Radio Białystok | Wiadomości | Truskolaski: być może w zawiadomieniu rozszerzę zarzuty wobec marszałka Kosickiego

Truskolaski: być może w zawiadomieniu rozszerzę zarzuty wobec marszałka Kosickiego

24.07.2019, 15:36, akt. 16:08

Nie tylko możliwość przekroczenia uprawnień przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, ale też wywieranie nacisków by zakazać organizacji Marszu Równości może znaleźć się w zawiadomieniu do prokuratury, które przygotowuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda


Truskolaski w poniedziałek zapowiadał złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku. W jego ocenie, materiały jednoznacznie pokazują czynny udział w ustawianiu blokad przeciw marszowi przez marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.

W środę Truskolaski powiedział, że na razie koncentruje się na złożeniu zawiadomienia dotyczącego Kosickiego. "Na razie nad innymi nie pracujemy" - dodał.

Truskolaski mówił, że razem z prawnikami pracuje nad zawiadomieniem, nie wykluczył, że zostanie złożone do końca tego tygodnia. "Analizowane jest, czy nie mogą być postawione jakieś inne zarzuty łamania prawa" - mówił.

Uważam, że pan marszałek naciskał na mnie, abym wydał zakaz Marszu Równości. To jest również niedopuszczalne. Tak to odbieram, a mogę tak odbierać i powinienem tak odbierać, że był to silny nacisk, silna presja. Nie można na organ naciskać, żeby wydał taką czy inną decyzję. Jest to działanie bezprawne

- mówił Truskolaski. Zapowiedział też, że jeżeli marszałek Kosicki zgodnie z zapowiedziami złoży do prokuratury zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku, to będzie go skarżył. "To jest absolutnie bezpodstawne, ja działałem w stu procentach zgodnie z literą prawa" - mówił.

W jego ocenie, to skandal, że będzie go oskarżać osoba, która sama nawoływała do łamania prawa i bezprawnie - w ocenie Truskolaskiego - zorganizowała przemarsz. Chodzi o sobotni przemarsz ulicami miasta, który poprzedzał "Piknik Rodzinny" organizowany przez marszałka województwa podlaskiego jako alternatywa dla Marszu Równości. Truskolaski powiedział, że ten przemarsz nie był zarejestrowany w magistracie, więc był nielegalny. Dodał, że skieruje też pismo z pytaniem do szefowej MSWiA Elżbiety Witek, dlaczego ten przemarsz zabezpieczała policja.

We wtorek poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski, syn prezydenta, złożył do prokuratury zawiadomienie w sprawie gróźb karalnych pod adresem jego i prezydenta Białegostoku zawartych według niego we wpisie, który po sobotnim Marszu Równości zamieścił w mediach społecznościowych radny sejmiku Sebastian Łukaszewicz (PiS). Radny miał zamieścić w mediach społecznościowych grafikę, na której jest zdjęcie z parady oraz napis "Truskolaski - białostoczanie ci tego nie wybaczą", do grafiki został dodany też przez radnego komentarz: "Pamiętajcie, że to jeszcze nie jest koniec".

Tadeusz Truskolaski też zapowiadał złożenie takiego zawiadomienie. "To jest po pierwsze mowa nienawiści, po drugie odbieram to jako groźbę" - podkreślił. "W tej sytuacji, kiedy doszło do przemocy, kiedy doszło do polowania na ludzi, jeżeli ktoś komuś nie wybaczy, to znaczy co? To znaczy, że będzie starał się w jakiś sposób zemścić, tak? Zemsta, rozumiem, że ma jakiś charakter fizyczny. Tak to odbieram" - powiedział i dodał, że jeśli będzie potrzeba, on także złoży dodatkowe zawiadomienie w tej sprawie.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

Podlaska policja do środy rano zidentyfikowała już 72 osoby, które łamały w sobotę prawo. Na stronie policji, opublikowane zostały wizerunki kolejnych poszukiwanych osób.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

24.07.2019, 13:45

Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany o kwestie dotyczące obecności podlaskich działaczy PiS na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. Piontkowski jest pełnomocnikiem PiS na Podlasiu.


Policja ustaliła już tożsamość 72 osób, które łamały prawo w trakcie Marszu Równości w Białymstoku

24.07.2019, 10:06

Podlaska policja ustaliła już tożsamość 72 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku.


Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku

24.07.2019, 15:27

W środę (24.07) Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.


Władze Jagiellonii Białystok wydały stanowisko ws. zajść związanych z Marszem Równości

23.07.2019, 20:09

Po trzech dniach od Marszu Równości głos zabierają władze Jagiellonii Białystok. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiufot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok