Radio Białystok | Wiadomości | Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne

Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne

autor: Marcin Gliński

13.05.2019, 14:52, akt. 15:08

4,7 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną łącznie Suwałki i Grajewo na wymianę starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Władze tych miast i samorządu województwa podlaskiego podpisały umowy na te dotacje.

Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne - Fot. Marcin Gliński
Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne - Fot. Marcin Gliński

Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


4,7 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną łącznie Suwałki i Grajewo na wymianę starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Władze tych miast i samorządu województwa podlaskiego podpisały umowy na te dotacje.

Miasto Suwałki dostanie 1,9 mln zł dotacji (dołoży do inwestycji ok. 600 tys. zł), Grajewo dostanie natomiast 2,8 mln zł unijnej dotacji, a dołoży do tego 900 tys. zł - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Łączna całkowita wartość obu inwestycji to ok. 6,2 mln zł.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski podkreślili, że projekty, które będą realizować, są elementem planów gospodarki niskoemisyjnej w tych miastach. W obu miastach - jak mówili samorządowcy - "praktycznie niemal w całości" zakończy się wymiana starego oświetlenia na LED-owe.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że oba projekty wpłyną na ochronę środowiska i oszczędności dla samorządów, ale też unowocześnią systemy oświetlenia ulicznego w miastach. "Wiążemy tu pewną innowacyjność i ochronę środowiska razem" - mówił marszałek. Deklarował wsparcie wszystkich samorządów w tego typu działaniach, jest więcej takich projektów.

W ramach dofinansowanego projektu, w Suwałkach będzie wymienionych na LED-owe prawie 2,2 tys. ulicznych opraw oświetleniowych. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że to drugi etap podobnych działań, które już prowadzono w Suwałkach - wymiany oświetlenia ulicznego oraz starych pieców w domach jednorodzinnych na ekologiczne.

Renkiewicz poinformował, że po zakończeniu realizacji dofinansowanego właśnie projektu, w Suwałkach praktycznie będą wymienione wszystkie stare oprawy oświetleniowe. Mówił, że w mieście jest ok. 6,5 tys. punktów świetlnych. Wskazał, że głównie korzyści to mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej będą sięgały z tego projektu - tak wyliczyliśmy - 67 proc. Mniejsze zużycie energii, to mniejsza emisja CO2 do atmosfery

- mówił prezydent Suwałk.

W Grajewie będzie wymienionych prawie 1,8 tys. opraw oświetlenia ulicznego, powstanie też inteligentny system zarządzania i sterowania tym oświetleniem. W Grajewie jest ponad 2 tys. takich punktów oświetlenia ulicznego.

W tym momencie wymieniamy wszystkie te, które są jeszcze niewymienione. Wymieniamy lampy rtęciowe, wymieniamy lampy sodowe

- mówił Dariusz Latarowski.

Burmistrz Grajewa zaznaczył, że projekt wymiany oświetlenia w mieście jest jednym z większych projektów realizowanych w mieście i gdyby nie dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego, nie byłby realizowany lub wymiana oświetlenia odbywałaby się na małą skalę, np. pojedynczych ulic. "A to nie o to chodzi. Tu chodzi o to, żeby rozwiązać problem gospodarki niskoemisyjnej w Grajewie w tym zakresie całkowicie" - dodał Latarowski. Miasto liczy na mniejsze zużycie energii na poziomie 60-70 proc.

Zarówno Suwałki, jak i Grajewo są na etapie przygotowania przetargów na wymianę oświetlenia. Projekty będą głównie realizowane w 2020 r.

Oba samorządy - Suwałk i Grajewa - kupują prąd w ramach grup zakupowych, do których należą. Miasto Suwałki przygotowuje nowy przetarg na zakup energii dla 50 jednostek.

Mam nadzieję, że ten zapowiadany wzrost (cen) energii elektrycznej w pewnym sensie będzie troszeczkę zneutralizowany poprzez tą oszczędność, którą zamierzamy uzyskać właśnie w wyniku instalacji, zmiany tego oświetlenia LED-owego" - mówił prezydent Suwałk. Dodał, że być może się to "wyzeruje", choć liczy się z tym, że za energię trzeba będzie płacić więcej. Ale to czas pokaże

- dodał.

Grajewo kupuje prąd w grupie wspólnie z innymi gminami z rejonu. Również przygotowywany jest nowy przetarg.źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Łomży za surowce wtórne otrzymywali sadzonki

10.05.2019, 16:18

Sadzonki drzewek i kwiatów za surowce wtórne mogli w czwartek (10.05) otrzymać mieszkańcy Łomży.


Ekologiczna ciężarówka na LNG na drogach regionu

7.05.2019, 14:04

Jak przekonują producenci - to pierwsze w Polsce ciężarowe auto, którego paliwem jest wyłącznie skroplony gaz.


Kolejne ekologiczne działania w Białymstoku - zielone przystanki

15.04.2019, 07:22

Zielone przystanki z nasadzeniami na ich dachach i trawami wokół - to kolejne zielone inwestycje w Białymstoku. W tym roku mają też powstać m.in. łąki kwietne w różnych częściach miasta, w jednym z miejskich parków - sad edukacyjny, a w planach są też tzw. parki kieszonkowe.


Dopłaty do wymiany pieców - ruszył program "Airgustów"

1.02.2019, 16:46

Mieszkańcy Augustowa mogą liczyć na nawet 7000 zł dopłaty do wymiany starego pieca na nowe ekologiczne źródło ciepła.


Będzie ciepło, prąd i czystsze powietrze - ekologiczna energia w zambrowskim ciepłownictwie

27.01.2019, 07:35

Gotowa jest już instalacja gazowa, niebawem wybudowany zostanie piec na biomasę - ekologiczną rewolucję przechodzi zambrowskie ciepłownictwo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok