Radio Białystok | Wiadomości | Niski przelot śmigłowca nad marszem w Białymstoku. SG: Kontrola jest prowadzona w trybie pilnym

Niski przelot śmigłowca nad marszem w Białymstoku. SG: Kontrola jest prowadzona w trybie pilnym

23.07.2019, 15:39, akt. 15:57

Kontrola dotycząca niskiego przelotu śmigłowca podczas zabezpieczania marszu równości w Białymstoku została wszczęta już w sobotę; jest prowadzona w trybie pilnym - poinformowała chor. sztab. Anna Michalska z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami miasta pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.W działaniach podczas zabezpieczania marszu równości na wniosek policji wykorzystany został należący do Straży Granicznej śmigłowiec PZL Kania. Na nagraniach z marszu widać, że śmigłowiec lata nisko nad demonstrantami. Sprawę niskiego przelotu śmigłowca poruszyły media oraz opozycja. Wniosek o informację w tej sprawie złożył do szefowej MSWiA Elżbiety Witek poseł Krzysztof Brejza (PO-KO).


Wystąpiłem przed chwilą w opisanej przez Pana sprawie do MSWiA. Konieczne jest ustalenie podstaw prawnych/zakresu zadania, osoby wydającej polecenie realizacji zadania i pełne wyjaśnienie lotu na ekstremalnie niskim pułapie zagrażającym życiu/zdrowiu uczestników zgromadzenia - napisał Krzysztof Brejza na Twitterze odpowiadając dziennikarzowi radia TOK FM.


Jak poinformował zarówno wydział prasowy MSWiA jak i sekcja prasowa Komendy Głównej SG, kontrola dotycząca niskiego przelotu śmigłowca została wszczęta w sobotę na wniosek minister Elżbiety Witek przez komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragę.

"Kontrola ma się zakończyć jak najszybciej; jest prowadzona w trybie pilnym, a została wszczęta już w sobotę" - powiedziała chor. sztab. Anna Michalska z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej. Jak dodała czynności kontrolne mają wyjaśnić czy lot odbył się zgodnie z procedurami.

O użycie śmigłowca w Białymstoku pytany był w poniedziałek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szef KGP zaznaczył, że policja zwróciła się do Straży Granicznej z prośbą o wsparcie zabezpieczenia marszu przez śmigłowiec z uwagi na to, że chciano mieć jak najlepszy obraz. Dodał, że śmigłowiec był pilotowany przez funkcjonariuszy SG, ale na pokładzie był również funkcjonariusz policji, którego jedynym zadaniem było filmowanie marszu.

"Absolutnie nigdzie w przepisach śmigłowiec nie może być używany jako środek przymusu bezpośredniego, to w ogóle nie wchodzi w grę w jakikolwiek sposób" - powiedział Jarosław Szymczyk. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z szefową MSWiA Elżbietą Witek i poinformował ją, "że zawsze o locie, sposobie i taktyce decydują piloci, którzy pilotują śmigłowiec".

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki potępił chuligańskie wybryki podczas białostockiego Marszu Równości

23.07.2019, 14:16

Potępiam chuligańskie zachowanie, które mieliśmy okazję obserwować podczas wydarzeń w Białymstoku - mówi premier Mateusz Morawiecki.  


Policja zidentyfikowała prawie 70 osób, które atakowały uczestników marszu równości w Białymstoku

23.07.2019, 08:42

W białostockiej policji powołano specjalną grupę w związku z wydarzeniami podczas Marszu Równości w Białymstoku - poinformował komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.


"W imię wartości" - reportaż Dominiki Dębskiej

21.07.2019, 22:08

W sobotę na ulice Białegostoku wyszły tysiące ludzi, by w kilkudziesięciu manifestacjach żądać swoich praw.


Marsz Równości w Białymstoku [zdjęcia cz. 2]

21.07.2019, 16:17

W sobotę, 20 lipca po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


"Ferie z klockami" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
BIAŁYSTOK
22.01.2020, 05:43, akt. 23.01.2020, 08:40

Ferie w mieście nie muszą być nudne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok