrze zarabiać na ich (Białorusinów) przyjeździe - zaznaczył.

Tomasz Frankowski mówił o przywróceniu wcześniejszych zasad dotyczących wiz zakupowych, a w dalszej kolejności - o ruchu bezwizowym. Robert Tyszkiewicz przypomniał, że prawie 10 lat temu została ratyfikowana przez stronę polską umowa o małym ruchu granicznym z Białorusią, wciąż jednak przez tamtą stronę nie jest wprowadzana w życie. - Ta umowa objęłaby ok. 2 mln ludzi po obydwu stronach granicy w ruchu bezwizowym. Proszę sobie wyobrazić, jakie z tego byłyby korzyści - zauważył polityk.

Rada Miasta Białystok przyjęła krytyczne stanowisko ws. nowych zasad wizowych dla Białorusinów

W styczniu Rada Miasta Białystok przyjęła krytyczne stanowisko ws. nowych zasad wizowych dla Białorusinów. "Likwidacja wiz zakupowych spowoduje straty dla wielu białostoczan, czego skutkiem będzie likwidacja miejsc pracy. Wprowadzone w tym samym czasie przez władze białoruskie nowe ograniczenia wielkości i kwoty zakupów dla obywateli Białorusi mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku" - głosi to stanowisko. Zawiera też ono wezwanie MSZ do "niezwłocznego" przywrócenia wcześniej obowiązujących zasad wizowych.

Stanowisko to inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość. Od głosu wstrzymali się wtedy radni PiS. Argumentowali, że zmiany w zasadach wydawania wiz dla Białorusinów wynikają z przepisów obowiązujących kraje strefy Schengen; chcieli dopisania do uchwały wezwania MSZ do wystąpienia w tej sprawie do Komisji Europejskiej, by tzw. wizy zakupowe dla Białorusinów zostały przywrócone. Klub KO takiej poprawki jednak nie uwzględnił.

W informacji przekazanej pod koniec grudnia mediom na Białorusi, ambasada RP w tym kraju oświadczyła, że zmiany w zasadach wiz dla Białorusinów "mają czysto techniczny charakter, ich celem jest jeszcze większa otwartość na potrzeby obywateli Białorusi wjeżdżających do Polski, a także – przez Polskę do innych krajów porozumienia Schengen".

"Zmiany te nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi składających wnioski wizowe. Zgodnie z doprecyzowaną listą dokumentów wymaganych do załączenia, wspólną dla wszystkich placówek konsularnych państw członkowskich Schengen, które wydają wizy na terytorium Białorusi, dokumenty, które należy załączyć to: potwierdzenie rezerwacji hotelu w Polsce na czas przebywania lub umowa najmu lokalu mieszkalnego w Polsce (oprócz podstawowych dokumentów, takich jak polisa ubezpieczeniowa i potwierdzenie posiadania środków pieniężnych)" - głosiło stanowisko ambasady.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska PO zachęca do wyboru do PE Tomasza Frankowskiego

31.03.2019, 17:30

Majowe wybory do PE zadecydują o przyszłości Polski, także regionów, dlatego PO zachęcała w niedzielę mieszkańców Białegostoku, by wybrali kandydata reprezentującego region i miasto - Tomasza Frankowskiego, lidera listy KE w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie.


Były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski kandydatem KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego

15.03.2019, 18:06

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Róża Thun, a także Władysław Kozakiewicz, Andrzej Halicki, Joanna Mucha - są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarekomendowanych w piątek (15.03) przez zarząd PO.


W biurze PO w Łomży dyżury będą pełnić radni i prawnik

15.03.2019, 16:14

W biurze Platformy Obywatelskiej w Łomży dyżury będą pełnić radni i prawnik. Po porady do radnych można się zgłaszać w każdy piątek od 16:00 - mówi podlaski radny PO Jacek Piorunek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok