Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

24.07.2019, 13:45, akt. 17:41

Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany o kwestie dotyczące obecności podlaskich działaczy PiS na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. Piontkowski jest pełnomocnikiem PiS na Podlasiu.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Piontkowski zapytany został w środę na konferencji prasowej czy jego zdaniem prokuratura powinna przesłuchać podlaskich działaczy PiS, którzy pojawili się na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. "Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały. Jak będą ustalenia wtedy się tym zajmiemy" - odpowiedział Piontkowski.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku. W jego ocenie materiały jednoznacznie pokazują czynny udział w ustawianiu blokad przeciw marszowi przez marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.

Z kolei marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapowiedział złożenie zawiadomienie do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Truskolaskiego. Jego zdaniem można było uniknąć sytuacji, do której doszło podczas Marszu Równości.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Podlaska policja ustaliła już tożsamość 72 osób, które w sobotę w Białymstoku łamały prawo.

Zachowania chuligańskie, do jakich doszło podczas marszu, potępiła m.in. szefowa MSWiA Elżbieta Witek, wiceszef tego resortu Jarosław Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i b. premier Donald Tusk. Potępiające stanowisko opublikował KEP, a także metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Środowiska lewicowe zapowiedziały organizację w przyszły weekend manifestacji przeciwko przemocy, która odbędzie się w Białymstoku. Z białostockim Marszem Równości solidaryzują się też inne miasta jak Warszawa i Wrocław, gdzie w sobotę mają się odbyć demonstracje.


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Policja ustaliła już tożsamość 72 osób, które łamały prawo w trakcie Marszu Równości w Białymstoku

24.07.2019, 10:06

Podlaska policja ustaliła już tożsamość 72 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku.


Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku

24.07.2019, 15:27

W środę (24.07) Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.


Białostocka studentka chce walczyć o pozytywny wizerunek miasta

23.07.2019, 20:37

Sobotnie wydarzenia związane z Marszem Równości rozniosły się szerokim echem po całym świecie. Białystok przedstawiany jest przez ogólnoświatowe media jako miasto homofobiczne i nacjonalistyczne.


Władze Jagiellonii Białystok wydały stanowisko ws. zajść związanych z Marszem Równości

23.07.2019, 20:09

Po trzech dniach od Marszu Równości głos zabierają władze Jagiellonii Białystok. 


Sąd aresztował mężczyznę za pobicie 14-latka przed Marszem Równości

23.07.2019, 19:46

Zaatakował nastolatka idącego na Marsz Równości w Białymstoku - teraz najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok