Radio Białystok | Wiadomości | Jest zawiadomienie do prokuratury na marszałka - chodzi m.in. o przemarsz na piknik

Jest zawiadomienie do prokuratury na marszałka - chodzi m.in. o przemarsz na piknik

autor: Adam Janczewski

25.07.2019, 15:30, akt. 16:28

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w czwartek (25.07) zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Przemarsz białostoczan na Piknik Rodzinny, fot. Monika Kalicka
Przemarsz białostoczan na Piknik Rodzinny, fot. Monika Kalicka

Niedopełnienie obowiązków, wywieranie nacisków i nadużycie władzy


Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej, prezydent Białegostoku w czwartek złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z trzech artykułów Kodeksu karnego. Urszula Boublej wymienia, że jest to niedopełnienie obowiązków w kwestii zorganizowania i prowadzenia przemarszu drogami publicznymi bez wymaganego zezwolenia (chodzi o przemarsz zorganizowany przez marszałka na "Piknik Rodzinny", który odbył się w sobotę - PAP), bezprawnego wywierania wpływu na prezydenta Białegostoku "w postaci publicznych pogróżek i wypowiedzi medialnych mających skłonić do zakazania legalnego Marszu Równości".Piknik Rodzinny na dziedzińcu Pałacu Branickich w BiałymstokuZawiadomienie dotyczy też możliwości - jak informuje Urszula Boublej - "nadużycia władzy polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez zorganizowanie przemarszu bez wymaganego zezwolenia oraz z naruszeniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom, co skutkowało wystąpieniem realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, przejawiającego się w licznych napaściach na uczestników legalnego Marszu Równości oraz słownych napaściach na prezydenta Białegostoku".Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia, wideo]Rzeczniczka zaznaczyła, że prezydent Białegostoku "wielokrotnie  informował marszałka województwa Artura Kosickiego o tym, że organizowany przez niego przemarsz nie opiera się na żadnej podstawie prawnej".


- Niestety, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki nie wskazał żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się tego przemarszu. W naszej ocenie zarówno zajęcie pasa drogowego bez stosownych zezwoleń, jak i sam przemarsz - odbyło się z naruszeniem prawa - stwierdza Urszula Boublej.


Wcześniej marszałek Województwa Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań prezydenta Białegostoku w związku z Marszem Równości.


Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta


W sobotę oprócz Marszu Równości, w mieście odbyło się kilka innych manifestacji oraz imprez, w tym "Piknik Rodzinny" zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego jako alternatywa dla Marszu Równości. Piknik poprzedził przemarsz jego uczestników przez miasto. W ocenie białostockiego magistratu, przemarsz odbył się nielegalnie. Zdaniem marszałka, mógł się odbyć.
Marsz Równości w Białymstoku [zdjęcia cz. 2]W środę (24.07) zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Truskolaskiego złożył do prokuratury marszałek Artur Kosicki. W jego ocenie, prezydent miasta nie dopełnił swoich obowiązków. Zdaniem Artura Kosickiego, prezydent powinien był zakazać marszów, wiedząc o niebezpieczeństwie.Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta BiałegostokuPierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu (20.07). Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policji do tej pory udało się zidentyfikować pond 90 osób łamiących prawo.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zidentyfikowano ponad 90 osób w zw. z łamaniem prawa podczas Marszu Równości w Białymstoku

25.07.2019, 09:46

Podlaska policja poinformowała, że ustalono 92 podejrzanych o udział w atakach na policjantów i uczestników Pierwszego Marszu Równości w Białymstoku, a prawie z 70 już przeprowadzono czynności.


Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

24.07.2019, 13:45

Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany o kwestie dotyczące obecności podlaskich działaczy PiS na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. Piontkowski jest pełnomocnikiem PiS na Podlasiu.


Poseł Truskolaski złożył zawiadomienie do prokuratury na radnego z PiS wz. z wpisem po Marszu Równości

23.07.2019, 12:07

Poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski złożył we wtorek (23.07) zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb karalnych pod adresem jego i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego we wpisie w mediach społecznościowych po sobotnim Marszu Równości radnego sejmiku Sebastiana Łukaszewicza (PiS).


#MarszRówności w #Białystok – felieton Andrzeja Ryczkowskiego

22.07.2019, 15:23

Emocje z ulicy przeniosły się do Internetu, Twitter stał się narzędziem do atakowania przeciwników. W równie obrzydliwy, uliczny, rynsztokowy sposób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok