Radio Białystok | Wiadomości | Noc Muzeów - bezpłatne zwiedzanie i wiele atrakcji w placówkach kultury

Noc Muzeów - bezpłatne zwiedzanie i wiele atrakcji w placówkach kultury

autor: Adam Dąbrowski, Dorota Sokołowska, Iza Kosakowska, Olga Gordiejew

18.05.2019, 02:27, akt. 19.05.2019, 09:33

W sobotę (18.05) bezpłatnie można było zwiedzać placówki kultury. To w związku z akcją "Noc Muzeów".

Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Noc Muzeów w pigułce - relacja Olgi Gordiejew

Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Z Anną Kietlińską rozmawia Dorota Sokołowska

Całe rodziny na Nocy Muzeów - relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Nasze reporterki odwiedziły Galerię Sleńdzińskich przy Wiktorii 5

Godziny do Nocy Muzeów - relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Z Andrzejem Lechowskim rozmawiają Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska

Z Magdaleną Grassmann rozmawiają Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska

Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska odwiedziły Galerię Arsenał

Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska o rekonstrukcji szpitala polowego Polskiego Czerwonego Krzyża i grze miejskiej

Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska z dziedzińca Pałacu Branickich

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza na Noc Muzeów - relacja Adama Dąbrowskiego

Co w tym roku przygotowano na Noc Muzeów w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Taka noc zdarza się tylko raz w roku. Muzea i galerie można było zwiedzić za darmo, a dodatkowo - w wielu miejscach przygotowano wiele niespodzianek i atrakcji. 

Noc Muzeów z Polskim Radiem Białystok

W Polskim Radiu Białystok w sobotę (18.05) od 15:00 do 22:00 relacjonowaliśmy najciekawsze wydarzenia z Nocy Muzeów.

W białostockim Ratuszu można było zobaczyć wystawę "W kręgu Branickich" poświęconą znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich.

Była też prezentacja archeologiczna z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań prowadzonych na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku. 

"Reprezentacyjny Białystok" - pod takim hasłem odbył się tegoroczny spacer historyczny, który poprowadził dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski. 

Widowisko multimedialne poświęcone barokowemu Białemustokowi można było obejrzeć przy ul. Warszawskiej w Muzeum Historycznym.

Przy ul. Świętojańskiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wszyscy chętni mieli okazję zobaczyć Galerię Portretów Wielkich Polaków. Na zainteresowanych czekały też warsztaty plastyczne i pokaz sztuki choreograficznej.

W Muzeum Wojska zaplanowano m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do najnowszej wystawy czasowej, pokazy kulinarne oraz kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem zaprezentowano pojazdy ze zbiorów Muzeum oraz sprzęt 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i policji.

Muzeum Pamięci Sybiru odkryło historie białostoczan, których dzieciństwo i młodość przerwały wywózki na daleki Wschód. Ułatwiała to multimedialna ekspozycja zdjęć pokazujących naszych bohaterów na tle przedwojennego Białegostoku, ożywionego za pomocą animacji komputerowej. Przygotowane było także widowisko światło i dźwięk, które przeniosło widzów do przeszłości i poetycko przybliżyło losy mieszkańców jednej z białostockich kamienic (dziedziniec Akademii Teatralnej).

Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji pokazał na dziedzińcu Pałacu Branickich rekonstrukcję szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Wszyscy chętni mogli także zwiedzić pałacowe piwnice. Z kolei w Pałacu Branickich odbyły się koncerty. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji poznaliśmy historię radiologii, nie zabrakło pokazów doświadczeń chemicznych.

Białostocki Ośrodek Kultury proponował Grę Miejską pod hasłem "Białystok wolny i niepodległy". W Famie zagrał zespół plac_zabaw, a w kinie Forum można było obejrzeć film "Dyktator". Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowało wystawę "Białystok młodego Zamenhofa" i "Spacer po Białymstoku" Władysława Pietruka.

W Galerii Arsenał zwiedzać można było wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę". A chętni mogli wziąć udział w akcji "Wyrzut kamienia".

Już wkrótce zbiory Galerii im. Sleńdzińskich trafią do nowej siedziby przy Rynku Kościuszki 4. To była ostatnia Noc Muzeów w starej lokalizacji - przy ul. Waryńskiego. W programie zaplanowano oprowadzanie po wystawie "Sztuka w genach. Sleńdzińscy", walizkowy quiz z nagrodami, loterię książkową i wykonywanie talerzyków z fragmentem obrazu Sleńdzińskiego.

W salonie przy ul. Legionowej otwarto wystawę "My tu byliśmy" Rafała Zajki. Widzowie mogli zostawić w Galerii swój "odcisk". Wieczorem wystąpił alt-popowy duet Zoee połączony z wizualizacjami Rafała Zajko.

Z kolei przy ul. Wiktorii Noc Muzeów odbyła się pod hasłem "Ahoj przygodo. Marynarska noc". Było oprowadzanie po wystawie "Podróże morskie i inne opowieści" Andrzeja Górskiego, a także warsztaty, gra z nagrodami, stanowisko z markerami i szablonami do tworzenia na ciele pirackich wzorów, wykonywanie marynarskich zdjęć oraz koncert.

Dużo atrakcji czekało także w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Były także występy studentów Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W programie było też oprowadzanie autorskie po wystawie "Sytuacje" Adrianny Konopki, warsztaty fotograficzne "Nocne migawki" z operowym fotografem Michałem Hellerem, a także nocna obserwacja nieba.

WOAK przygotował warsztaty plastyczne. W Spodkach odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych oraz koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej. Można było też zrobić własnoręcznie lampion.

W Książnicy Podlaskiej można było zwiedzić wystawę fonograficzną w Dziale Zbiorów Specjalnych, wystawę plakatów i dokumentów życia społecznego, związanych z działalnością muzyczną Książnicy Podlaskiej - VI piętro, a także zajrzeć do magazynów.

W Muzeum Ikon w Supraślu jedna z sal ekspozycyjnych otrzymała imię prof. Jerzego Nowosielskiego.Tam będą prezentowane ikony artysty.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaproponowało wystawę plenerową "Miasta i rezydencje Jana Klemensa Branickiego".

W Muzeum w Tykocinie pokazano projekcję filmu "Czarna Dama" i spotkanie z jego twórcami.

A w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zamiast klasycznego wykładu, można było posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach dworu z Bobry Wielkiej, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej.


Noc Muzeów w Łomży

W Łomży podczas Nocy Muzeów otworzyły się z dotychczasowymi lub zupełnie nowymi propozycjami wszystkie placówki i instytucje, nie tylko te bardzo ściśle związane z muzealnictwem i kulturą.

Najwcześniej, bo już w południe, swoje imprezy rozpoczęła Miejska Biblioteka Publiczna. Przed jej siedzibą przy ul. Długiej 13 otwarty został kiermasz książek czynny do godz. 19:00, a godzinę później w Sali na Poddaszu rozpoczęło się spotkanie autorskie z dziennikarzem Jakubem Poradą.

Wernisaże na ten wieczór przygotowało kilka placówek, niestety większość o tej samej porze. Na godz. 18:00 na "Metamorfozy…" Ivayly Żivkowej-Roszak zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej, ale o tej samej godzinie otwarta została także wystawa "Ikona – obraz – tchnienie" w Muzeum Diecezjalnym, a pół godziny później malarstwo Katarzyny Dyjewskiej "/BEZ/MIEJSCA" w Galerii Pod Arkadami.

O godz. 19:00 miały początek aż trzy wydarzenia: w Teatrze Lalki i Aktora rozpoczął się spektakl "Zaczarowanego Jelenia", w Muzeum Diecezjalnym prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego, a w Liceum Plastycznym – kiermasz uczniowskich prac: grafik, rzeźby, malarstwa i fotografii.

Także od godz. 19:00, ale do 23:00 można było zwiedzać wnętrza i podziemia katedralne oraz Klasztoru Kapucynów, a swoje wnętrza do zwiedzania otworzył także po raz pierwszy Sąd Okręgowy przy ul. Dwornej. O 19:30 pierwszy z dwóch koncertów Kapeli Miód na Serce w Muzeum Północno-Mazowieckim. Drugi rozpoczął się o godz. 21:30, czyli w tym samym czasie co koncert łomżyńskich filharmoników w Muzeum Diecezjalnym.

Wystawy fotograficzne można było tego wieczoru obejrzeć w "Domku Pastora" (dwie) i w Galerii Kreatywnej przy ul Polowej 16.

Własny program przygotowała na Noc Muzeów nieco oddalona od centrum miasta PWSIiP (w godz. 17:30 – 21:00), tam można było dojechać m.in. bezpłatną linią miejskiej komunikacji.


Noc Muzeów w Ciechanowcu

Koncert "Kapeli z Targówka" i pokaz pracy najnowszych nabytków Działu Techniki to atrakcje Nocy Muzeów w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Placówka chciała wykorzystać tego dnia przede wszystkim tradycję pałacu hrabiowskiego i ożywić przeszłość - mówi wicedyrektor placówki Anna Wiśniewska.

Muzeum Rolnictwa otwarte było dla gości od godz. 16:00 do północy.

Noc Muzeów w Suwałkach

M.in. zajęcia malarskie i pokaz fotografii lotniczej sprzed 100 lat - z okazji Nocy Muzeów suwalskie placówki przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji.

Inauguracja tego wydarzenia tradycyjnie odbyła się w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Była to także okazja, żeby po remoncie, zwiedzić muzeum imienia suwalskiej poetki i wysłuchać dwóch różnych opowieści.

W Centrum Sztuki Współczesnej zwiedzający mieli okazję zwiedzić wystawę fotografii "Suwałki wczoraj i dziś", wysłuchać wykładu fotografa Radosława Krupińskiego oraz zobaczyć "Mandale" Andrzeja Strumiłły. Z kolei w Archiwum Państwowym w Suwałkach wystawa "Niezwykle Archiwalia". Przygotowano także prezentację najciekawszych filmów ze zbiorów archiwum oraz m.in. ekspozycję poświęconą Policji Państwowej z okresu międzywojennego.

| red: wsz, sk, mak, maj


ZOBACZ TEŻ:


Noc muzeów w Suwałkach

17.05.2019, 11:56

M.in. zajęcia malarskie i pokaz fotografii lotniczej sprzed 100 lat, z okazji Nocy Muzeów, suwalskie placówki przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji.


Muzeum Podlaskie prezentuje wystawę "W kręgu Branickich" [zdjęcia]

10.05.2019, 11:48

XVIII-wieczne portrety przedstawiające ludzi związanych rodzinnie, politycznie i towarzysko z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą będzie można oglądać na wystawie "W kręgu Branickich" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wernisaż w piątek (10.05) wieczorem.


Noc Muzeów w Podlaskiem [zdjęcia]

19.05.2018, 08:42

Wygodne buty, dobry humor i ochota na spacer po mieście - tyle wystarczy, by spędzić atrakcyjne sześć godzin w miejscach, do których na co dzień często nie zachodzimy. W sobotę (19.05) Noc Muzeów, a organizatorzy placówek, także niemuzealnych, przygotowali wiele atrakcji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok