Radio Białystok | Wiadomości | Droga Jagiellonii Białystok do finału Pucharu Polski na PGE Narodowym

Droga Jagiellonii Białystok do finału Pucharu Polski na PGE Narodowym

2.05.2019, 06:48, akt. 07:15

4 mecze na wyjeździe i jeden u siebie. Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali 5 rywali w drodze do finału Pucharu Polski. W czwartek, 2 maja żółto-czerwoni zagrają o to trofeum z Lechią Gdańsk. Początek meczu i naszej transmisji o 16:00.

Lechia Dzierżoniów - Jagiellonia Białystok, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Droga Jagiellonii Białystok do finału Pucharu Polski na PGE Narodowym - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.

Trzeci finał Jagiellonii

Piłkarze Jagiellonii Białystok po raz trzeci w historii zagrają w finale Pucharu Polski. Po raz pierwszy awansowali do finału w 1989 roku. Wówczas w meczu rozegranym w Olsztynie przegrali z Legią Warszawa 2:5.

Kolejna okazja do zdobycia Pucharu Polski przyszła w 2010 roku. Wówczas żółto-czerwoni po wygraniu meczu 1:0 z Pogonią Szczecin w Bydgoszczy cieszyli się z wywalczenia Puchar Polski i awansu do europejskich pucharów.

Pierwszy mecz Jagiellonii na Narodowym

W tegorocznym finale piłkarskiego Pucharu Polski zagrają Jagiellonia Białystok i Lechia Gdańsk. Ten mecz już 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

W drodze do finału żółto-czerwoni wyeliminowali 5 rywali. Jagiellonia cztery razy grała na wyjeździe, a raz przed własną publicznością. W pięciu meczach żółto-czerwoni strzelili 8 goli, a stracili tylko jednego.

Początek rywalizacji z... Lechią

26 września Jagiellonia rozpoczęła rywalizację w rozgrywkach pucharowych. W pierwszej rundzie zagrała na wyjeździe z 3-ligową Lechią Dzierżoniów.

Żółto-czerwoni awansowali do kolejnej rundy Pucharu Polski, ale grą absolutnie nie zachwycili. Wicemistrzowie pokonali na wyjeździe 3-ligową Lechię Dzierżoniów tylko 1:0, a zwycięską bramkę w 59. minucie zdobył Karol Świderski.

Oba zespoły dzieli różnica kilku klas rozgrywkowych, ale na boisku nie było tego widać, a trener Ireneusz Mamrot miał do drużyny pretensje zwłaszcza za pierwszą połowę.

W 1/16 Jaga wygrała po dogrywce z GKS-em Katowice

W ostatnim dniu października w 1/16 finału Pucharu Polski Jagiellonia Białystok zagrała z GKS-em Katowice. Jagiellonia - wówczas wicelider ekstraklasy - była "murowanym" faworytem starcia z zamykającym tabelę 1.ligi GKS. Co prawda na stadionie nieśmiało wspominano ostatni mecz tych drużyn w Katowicach, zakończony wygraną gospodarzy 7:1, tyle, że tamten ligowy pojedynek został rozegrany 1 maja 1993 roku.

O awansie Jagiellonii Białystok zdecydowała dopiero dogrywka. Po regulaminowym czasie gry było 0:0. Taki wynik utrzymywał się również  do 120. min. W ostatniej akcji w polu karnym faulowany był Karol Świderski, a o tym, że Jagiellonii należy się rzut karny zdecydowała analiza systemu VAR.

Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Guilherme i pewnym strzałem pokonał Krzysztofa Barana. Było to dokładnie w 126. min. spotkania. Od razu po celnym strzale sędzia zakończył mecz i piłkarze Jagi mogli się cieszyć z awansu do kolejnej rundy Pucharu Polski.

Goście mogli i powinni wygrać po 90 minutach, potem po dogrywce, gdyby nie bramkarz GKS Krzysztof  Baran, który bronił wszystko, a raz uratował go słupek. Katowiczanie mieli jedną, ale za to "dwustuprocentową", sytuację.

W  51. minucie mogło być 1:0 Pomylił się bramkarz "Jagi" Grzegorz Sandomierski i w efekcie w idealnej sytuacji znalazł się Adrian Błąd. Zawodnik GKS spudłował z 10 metrów.

W doliczonym czasie dogrywki doszło w polu karnym do starcia Wojciecha Lisowskiego (GKS) z Karolem Świderskim. Sędzia  początkowo ukarał zawodnika gości żółtą kartką za symulowanie faulu,  jednak po analizie wideo podyktował "jedenastkę" dla przyjezdnych,  zamienioną na gola przez Guilherme.

Dwa gole w Gdyni i kolejny awans

Na początku grudnia w 1/8 pucharowej rywalizacji Jagiellonia zagrała na wyjeździe z gdyńską Arką. Żółto-czerwoni pokonali gospodarzy 2:0. Oba gole wicemistrzowie Polski strzelili w drugiej połowie. Pierwszego gola strzelił Cilian Sheridan w 75. min, a w 86. min. wynik spotkania ustalił Patryk Klimala.

W Jagiellonii młodzieżowcem był napastnik Patryk Klimala, po raz pierwszy od ostatniego meczu Ligi Narodów Polski z Portugalią zagrał skrzydłowy Przemysław Frankowski, a między słupkami, podobnie jak we wcześniejszych spotkaniach PP, miejsce zajął Grzegorz Sandomierski. Na ławce rezerwowych zasiedli pomocnicy, Martin Pospisil i Arvydas Novikovas.

Gospodarze grali w "10", bowiem w 71. minucie za uderzenie Bodvara Bodvarssona czerwoną kartkę otrzymał Adam Deja.

Piłkarze Arki Gdynia, którzy w maju 2017 roku triumfowali w Pucharze Polski, a w 2018 grali w finale tych rozgrywek, nie zdołali awansować do niego po raz trzeci z rzędu.

Awans do półfinału po wygranej w Opolu

W kolejnej rundzie Jagiellonia zagrała dopiero wiosną. 12 marca w 1/4 finału rozgrywek zmierzyła się na wyjeździe z 1-ligową Odrą Opole.

Dla piłkarzy Jagiellonii ćwierćfinałowy mecz Pucharu Polski miał być powrotem na "właściwe" tory. Wówczas w ekstraklasie aktualny wicemistrz kraju rozczarowywał.

W trzech poprzednich meczach drużyna Ireneusza Mamrota zdobyła zaledwie punkt (kolejno 0:1 z Cracovią, 2:2 z Górnikiem Zabrze, 0:2 ze Śląskiem  Wrocław). W efekcie spadła na czwarte miejsce w tabeli, a do lidera Lechii Gdańsk traciła już dziesięć punktów.

W pierwszej połowie spotkania z pierwszoligową Odrą Jagiellonia też nie zachwycała. Wprawdzie starała się, ale w tej części gry nie oddała żadnego celnego strzału.

Później Jaga zaczęła dochodzić do głosu i dopięła swego w 73. minucie. Bardzo ładną bramkę zdobył wówczas Patryk Klimala. 20-letni napastnik - stojąc tyłem do bramki - podbił piłkę lewą nogą, szybko obrócił się i kopnął z powietrza prawą nogą. Mimo interwencji bramkarza Artura Krysiaka futbolówka wpadła do siatki.

Opolanie zaatakowali, próbowali odrobić straty. Byli bliscy m.in. w doliczonym czasie, po strzale Serafina Szoty, ale po chwili skuteczny  kontratak przeprowadzili rywale. Guilherme Sitya podał prostopadle do  Klimali, a napastnik Jagiellonii bez kłopotów wykorzystał sytuację sam  na sam bramkarzem, ustalając wynik spotkania i zostając jego bohaterem.

Awans do finału po wygranej z Miedzią Legnica

W półfinale rozgrywek Jagiellonia Białystok zagrała przed własną publicznością z Miedzią Legnica. Pokonała rywali 2:1 i po raz trzeci w historii awansowała do finału piłkarskiego Pucharu Polski.

Jagiellonia wygrała ten mecz zasłużenie, choć decydującą bramkę zdobyła w doliczonym czasie gry. Goście po utracie pierwszego gola co prawda zdołali doprowadzić do remisu, ale w ofensywie mieli zbyt mało atutów, by wygrać ten półfinał.

Na prowadzenie białostoczanie wyszli w 61. min., gdy -  po dośrodkowaniu z rzutu rożnego - piłka ostatecznie trafiła do Romanczuka, a Ukrainiec z polskim paszportem strzałem w lewy róg bramki Miedzi zdobył gola.

W 78. min gospodarze przekonali się, jak groźne są rzuty wolne Miedzi, gdy do piłki podchodzi Forsell. Co prawda kilka wcześniejszych prób Fina było nieudanych, ale teraz strzałem z ok. 30 metrów pokonał Kelemena. Jak się potem okazało, był to jedyny celny strzał legniczan w tym meczu.

W doliczonym czasie gry, gdy coraz więcej wskazywało na dogrywkę, znowu  zaatakowała Jagiellonia. Indywidualnej akcji próbował Jesus Imaz i  zdołał wywalczyć rzut rożny. Stały egzekutor Guilherme dośrodkował, a w  samym środku pola karnego najwyżej do piłki wyskoczył Romanczuk i pewnym strzałem w róg dał Jagiellonii zwycięską bramkę.

Mecz obejrzało ponad 18 tys. widzów (stadion może  pomieścić ok. 21-22 tys.), co w Białymstoku jest rekordem od wielu piłkarskich spotkań miejscowej Jagiellonii. Skuteczna okazała się profrekwencyjna akcja "Pełen stadion na półfinał", w ramach której duża część biletów była w sprzedaży po 5 zł.

Dla Jagiellonii to trzeci finał tych rozgrywek. W 2010 roku białostoczanie Puchar Polski zdobyli, pokonując 1:0 Pogoń Szczecin. Lechia Gdańsk również po raz trzeci zagra w finale rozgrywek. W tegorocznej edycji drużyna z Gdańska poradziła sobie kolejno z Wisłą Kraków (1:1, 5-4 w rzutach karnych na wyjeździe), Resovią Rzeszów (3:1 na wyjeździe), Bruk-Betem Termalicą Nieciecza (3:1 na wyjeździe), Górnikiem Zabrze (2:1 na wyjeździe), a w emocjonującym półfinale pokonała w Częstochowie Raków 1:0.

Finał Pucharu Polski 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Początek meczu i naszej transmisji o 16:00.

źródło: PAP | red: wsz

Bartosz Frankowski z Torunia został wyznaczony na arbitra głównego finału piłkarskiego Pucharu Polski, w którym Jagiellonia Białystok zmierzy się 2 maja w Warszawie z Lechią Gdańsk. Mecz na PGE Narodowym rozpocznie się o godzinie 16:00.

Tysiąc dodatkowych biletów dla fanów Jagiellonii na finał Pucharu Polski

19.04.2019, 12:26

Kibice Jagiellonii Białystok mają dodatkowe bilety na finał Pucharu Polski. Po wykorzystaniu puli 10 tys. wejściówek, PZPN przyznał dodatkowy tysiąc biletów.

Jagiellonia Białystok gospodarzem finałowego meczu o Puchar Polski na stadionie Narodowym w Warszawie

18.04.2019, 12:36

Jagiellonia Białystok będzie formalnie gospodarzem finału Pucharu Polski na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. 2 maja żółto-czerwoni zagrają z Lechią Gdańsk.

Finał Pucharu Polski: Kibice Jagiellonii wykupili wszystkie bilety na pociągi specjalne

17.04.2019, 07:44

Wolne miejsca wyczerpały się w 4 dni zapisów. Nie ma już biletów na pociągi specjalne, którymi pojadą kibice Jagiellonii Białystok na finał Pucharu Polski.

Finał Pucharu Polski: Przed Teatrem Dramatycznym powstanie strefa kibica

16.04.2019, 18:50

Podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski, w którym gra Jagiellonia, w Białymstoku powstanie strefa kibica.

Jagiellonia zagra w finale Pucharu Polski z Lechią Gdańsk

10.04.2019, 21:30

Jagiellonia Białystok poznała swojego rywala, z którym zagra w finale piłkarskiego Pucharu Polski.

Andrzej Wilczyk, Przemysław Tesarek i Adam Tołoczko

10.04.2019, 11:42

"Najpóźniej jutro będziemy mieć konkrety, co do liczby pociągów i przygotowanych biletów na pociągi do Warszawy na 2 maja".

Jagiellonia pokonała Miedź Legnica i jedzie na Narodowy [zdjęcia]

10.04.2019, 03:44

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali z Miedzią Legnica 2:1 i awansowali do finału Pucharu Polski.

Mamrot po awansie do finału Pucharu Polski: cieszę się, że nie zawiedliśmy kibiców

9.04.2019, 21:06

Jagiellonia pokonała Miedź Legnica 2:1 i awansowała do finału Pucharu Polski, który zostanie rozegrany na Stadionie PGE Narodowy 2. maja.

Jagiellonia zagra w finale Pucharu Polski! [zdjęcia]

9.04.2019, 14:03

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali z Miedzią Legnica 2:1 i awansowali do finału Pucharu Polski. Finał 2 maja na PGE Narodowy w Warszawie. Dwa gole zdobył kapitan Jagi - Taras Romanczuk.

Ciężki bój w ćwierćfinale, ale jest awans Jagiellonii do półfinału Pucharu Polski

12.03.2019, 07:03

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali ćwierćfinałowy mecz z Odrą Opole i awansowali do półfinału rozgrywek. We wtorkowy wieczór żółto-czerwoni pokonali Odrę Opole 2:0 (0:0).

Jagiellonia po wygranej w Gdyni awansowała do 1/4 finału Pucharu Polski [zdjęcia, wideo]

4.12.2018, 07:22

Piłkarze Jagiellonii Białystok wywalczyli awans do 1/4 finału piłkarskiego Pucharu Polski. We wtorkowy (4.12) wieczór pokonali na wyjeździe Arkę Gdynia 2:0 (0:0).

Jagiellonia wygrywa z GKS-em Katowice po rzucie karnym w doliczonym czasie dogrywki [zdjęcia, wideo]

1.11.2018, 05:33

Jagiellonia Białystok awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski. Żółto-czerwoni wygrali z GKS-em Katowice 1:0 po golu z rzutu karnego w doliczonym czasie gry. Jedyną bramkę zdobył Guilherme.

Skromna wygrana z 3-ligowcem - Jagiellonia awansuje do 1/16 finału Pucharu Polski

26.09.2018, 06:04

Jagiellonia Białystok awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski. W wyjazdowym meczu żółto-czerwoni wygrali 1:0 z Lechią Dzierżoniów.