Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się pierwszy etap rekrutacji do białostockich szkół ponadpodstawowych

Kończy się pierwszy etap rekrutacji do białostockich szkół ponadpodstawowych

autor: Ryszard Minko

18.06.2019, 15:06, akt. 15:27

W tym roku w białostockich szkołach przygotowano ponad 8600 miejsc dla absolwentów podstawówek i likwidowanych gimnazjów. Do wyboru mają 15 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych.

fotolia.com
fotolia.com

Kończy się pierwszy etap rekrutacji do białostockich szkół ponadpodstawowych - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak wynika z danych statystycznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku najbardziej oblegane są popularne licea, później renomowane technika i dopiero w ostateczności nieliczni absolwenci wskazali w pierwszym wyborze na szkoły branżowe.

Jednym z najchętniej wybieranych liceów w mieście, jest IV, w którym na jedno miejsce zgłosiło się prawie 2 kandydatów. To cieszy, bo pozwala wybrać najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych uczniów – mówi wicedyrektor liceum Anna Zawadzka.

Biorąc pod uwagę technika jednym z najchętniej wybieranych jest Technikum Elektryczne w Białymstoku, a w nim szczególnie jeden z kierunków kształcenia – technik programista, gdzie na jedno miejsce zgłosiło się ponad 3 kandydatów. To nowy kierunek, który stał się niezwykle modny. Uczniowie i ich rodzice widzą w nim szansę na ciekawą i dobrze płatną pracę – mówi dyrektor szkoły Anna Niczyporuk.

Tymczasem szkoły branżowe nadal nie przyciągają uczniów po szkołach podstawowych. Zainteresowanie jest nikłe – przyznaje dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Ewa Mituła. Dodaje, że wymaga to zmiany świadomości, bo obecne szkoły branżowe w niczym nie przypominają dawnych – cieszących się złą opinią – zawodówek.

Są jednak takie szkoły branżowe, którym udaje się zrealizować zakładane nabory – to między innymi Szkoła Branżowa nr 2 przy Technikum Mechanicznym i nr 4 przy gastronomiku.

Rekrutacja nadal trwa, bo przed kandydatami drugi etap – potwierdzania preferencji i po nim może jeszcze dojść do statystycznych przetasowań. Na tym etapie miejscy urzędnicy zapewniają, że wszyscy absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkole średniej, bo są jeszcze wolne miejsca. Jest jeszcze ponad 100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i ponad 500 do absolwentów podstawówek – mówi Magdalena Synderacka z departamentu edukacji urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Ale od razu dodaje, że na przykład w przypadku absolwentów gimnazjów na postawie ich wyborów liceów widać już, że miejsc dla wszystkich nie wystarczy – a to oznacza, że uczniowie będą musieli decydować się na technika lub branżówki. Ostateczne wyniki rekrutacji uczniowie poznają w lipcu.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie poznali wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty

14.06.2019, 12:16

Uczniowie klas III gimnazjum oraz klas VIII szkół podstawowych poznali wyniki egzaminów, które pisali w kwietniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok