Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

autor: Adam Klimiuk

8.08.2019, 15:11, akt. 9.08.2019, 09:25

Decyzją komisji konkursowej kandydatką na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej jest prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - śpiewaczka operowa, pedagog i reżyser.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kandydaturę prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej musi zatwierdzić zarząd województwa. O stanowisko dyrektora OiFP ubiegało się 5 osób. W czwartek (8.08) odbyły się przesłuchania.

W stanowisko ubiegali się też: dziennikarka Regina Gowarzewska-Griessgraber; były dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara; obecny dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski oraz śpiewak i były dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Dębko.

W grudniu 2018 r. minister kultury Piotr Gliński nie zgodził się na przedłużenie umowy Damianowi Tanajewskiemu w trybie bezkonkursowym. Jego 4-letni kontrakt wygasa z końcem sierpnia.

Opera i Filharmonia Podlaska to największa placówka kultury na wschód od Wisły. Zatrudnia około 300 osób, w tym 100-osobową orkiestrę, chór oraz solistów. Produkuje spektakle operowe, operetki i musicale, organizuje konkursy, festiwale i wystawy. Muzycy opery dają koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne.


Biogram prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska jest śpiewaczką (sopran, mezzosopran), aktorką i reżyserką. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Ukończyła też podyplomowe studia zarządzania kulturą w strukturach europejskich w Polskiej Akademii Nauk.

Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem prof. Lidii Małachowicz, prof. Kazimiery Goławskiej, prof. Ewy Wdowickiej. Kontynuowała swoje studia w Accademia Chigiana w Sienie, pod kierunkiem Giorgio Favaretto, oraz Ettore Campogagliani. Następnie studiowała w mediolańskiej La Scali pod kierunkiem Giulietta Simionato, Eduardo Muellera, oraz Antonio Tonini. Pracowała również pod kierunkiem Brigitt Nilson.

W 1981 r. zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze Rita Donizettiego. Występowała na scenach koncertowych i operowych z wybitnymi polskimi i światowymi artystami, współpracowała m.in. z Krzysztofem Pendereckim. Do jej osiągnięć artystycznych należy też udział w realizacji opery "Manekiny" w Teatrze Wielkim w Warszawie, występ jako Tosca w operze "Tosca" w Korei Południowej. W 2011 roku prof. Iżykowska-Lipińska wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska jest również laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki K. Szymanowskiego, Belvedere w Wiedniu, czy Mozart Competition w Alessandrii (Włochy).

W latach 2005-2007 była wicedyrektorem Keimung Fryderyk Chopin Academy of Music w Korei Południowej. Od 2019 roku kierownik pracowni musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w w Kaliszu.

W 2012 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego, a w latach 2012-2016 była prorektorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. W PAN prowadzi zajęcia z retoryki i osobowości medialnej.

Za całokształt swojej pracy prof. Iżykowska-Lipińska została nagrodzona przez Związek Artystów Scen Polskich najwyższą nagrodą - Arion. W roku 2017 została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.

(źródło: UMWP)


źródło: UMWP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Chętny do objęcia stanowiska dyrektora OiFP Konrad Szczebiot pisze kolejne odwołania

18.07.2019, 12:47

Jeden z chętnych do objęcia stanowiska dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Konrad Szczebiot pisze kolejne odwołania do komisji konkursowej. Jego zgłoszenie urzędnicy odrzucili z powodów formalnych. Wskazują, że nie ma udokumentowanego trzyletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym.


Znamy nazwiska kandydatów na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

10.07.2019, 18:29

5 kandydatów spełniło warunki konkursu na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok