Radio Białystok | Wiadomości | Przed pomnikiem AK uczczono 75. rocznicę akcji "Burza"

Przed pomnikiem AK uczczono 75. rocznicę akcji "Burza"

autor: Marcin Gliński

1.07.2019, 14:44, akt. 16:06

Apelem pamięci w asyście wojskowej, salwą honorową i złożeniem kwiatów przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej uczczono w poniedziałek (1.07) w Białymstoku 75. rocznicę akcji "Burza".

75. rocznica akcji "Burza" w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
75. rocznica akcji "Burza" w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

75. rocznica akcji "Burza" - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystość zorganizował Światowy Związek Żołnierzy AK - okręg Białystok, przy współpracy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Władysława Liniarskiego "Mścisława". Ppłk Liniarski był dowódcą akcji "Burza" w okręgu Białystok AK.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele wojewody podlaskiego, marszałka województwa, prezydenta Białegostoku, IPN, kombatanci. Wojskową asystę honorową w Białymstoku wystawili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Ok. 200 akcji bojowych w regionie

Akcja "Burza" była zbrojnym powstaniem skierowanym przeciwko okupacji niemieckiej w obliczu wkroczenia na polskie ziemie wojsk sowieckich. Założenia akcji określał rozkaz Komendanta AK gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór" z listopada 1943 roku.

W rejonie białostockim akcja "Burza" rozpoczęła się w lipcu 1944 r.  W regionie w ramach tej akcji żołnierze AK rozegrali ok. 200 akcji bojowych, do udziału w niej zmobilizowano ok. 2,5 tys. żołnierzy okręgu Białystok. 


- Walki miały charakter potyczek z wycofującymi się niewielkimi  grupami żołnierzy Wehrmachtu. Atakowano kolumny transportowe, jednostki zaopatrzeniowe (...) oraz wysadzano pociągi, zajęto jedno miasteczko. Po wycofaniu się Niemców z Łap, w nocy z 6 na 7 sierpnia 1944 r. wkroczył tam obwodowy oddział Kedywu pod dowództwem porucznika Hieronima Perkowskiego. Następnego dnia został rozbrojony przez Armię Czerwoną. Taki był los wszystkich oddziałów. Walka z Niemcami, współdziałanie z sowieckimi grupami desantowymi lub Armią Czerwoną, a później rozbrajanie, kierowanie części żołnierzy do ośrodków formowania jednostek zapasowych II Armii Wojska Polskiego, aresztowanie oficerów i wywożenie w głąb ZSRR. Aby uniknąć tego losu, dowódcy w miarę  doświadczeń starali się rozwiązywać oddziały, żołnierze rozpraszali się i wracali do konspiracji - odczytywano przed pomnikiem. 


Armia Czerwona zajęła Białystok 27 lipca 1944 r., walki z Niemcami nadal trwały.


- Sceptycyzm "Mścisława" co do perspektyw współpracy z sowietami, pozwolił na zachowanie trzonu struktur organizacyjnych, który kontynuował działalność niepodległościową aż do amnestii z wiosny 1947 r. - czytano w czasie uroczystości, przypominając tamte wydarzenia. 


Szef okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Czesław Chociej dziękował tym, którym Armia Krajowa jest bliska.


- Już niedługo pozostaną tylko wspomnienia i zapisy różnych historyków, bo nas już nie będzie. A chcielibyśmy, żeby pamięć o tej armii przetrwała, żeby była jak najdłużej, bo przecież myśmy nastawiali pierś z bronią, jaką mieliśmy, z taką walczyliśmy - powiedział mjr Czesław Chociej.


Marszałek województwa Artur Kosicki napisał w odczytanym liście do uczestników uroczystości, że są one oddaniem hołdu żołnierzom AK. O akcji "Burza" napisał, że była ona ważna militarnie, ale też z politycznego punktu widzenia. Jej celem było bowiem - jak to ujął - "pokazanie światu, że gospodarzem wyzwolonej Polski jest rząd emigracyjny w Londynie, a nie narzucane nam bagnetami NKWD moskiewskie marionetki".

Marszałek ocenił, że działania prowadzone w akcji "Burza" przeciw Niemcom "godnie zaakcentowały" wobec wkraczających sowietów dążenia mieszkańców ziemi białostockiej do niepodległości i suwerenności.


- I choć wówczas, w 1944 r. trzeba było ustąpić przed obcą siłą idącą ze wschodu, to dzisiaj spełnił się żołnierski testament partyzantów AK, żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, o który - nie szczędząc swoje życia - walczyli oni w akcji "Burza" - napisał marszałek.| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


78. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

27.06.2019, 10:37

W czwartek (27.06) minęła 78. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Białymstoku, podpalonej wraz z przebywającymi w niej ludźmi.


Uroczystości upamiętniające kpt. Władysława Łukasiuka pseud. Młot w Czajach-Wólce i w Ciechanowcu

27.06.2019, 07:13

Mieszkańcy i władze samorządowe upamiętnili 70. rocznicę śmierci kpt. Władysława Łukasiuka ps. "Młot" w Czajach, miejscowości gdzie zginął.


Działacze białostockich organizacji przygotowują obchody 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

25.06.2019, 14:39

Chcą upamiętnić rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego i osoby z związane z tym wydarzeniem.


75. rocznica walk pod Czerwonym Borem - śmierć w walce z Niemcami poniosło blisko 100 polskich żołnierzy

23.06.2019, 13:43

Blisko 100 polskich żołnierzy zginęło w walce z wojskami niemieckimi pod Czerwonym Borem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydoraźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok