Radio Białystok | Wiadomości | Cztery organizacje pozarządowe otrzymały unijne dotacje

Cztery organizacje pozarządowe otrzymały unijne dotacje

21.05.2019, 16:58, akt. 17:14

Kolejne 2,6 mln zł z UE z regionalnego programu operacyjnego trafi do organizacji i samorządu w Podlaskiem na działania aktywizujące osoby wykluczone społecznie, także seniorów i niepełnosprawnych.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Pieniądze dostaną Podlaski Uniwersytet III Wieku (950 tys. zł), Fundacja AC ( 445 tys. zł), Fundacja Aktywizacja (720 tys. zł) i gmina Łomża (560 tys. zł).

Z przedstawicielami tych podmiotów umowy podpisali marszałek województwa Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Marszałek Kosicki poinformował, że rozdzielone we wtorek pieniądze są przeznaczone na pomoc kierowaną do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i starszych, "wymagających szczególnej opieki". 

- Staramy się wspierać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą sobie poradzić – mówił marszałek. Podkreślał, że samorząd wspiera projekty, które pomogą różnym osobom "poprawić byt i możliwość działania" mieszkańców regionu.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło dodał, że różne działania prospołeczne są istotne zwłaszcza na obszarach wiejskich, bo dostęp do nich jest trudny. Dodał, że takie działania "uwrażliwiają" społeczeństwo na "dobro drugiego człowieka".

W ramach dofinansowanych projektów na różne formy aktywizacji będzie mogło łącznie liczyć ok. 150 mieszkańców województwa.

Podlaski Uniwersytet III Wieku będzie prowadzić różne szkolenia i kursy zawodowe oraz organizować staże u pracodawców dla ok. 50 osób. Prezes tej organizacji Paweł Backiel powiedział, że osoby te będą mogły skorzystać z doradztwa zawodowego i ze wsparcia psychologicznego.

Fundacja AC pomoże 25 osobom. Fundacja ta od ponad 20 lat prowadzi warsztaty terapii zajęciowej. Swój projekt "Z warsztatów do pracy" rozpocznie w lipcu 2019 r. Agnieszka Słowińska z tej organizacji powiedziała, że głównym celem jest przygotowanie kilku osób z niepełnosprawnością intelektualną do wejścia na rynek pracy.

Fundacja Aktywizacja obejmie opieką ok. 50 osób długotrwale bezrobotnych, wśród nich osoby niepełnosprawne, takie, które są opiekunami takich osób lub są wykluczone np. z powodu niskich kwalifikacji zawodowych.

- Przygotowaliśmy cały zestaw usług o charakterze społecznym i zawodowym – powiedziała Magdalena Borkowska z tej fundacji. Projekt rozpocznie się we wrześniu 2019 i potrwa do grudnia 2020 r.

Gmina Łomża dostanie pieniądze na działalność Klubów Seniora w Pniewie i Podgórzu, które powstały wcześniej z wykorzystaniem środków rządowych. Wójt Piotr Kłys powiedział, że będą tam organizowane różne zajęcia odpowiadające na potrzeby mieszkańców – seniorów, osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych.

Mówił, że gmina stara się "wpisywać w prowadzoną przez rząd politykę prorodzinną" i działania w tym zakresie samorządu województwa. Uczestnicy zajęć będą np. jeździć na wycieczki, brać udział w zajęciach kulturalnych, uczestniczyć w warsztatach twórczych. Planowane są zajęcia z języków obcych, spotkania o tematyce zdrowotnej.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

20.05.2019, 10:31

Grupa niepełnosprawnych z regionu zamieszka w domu wzorowanym na francuską wspólnotę L’Arche. W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.


Dzięki dotacji zarządu województwa będzie nowy sprzęt w łomżyńskim szpitalu

16.05.2019, 14:55

Czek na prawie 1,5 mln zł przekazał w czwartek (16.05) zarząd województwa podlaskiego na zakup sprzętu specjalistycznego dla łomżyńskiego szpitala.


Ponad 120 mln zł dla firm z regionu, przyznał od grudnia Zarząd Województwa Podlaskiego

25.04.2019, 18:00

Są to pieniądze m.in. na patenty, promocję, czy badania. Ponad 120 mln zł przyznał firmom z regionu, od początku kadencji, czyli od grudnia ubiegłego roku, Zarząd Województwa Podlaskiego.


Łomżyńskie projekty dotyczące oświaty, pomocy społecznej i zdrowia otrzymają dofinansowanie z UE

11.04.2019, 13:59

Ponad 4 mln 600 tys. zł z pieniędzy unijnych trafi do Łomży na trzy projekty dotyczące oświaty, pomocy społecznej i zdrowia.


Około 900 osób w Podlaskiem dostanie pomoc, by odnaleźć się na rynku pracy

5.03.2019, 16:02

Około 900 osób bez pracy, niepełnosprawnych i o niskich kwalifikacjach skorzysta z pomocy, by odnaleźć się na rynku pracy, usamodzielnić czy zaktywizować w ramach czterech projektów, na które dotacje z UE przyznał we wtorek zarząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok