Radio Białystok | Wiadomości | Upały w Podlaskiem do 13 czerwca, wojewoda apeluje o ostrożność i czujność

Upały w Podlaskiem do 13 czerwca, wojewoda apeluje o ostrożność i czujność

11.06.2019, 15:15, akt. 15:22

Do 13 czerwca w Podlaskiem utrzymywać się będą w ciągu dnia upały z temperaturą powyżej 30 stopni C, dlatego wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas wtorkowej (11.06) konferencji prasowej zaapelował do mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności, by bezpiecznie przetrwać upały.

Fotolia.com
Fotolia.com

Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Z najnowszego komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że fala upałów w regionie, z temperaturą w kulminacyjnych momentach dnia przekraczającą 30 stopni C będzie się utrzymywać do 13 czerwca wieczorem - poinformował we wtorek na briefingu prasowym wojewoda Bohdan Paszkowski.

Podlaski Urząd Wojewódzki udostępnia informacje Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z zaleceniami dla mieszkańców regionu, by mogli ustrzec się negatywnych dla zdrowia, życia i bezpieczeństwa, skutków upału. Informacje są w internecie, z prośbą o rozpowszechnienie trafiły też do samorządów lokalnych. Akcję informacyjną prowadzi też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wojewoda poinformował, że urząd zwrócił się do samorządów lokalnych także o to, by zwracano uwagę na mieszkańców danego regionu, którzy wymagają opieki, np. osoby starsze, chore, samotne. - Zalecamy, aby szczególną aktywność zachowały instytucje, które mają ustawowe obowiązki w tym zakresie - mówił wojewoda. O zachowanie szczególne czujności proszone są także jednostki ratownictwa medycznego.

Apelujemy (...) aby mieszkańcy dostosowywali się do tych apeli, które kierują chociażby lekarze i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, aby unikać takich sytuacji, żeby organizm się przegrzewał" - mówił wojewoda. "Również zwracamy się o taką społeczną samopomoc, no bo mieszkańcy danych domów, rejonów, wiedzą, gdzie przebywają osoby samotne, wymagające opieki

- mówił Bohdan Paszkowski.

O prognozowanych dalszych upałach, wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego zawiadomił także operatorów sieci energetycznych, dróg, kolei. Wojewoda mówił, że z powodu wysokiej temperatury może być np. spowolniony ruch pociągów. Zastępca dyrektora wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego Mirosław Sienkiewicz, zachęcał wszystkich do pobrania na telefon aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania, za pośrednictwem której przekazywane są wszystkie ostrzeżenia.Nie odnotowano dotychczas w Podlaskiem negatywnych skutków upału w  formie np. przerw czy ograniczeń w dostawach energii elektrycznej czy  wody pitnej

Na konferencji prasowej u wojewody poinformowano, że nie odnotowano dotychczas w Podlaskiem negatywnych skutków upału w formie np. przerw czy ograniczeń w dostawach energii elektrycznej czy wody pitnej.

O ostrożność w trakcie upałów apeluje też Straż Miejska w Białymstoku. Na specjalnym plakacie przypomina rodzicom i opiekunom, by nie pozostawiali swoich pociech w aucie. W samochodzie pozostawionym w pełnym słońcu temperatura wewnątrz wzrasta nawet do 90 st. C - można przeczytać na plakacie. Miasto Białystok zwraca też uwagę na niepozostawianie w autach zwierząt. Informuje też na swojej stronie internetowej, że "w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych z auta, łącznie z wybiciem szyby".

Kurtyny wodne w centrum Białegostoku

W Białymstoku na czas upałów w centrum miasta ustawione są dające ochłodę dwie kurtyny wodne. Jak powiedziała we wtorek dziennikarzom rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej do dyspozycji mieszkańców jest też tzw. mokry chodnik, czyli fontanna przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Apelowała też, aby z pozostałych miejskich fontann nie korzystać, gdyż - jak podkreśliła - "nie spełniają wymogów bezpieczeństwa wody dla osób z nich korzystających".

W mieście jest też kilka miejsc, gdzie można napić się wody: na Rynku Kościuszki czynna jest tzw. wodopojka, w Parku Plany stoi saturator Wodociągów Białostockich, a przy szkołach lub w ich pobliżu zainstalowane są specjalne poidełka. Część miejskich autobusów ma klimatyzację.

Ze względu na upały, w części miejskich szkół dyrektorzy zdecydowali się na skrócenie lekcji do 30 min. Boublej powiedziała, że we wtorek krótsze lekcje odbywały się w 28 placówkach (na 70 miejskich szkół). Dodała, że w pozostałych dyrektorzy monitorują sytuację i w każdej chwili mogą podjąć decyzję o skróceniu lekcji.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

11.06.2019, 08:48

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.


Fala upałów - temperatura przekroczy 30 st. Celsjusza

10.06.2019, 16:35

Jest gorąco, będzie jeszcze cieplej. Synoptycy ostrzegają przed upałami. Te zaczną się od wtorku (11.06) - mówi Magdalena Pękala z białostockiego biura prognoz.


Kurtyna wodna i wypoczynek nad wodą - tak białostoczanie chłodzą się w upalne dni

6.06.2019, 14:01

Kurtyna wodna w centrum Białegostoku i z dnia na dzień coraz więcej osób wypoczywających nad wodą. M.in. tak białostoczanie chłodzą się w te upalne dni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok