Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni PiS pytają prezydenta o szkolne zajęcia z "równego traktowania"

Białostoccy radni PiS pytają prezydenta o szkolne zajęcia z "równego traktowania"

9.08.2019, 13:25, akt. 13:33

Białostoccy radni PiS pytają prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, jaki charakter miałyby mieć zajęcia z "równego traktowania" w miejskich placówkach oświatowych. Prezydent zapowiedział takie działania po wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas kontrmanifestacji, które próbowały zablokować Marsz Równości.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami tego miasta 20 lipca. Odbyło się też kilka kontrmanifestacji, a także "Piknik Rodziny" zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego jako alternatywa do Marszu Równości.


Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Do tej pory policja zidentyfikowała blisko 140 osób w związku z przestępstwami lub wykroczeniami w związku z tymi wydarzeniami; 20 postępowań prowadzi Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe.


Kilka dni po marszu prezydent Tadeusz Truskolaski mówił o planowanych przez samorząd działaniach, które mają pomóc przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości. Jeden z pomysłów, to lekcje na temat aktywności obywatelskiej, postaw szacunku dla drugiego człowieka, które miałyby być wprowadzone od września w szkołach publicznych w Białymstoku.


Mówił o takich zajęciach w ramach godzin wychowawczych. "Myślę, że właśnie takie lekcje wychowania obywatelskiego, szczególnie po tym, co się wydarzyło w Białymstoku, są - jak widać - bardzo potrzebne" - mówił wtedy Truskolaski. Dodał, że mimo, iż wcześniej było prowadzone działania pod hasłem "Białystok dla tolerancji", to 20 lipca miasto stało się "niechlubną stolicą nietolerancji".


Zgłaszają się do nas rodzice uczniów (...) z obawami, że to co zapowiada prezydent Truskolaski, jest próbą wprowadzenia edukacji seksualnej i promocji ideologii gender pod płaszczykiem zajęć o +równym traktowaniu+. Obawy wynikają z faktu, że polityczni sojusznicy (a zarazem dobrzy znajomi) prezydenta Truskolaskiego wprowadzają takie programy w miastach, gdzie pełnią urząd prezydenta.

 - napisali w oświadczeniu, przekazanym mediom na piątkowej konferencji prasowej radni PiS w Radzie Miasta Białystok.


Wymienili władze Warszawy, Poznania i Gdańska.


Chcielibyśmy się dowiedzieć, co konkretnie pan prezydent miał na myśli, jeżeli chodzi o te lekcje z równego traktowania.

 - mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski


Dlatego w piątek radny tego ugrupowania Paweł Myszkowski skierował do prezydenta pytanie w tej sprawie. Na konferencji prasowej pytał publicznie o stowarzyszenia i fundacje, które miałyby takie zajęcia prowadzić. 


Prawo oświatowe jasno mówi, że jeżeli jakakolwiek organizacja pozarządowa miałyby prowadzić zajęcia w szkole, to wymaga to m.in. uzyskania zgody rady rodziców. Niezależnie od tego (...), takie zajęcia mogłyby być jedynie zajęciami nieobowiązkowymi. To dodatkowo każdy z rodziców może nie wyrazić zgody na uczestnictwo swego dziecka w takich właśnie zajęciach.

 - dodał Myszkowski, pokazując wzór takiego oświadczenia.


W swoim piśmie do prezydenta pyta on m.in. o to, czy o takich planach powiadomiono kuratorium, z jakiego źródła będą pieniądze na sfinansowanie zajęć oraz "czy jest to przygotowanie do wprowadzenia w Białymstoku karty LGBT". Pytany przez PAP, czy w jego ocenie w szkołach w Białymstoku są potrzebne zajęcia z "równego traktowania" odpowiedział, że "wszystko zależy od tego, jaki to będzie zakres materiału, jak się to będzie odbywało co do procedury, czy rodzice zostaną uczciwie powiadomieni o tym, jaki to jest materiał, czy rada rodziców zostanie powiadomiona - czy wszystkie te procedury zostaną dokonane".


Według zapowiedzi prezydenta po Marszu Równości, miasto chce powołać też zespół ds. równego traktowania i wolności obywatelskich. Mają go tworzyć nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych, społeczników miejskich, związków wyznaniowych, mieszkańców. Według informacji z magistratu, przygotowania do jego powołania trwają.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Truskolaski dopytuje o rolę działaczy PiS podczas Marszu Równości

8.08.2019, 19:46

Podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski po raz kolejny pyta o rolę działaczy PiS podczas blokady Marszu Równości w okolicach białostockiej katedry.


Prokuratura prowadzi 20 postępowań związanych z Marszem Równości

8.08.2019, 17:21

Dwadzieścia postępowań związanych w różny sposób z Marszem Równości i kontrmanifestacjami jego przeciwników prowadzi Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe - poinformował jej szef Wojciech Zalesko.


Policja zidentyfikowała kolejne osoby wz. z łamaniem prawa na Marszu Równości

5.08.2019, 17:23

Policja zidentyfikowała dotąd 135 osób, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw lub wykroczeń w czasie Marszu Równości w Białymstoku - poinformował w poniedziałek (5.08) rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Kilkanaście postępowań prowadzi prokuratura.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem

74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok