Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura prowadzi 20 postępowań związanych z Marszem Równości

Prokuratura prowadzi 20 postępowań związanych z Marszem Równości

8.08.2019, 17:21, akt. 17:56

Dwadzieścia postępowań związanych w różny sposób z Marszem Równości i kontrmanifestacjami jego przeciwników prowadzi Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe - poinformował jej szef Wojciech Zalesko.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami tego miasta 20 lipca. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich. Policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników Marszu Równości rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami. Wykrzykiwano też obraźliwe słowa.Marsz Równości w Białymstoku - zdjęciaTrwa identyfikacja osób


Policja wciąż identyfikuje osoby, które w trakcie tych wydarzeń naruszyły prawo. W tym celu m.in. analizuje zapisy monitoringu, zwróciła się też o materiały wideo do mediów, jeśli mają zapisy sytuacji, w których doszło do naruszenia prawa. Według danych z czwartku (8.08) w związku z popełnionymi przestępstwami lub wykroczeniami do tej pory zidentyfikowano 138 osób, z czego ze 115 wykonywane były czynności.


7 osób z zarzutami


Do czwartku zarejestrowano tam dwadzieścia takich spraw. Siedmiu osobom postawiono zarzuty, dwie z nich trafiły do aresztu. Prokurator Wojciech Zalesko powiedział, że to m.in. postępowania dotyczące przypadków pobicia czy spowodowania obrażeń ciała. Są też wyjaśniane przypadki stosowania gróźb czy przemocy wobec interweniujących policjantów - jako usiłowanie naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy traktowane są przypadki rzucania kamieni czy butelek w ich kierunku.Areszt dla 24-latka podejrzanego o pobicie chłopaka podczas Marszu RównościMężczyzna, który z 11-miesięcznym dzieckiem w wózku wtargnął na drogę Marszu Równości, usłyszał zarzut narażenia swego syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest też sprawa stosowania przemocy i gróźb wobec dziennikarki jednego z ogólnopolskich portali.


Wpływają zawiadomienia dot. funkcjonariuszy publicznych


Prokurator Wojciech Zalesko poinformował, że wciąż wpływają do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. - Polegające na udziale, i charakterze udziału, różnego szczebla funkcjonariuszy publicznych w kontrmanifestacjach, czyli manifestacjach przeciwko Marszowi Równości - wyjaśnił. Przyznał, że chodzi m.in. o zawiadomienia złożone przez prezydenta Białegostoku.Prezydent Białegostoku uzupełnia zawiadomienie do prokuratury - chodzi o blokowanie Marszu RównościSam prezydent Tadeusz Truskolaski informował już wcześniej o zawiadomieniu dotyczącym marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i wicedyrektora jego gabinetu Roberta Jabłońskiego. Jak informował wtedy media, chodziło o organizację i przeprowadzenie - w ocenie prezydenta nielegalnego - przemarszu uczestników "Pikniku Rodzinnego" organizowanego przez samorząd województwa, wskutek czego doszło do zablokowania i zmiany trasy Marszu Równości. Zawiadomienie mówi też o wywieraniu na niego nacisków, by zakazał Marszu Równości.

Z kolei marszałek Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Chodzi o podejrzenie przekroczenia uprawnień przez prezydenta miasta "polegającego na zaniechaniu podjęcia czynności określonych w ustawie Prawo o zgromadzeniach w stosunku do zgromadzenia publicznego pod nazwą "Pierwszy Białostocki Marsz Równości"".Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta BiałegostokuW tych sprawach trwa postępowanie sprawdzające (zwykle trwa 30 dni, w określonych przypadkach może być przedłużane), po którym będą podejmowane decyzje, czy są podstawy do wszczynania śledztw.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zidentyfikowała kolejne osoby wz. z łamaniem prawa na Marszu Równości

5.08.2019, 17:23

Policja zidentyfikowała dotąd 135 osób, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw lub wykroczeń w czasie Marszu Równości w Białymstoku - poinformował w poniedziałek (5.08) rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Kilkanaście postępowań prowadzi prokuratura.


Areszt dla 24-latka podejrzanego o pobicie chłopaka podczas Marszu Równości

1.08.2019, 08:25

Na dwa miesiące aresztował sąd mężczyznę podejrzanego o pobicie nastolatka podczas Marszu Równości w Białymstoku. Pokrzywdzony chłopak ma złamany obojczyk. Sprawę zgłosili policjantom jego rodzice.


Rodzinne festyny dla białostoczan proponuje Tadeusz Truskolaski. O patronat poprosi arcybiskupów

31.07.2019, 15:31

To odpowiedź na to, co działo się podczas Marszu Równości w Białymstoku. Urzędnicy zorganizują w mieście 11 pikników rodzinnych. Zapowiadają też wprowadzenie w szkołach lekcji na temat tolerancji.


Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

24.07.2019, 13:45

Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany o kwestie dotyczące obecności podlaskich działaczy PiS na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. Piontkowski jest pełnomocnikiem PiS na Podlasiu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok