Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy budują węzeł Porosły - kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy [mapy]

Drogowcy budują węzeł Porosły - kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy [mapy]

autor: Edyta Wołosik

23.04.2019, 05:39, akt. 16:46

W związku z budową węzła drogowego Porosły, od wtorku (23.04) zaczęły obowiązywać nowe zasady organizacji ruchu, w tym ruchu tranzytowego, na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. Zmieniona organizacja w tym miejscu na obowiązywać do końca roku.

Budowa węzła Porosły – organizacja ruchu, źródło: bialystok.pl
Budowa węzła Porosły – organizacja ruchu, źródło: bialystok.pl

Drogowcy zamknęli część Alei Jana Pawła II, Trasy Generalskiej i skrzyżowanie w Porosłach - relacja Grzegorza Pilata

Zmiany w organizacji ruchu na Alei Jana Pawła II w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy - relacja Grzegorza Pilata

Rozpoczyna się kolejny etap prac przy budowie węzła Porosły - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Węzeł Porosły - sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy

Tzw. węzeł Porosły, to sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy trasą S8, w połączeniu z drogą wojewódzką nr 676. Wiąże się m.in. z koniecznością stworzenia bezkolizyjnych przejść nad linią kolejową; powstaną tam, m.in. dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, a droga wlotowa od strony Warszawy zostanie połączona z tzw. Trasą Generalską, czyli miejską obwodnicą dla ruchu tranzytowego.

Jak informował kilka dni temu magistrat, zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu są konieczne, by można było ruszyć z budowę wiaduktu. Podjęte będą też prace na innych odcinkach węzła Porosły.

Zamknięty odcinek alei Jana Pawła II

Przed wszystkim zamknięty został dla normalnego ruchu odcinek alei Jana Pawła II (od ul. Elewatorskiej do przejazdu kolejowego), również odcinek sąsiedniej ulicy Narodowych Sił Zbrojnych (wyjazd w kierunku Ełku), gdzie również trwa przebudowa związana z tzw. Trasą Niepodległości, czyli śródmiejską obwodnicą.

Wskutek takich zmian wjazd (i wyjazd) do Białegostoku od strony Warszawy przebiegać będzie, specjalnie wybudowanymi, drogami serwisowymi. Jedna z nich, po stronie północnej inwestycji, to droga "preferowana" dla ciężarówek jadących w tranzycie do granicy z Białorusią czy Litwą; łączy s8 z ulicą Kleberga. Jest to trasa uprzywilejowana (z pierwszeństwem przejazdu), choć we wszystkich miejscach, gdzie drogi się skrzyżują, w razie potrzeby ruch ma być sterowany ręcznie (przez pracowników inwestora, straż miejską lub policję); ma to być rozwiązanie bardziej efektywne, niż tymczasowa sygnalizacja świetlna.

Magistrat ocenia, że najlepszym rozwiązaniem dla kierowców  wjeżdżających lub wyjeżdżających w kierunku Warszawy, będzie korzystanie z tzw. Trasy Generalskiej, czyli jak najszybszy wjazd na ulicę Kleberga  i - łączącą się z nią - drogę serwisową.

Ponieważ na zamykanych odcinkach są różne miejsca (np. salony samochodowe, szkoła, hotel,  centrum handlowe), do których konieczny będzie dojazd, zostanie tam  utrzymany tzw. ruch lokalny. - To zamknięcie i największe utrudnienia  wykonawca planuje do końca roku. Jest to dość trudne zobowiązanie z jego  strony, ale mam nadzieję, że ruch nad torami PKP uda nam się na okres  zimowy przywrócić - mówiła kilka dni temu dyrektor Zarządu Dróg  Miejskich w Białymstoku Bożena Zawadzka.

Zmiany wpływają też na komunikację miejską; na czas zamknięcia części Alei Jana Pawła II, jedna z linii autobusowych pokrywająca się w tej sytuacji z drugą, została  czasowo zawieszona. Stworzona została też jedna linia specjalna, na czas  wprowadzonych ograniczeń.

Policja zaapelowała do kierowców o  większą ostrożność i stosowanie się do znaków w miejscu, gdzie wprowadzono nowe rozwiązania drogowe.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Po świętach kierowców czekają utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy

16.04.2019, 15:56

Duże utrudnienia czekają kierowców na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. W związku z pracami przy budowie tzw. węzła drogowego Porosły, od 23 kwietnia zmieni się tam znacznie organizacja ruchu, w tym tranzytowego. Nowe zasady mają obowiązywać do końca roku.


Nowa droga, a już wymaga remontu - drogowcy poprawiają nawierzchnię trasy Białystok - Supraśl

15.04.2019, 08:48

Chociaż droga oddana do użytku była pod koniec ubiegłego roku, to już jest remontowana.


Opóźnia się budowa drogi wojewódzkiej z Zabłudowa do Żywkowa

7.04.2019, 12:30

Opóźnia się budowa drogi wojewódzkiej z Zabłudowa do miejscowości Żywkowo. To fragment większej trasy z Białegostoku do Hajnówki. Nie ma szans, żeby droga była gotowa - tak jak planowano - na początku maja.


Szykują się duże utrudnienia w ruchu na ulicy Kościuszki w Suwałkach

1.04.2019, 07:05

Jutro (02.04) prezydent miasta podpisze umowę z wykonawcą remontu kostki brukowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok