Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 500 wydarzeń na Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Ponad 500 wydarzeń na Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

20.05.2019, 07:52, akt. 08:20

Ponad 500 wydarzeń: warsztatów, wykładów, prezentacji, spektakli, koncertów czy imprez plenerowych - złoży się na XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się pod koniec maja w miastach regionu. Swoją ofertę przygotowało kilkanaście uczelni.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Rozpoczął się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek (20.05) i potrwa sześć dni ( do 25.05).

Tegoroczne hasło festiwalu to "algorytmy_rzeczywistości". Przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor UwB prof. Izabela Święcicka mówiła, że to hasło "oddaje istniejącą rzeczywistość". Mówiła, że powszechnie algorytmy kojarzą się z informatyką, komputerami, internetem. Dodała, że dzięki algorytmom podejmowane są decyzje np. na Wall Street czy London City, przeprowadzane są operacje medyczne, czy każdy z nas może odnaleźć w internecie swoich dawnych znajomych.

Izabela Święcicka powiedziała, że festiwal przyjrzy się algorytmom "trochę szerzej". 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele naszych działań jest w zasadzie działaniem według algorytmu: jedna działalność służy osiągnięciu kolejnej, konkretnej działalności (...). Chcemy pokazać, że wszystko, co nas otacza działa według algorytmu. Dodatkowo, chcemy pokazać, że algorytmy wirtualne doprowadzają do stworzenia pewnego świata nierealnego, świata wirtualnego i chcemy się podczas tego festiwalu zastanowić czy to my kształtujemy algorytmy, czy może już algorytmy kształtują nas

 - dodała Izabela Święcicka.

Algorytmom będzie też poświęcony wykład inauguracyjny, którzy odbędzie się 20 maja.

Ponad 500 wydarzeń przygotowanych przez podlaskie uniwersytety i szkoły

Podczas sześciodniowego festiwalu zaplanowano ponad 500 wydarzeń przygotowanych m.in. przez Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży czy Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Suwałkach. Swoje działania zaproponowały też parki naukowo-technologiczne w Białymstoku i Suwałkach. Wydarzenia w poszczególne festiwalowe dni będą odbywać się w Białymstoku, Kleosinie, Łomży, Suwałkach, ale też w Wilnie, gdzie UwB ma swoją filię.

W ocenie Święcickiej oferta festiwalowa jest niezwykle bogata i skierowana do wszystkich - "od lat 5 do 105 lat". Dodała, że najwięcej wydarzeń przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży. 

- Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca, może być wymagająca, ale też może na dłużej pozostawać w pamięci naszych najmłodszych. Dlatego, że nic bardziej jak nauka przez zabawę, przez eksperyment, doświadczenie nie pozostanie w pamięci - dodała.

Mówiła też, że festiwal to jedna z niewielu okazji, kiedy uczelnie otwierają swoje laboratoria i można podejrzeć pracę badawczą naukowców i studentów.

Wśród propozycji poszczególnych uczelni znalazły się m.in. wykłady o plastiku na talerzu, sporcie jako medycynie XXI wieku, pokazy wyścigowych bolidów, robienia makijażu, symulacja rozprawy karnej, multimedialny spacer po Paryżu, warsztaty teatralne czy koncerty muzyki operowej. Festiwal zakończy się Rodzinnym Piknikiem Naukowym na stadionie miejskim w Białymstoku, gdzie zaprezentują się niemal wszyscy organizatorzy.

Szczegóły i rejestracja na festiwalowe wydarzenia odbywa się na stronie: http://podlaskifestiwal.pl.

źródło: PAP | red: mag, maj

ZOBACZ TEŻ:


Majowe świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki w OiFP

31.05.2019, 08:36

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na "Urodziny Moniuszki" - obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.


26 zespołów wystąpi na Podlaskiej Oktawie Kultur

23.04.2019, 13:44

26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata wystąpi w czasie tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur, która pod koniec lipca odbędzie się w ponad trzydziestu miejscowościach w Podlaskiem. Ta doroczna impreza odbędzie się już po raz 12.


Ponad 40 zespołów wystąpi podczas tegorocznej edycji Suwałki Blues Festival

12.04.2019, 08:26

W ciągu czterech lipcowych dni w Suwałkach wystąpi ponad 40 zespołów z różnych stron świata. Znamy już szczegóły 12. edycji Suwałki Blues Festival.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej


© Oliver Sved - fotolia.com
WYPADEK
16.09.2019, 12:47, akt. 12:53

2 osoby ranne w wypadku k. Hajnówki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok