Radio Białystok | Wiadomości | Rodzinne festyny dla białostoczan proponuje Tadeusz Truskolaski. O patronat poprosi arcybiskupów

Rodzinne festyny dla białostoczan proponuje Tadeusz Truskolaski. O patronat poprosi arcybiskupów

autor: Marta Nazarko

31.07.2019, 15:31, akt. 16:43

To odpowiedź na to, co działo się podczas Marszu Równości w Białymstoku. Urzędnicy zorganizują w mieście 11 pikników rodzinnych. Zapowiadają też wprowadzenie w szkołach lekcji na temat tolerancji.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami tego miasta 20 lipca. Odbyło się też kilka kontrmanifestacji, a także Piknik Rodziny zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego jako alternatywa do Marszu Równości.

Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami. Wykrzykiwano także obraźliwe słowa.

W środę (31.07) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że to, co się wydarzyło podczas Marszu Równości, było negatywne i szokujące, stąd działania, które mają temu przeciwdziałać w przyszłości.

Pikniki pod hasłem "Silna rodzina - Silny samorząd - Silna Polska" zaplanowano na różnych osiedlach w Białymstoku. Pierwszy odbędzie się 30 sierpnia, ostatni - 22 września.


- Będą to terminy i miejsca, które nie będą kolidowały z żadnymi innymi imprezami. Nie będą to pikniki przeciwko komuś czy w kontrze do kogoś, a po po prostu o bardzo pozytywnym nastawieniu. Chcemy, aby na piknikach, oprócz promowania wartości rodzinnych, były też promowane wartości równości obywatelskiej - podkreśla prezydent Truskolaski.


Prezydent zapowiedział, że o honorowy patronat nad piknikami poprosi hierarchów katolickiego i prawosławnego - arcybiskupa Tadeusza Wojdę i arcybiskupa Jakuba.
Tadeusz Truskolaski chce też, by już w tym roku szkolnym białostoccy uczniowie mieli zajęcia o tolerancji.


- Będziemy też prowadzić lekcje w ramach aktywności obywatelskiej, postaw szacunku dla drugiego człowieka. Myślę, że we wrześniu w kilku takich lekcjach wezmę udział - zapowiada prezydent.


Zajęcia te mają się odbywać podczas godzin wychowawczych.

Prezydent Białegostoku chce też powołać zespół do spraw równego traktowania i wolności obywatelskich. Mają go tworzyć nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków wyznaniowych, społecznicy i mieszkańcy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Policja ustaliła ponad 120 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku

31.07.2019, 12:41

Tożsamość 123 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku, ustaliła już policja - poinformował w środę (31.07) rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa. Policja weryfikuje kolejne osoby.


Organizator Marszu Rodzin w Białymstoku twierdzi, że Tadeusz Truskolaski naruszył jego dobra osobiste

30.07.2019, 17:25

Organizator Marszu Rodzin w Białymstoku twierdzi, że prezydent miasta naruszył jego dobra osobiste.


"Odbieram to jako groźbę karalną" - prezydent Truskolaski zawiadamia prokuraturę ws. radnego Łukaszewicza

26.07.2019, 15:31

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w piątek (26.07) zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb karalnych we wpisie radnego sejmiku Sebastiana Łukaszewicza w mediach społecznościowych - poinformowała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.


Jest zawiadomienie do prokuratury na marszałka - chodzi m.in. o przemarsz na piknik

25.07.2019, 15:30

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w czwartek (25.07) zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.


Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku

24.07.2019, 15:27

W środę (24.07) Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok