Radio Białystok | Wiadomości | Piknik Rodzinny w Białymstoku - 20 lipca, ale nie na trasie Marszu Równości

Piknik Rodzinny w Białymstoku - 20 lipca, ale nie na trasie Marszu Równości

11.07.2019, 15:20, akt. 16:35

Piknik Rodzinny, który 20 lipca odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku - będzie alternatywą dla Marszu Równości, który tego dnia ma przejść ulicami miasta - powiedział w czwartek (11.07) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Piknik organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pierwotnie Kosicki chciał, aby piknik odbył się 20 lipca na placu przed białostocką katedrą, złożył taki wniosek do białostockiego magistratu. 


Jak mówił na początku tego tygodnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu, dlatego, że nie spełnia wymogów formalnych. Wyjaśnił, że w tym miejscu jest pas drogowy i - jak wtedy podkreślał - jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym eventem, a wniosek marszałka wpłynął do urzędu 2 lipca. Dodatkowo na ten dzień planowany jest Marsz Równości, którego trasa biegnie przez ten plac.
Marszałek Artur Kosicki i prezydent Tadeusz Truskolaski będą naszymi gośćmi w piątek, 12 lipca o 8:10.
"W ostatnich dniach głośno było o tym, czy się odbędzie piknik rodzinny, czy nie. Chcę oficjalnie poinformować, że 20 lipca w godzinach między 14:00 a 20:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich odbędzie się Piknik Rodzinny" - powiedział w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Kosicki.


Będzie to dobry czas na to, żeby spędzić popołudnie w gronie rodzinnym, żeby rodzice z dziećmi poczuli dobrą atmosferę, żeby dobrze się bawili, żeby zacieśniali więzi rodzinne tak, żeby nasze białostockie społeczeństwo, wojewódzkie społeczeństwo mogło sobie w sposób atrakcyjny i dobry spędzić wolny czas w sobotę

 - mówił Kosicki.

 

W ramach pikniku przygotowano m.in. koncerty, zabawy i atrakcje dla dzieci, miasteczko ruchu drogowego, sprzęt wojskowy i policyjny, a patronatem honorowym wydarzenie objęli metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.


Kosicki pytany czy piknik organizowany jest w kontrze do Marszu Równości, powiedział, że "jest to alternatywa dla tego marszu". - Jeśli ktoś nie chce być na tym marszu, to zapraszamy do siebie - mówił marszałek. Dodał, że marsz wzbudza od początku duże emocje, a są one niepotrzebne.


Na 20 lipca, oprócz Marszu Równości i Pikniku Rodzinnego planowane są też inne imprezy


Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło ok. 50 innych wniosków na organizację marszów i manifestacji w ten dzień; miejsca spotkań i trasy niektórych z nich pokrywają się z trasą Marszu Równości. Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień, inne zgromadzenia planowane tego dnia - jak można przeczytać w ustawie - nie mogą odbywać się tą samą trasą lub odległość między nimi musi wynieść co najmniej 100 metrów. Jak mówił wcześniej Truskolaski, wniosek Marszu Równości wpłynął jako pierwszy i spełnia wymogi formalne i - jak dodał - jest to zgodne z prawem i on tego prawa będzie przestrzegał.


Jak mówią organizatorzy marszu z "Tęczowego Białegostoku", cele marszu "to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość i orientację seksualną, ale także wyraz solidarności z osobami LGBT+ i walka o prawa człowieka, które mamy wszyscy i o których respektowanie nie powinniśmy musieć walczyć, lecz musimy".


Marsz od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych


Odezwę do wiernych skierował abp Wojda, w której napisał, że marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych. Podpisy pod petycją do prezydenta miasta, by zakazał marszu, zbierają organizacje katolickie. Apel w tej sprawie do prezydenta wystosowała podlaska "Solidarność", w którym wnosi o zakaz marszu, bo "zgromadzenia te mogą dyskryminować, obrażać i kpić z najwyższych dla ludzi wierzących wartości".


Także politycy PiS sprzeciwiają się organizacji marszu

Senator Jan Dobrzyński uważa, że marsz jest prowokacją i "służy wyłącznie lansowaniu homoseksualizmu w przestrzeni publicznej", a radny sejmiku województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz uważa, że marsz narusza zasady współżycia społecznego. Europoseł PiS Krzysztof Jurgiel w przesłanym mediom oświadczeniu wskazuje, że marsze równości zwykle przekształcają się "w manifestacje pogardy i nietolerancji wobec chrześcijan" i jest zdumiony, że prezydent Białegostoku nie dostrzega w tym marszu "zagrożeń dla spokoju, bezpieczeństwa, ładu społecznego i moralnego".


Prezydent Białegostoku w przesłanym mediom w czwartek oświadczeniu wyjaśnił, że zgodnie prawem organizacja zgromadzenia publicznego nie wymaga zgody Urzędu Miejskiego, a organizator musi jedynie powiadomić o tym urząd. 

Urząd Miejski w Białymstoku może zakazać zgromadzenia wyłącznie w sytuacji, gdy narusza ono prawo karne, koliduje z innym (cyklicznym lub wcześniej zgłoszonym) bądź jego organizator nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych

 - można przeczytać w oświadczeniu prezydenta.


Napisał też, że autorzy apelów, którzy domagają się od władz miasta zakazania marszu powinni je kierować do stanowiących prawo. Po raz kolejny oświadczył też, że nie zamierza wziąć udziału w marszu ani objąć go honorowym patronatem.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Politycy PiS interweniują w sprawie organizacji marszu równości w centrum Białegostoku

10.07.2019, 17:59

Interwencję senatorską w sprawie organizacji marszu równości w Białymstoku zapowiedział senator PiS Jan Dobrzyński. Zaniepokojenie wyraził też europoseł Krzysztof Jurgiel.


Kolejna organizacja nie chce "Marszu Równości" w Białymstoku - zapowiada publiczny różaniec

10.07.2019, 15:00

Członkowie Krucjaty Młodych założyli komitet "Stop sodomii - Stop chrystianofobii". To kolejne środowisko, które protestuje przeciwko marszowi równości, który ma przejść przez centrum Białegostoku 20 lipca.


"Solidarność" pisze do prezydenta Białegostoku - chce, by wycofał zgodę na Marsz Równości

9.07.2019, 19:19

Podlaska "Solidarność" apeluje do prezydenta Białegostoku, by wycofał zgodę na Marsz Równości.


Piknik rodzinny w dniu Marszu Równości – proponuje marszałek woj. podlaskiego

8.07.2019, 16:29

Białostoccy urzędnicy nie będą rozpatrywać wniosku dotyczącego organizacji pikniku rodzinnego w centrum miasta.


Abp Wojda: Marsz Równości szydzi z wiary i sprzyja dyskryminacji innych

7.07.2019, 09:25

Marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych - pisze w odezwie czytanej w niedzielę (7.07) w kościołach Archidiecezji Białostockiej metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda w związku z planowanym na sobotę 20 lipca Marszem Równości w Białymstoku.


20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny

5.07.2019, 19:14

Nie tylko marsz równości i kilkadziesiąt kontrmanifestacji - 20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny. Organizatorem jest marszałek województwa Artur Kosicki.


Marsz równości w Białymstoku zasypany kontrmanifestacjami?

27.06.2019, 19:24

Do białostockiego magistratu wpłynęło blisko 40 zgłoszeń na zgromadzenia, które mają się odbyć w mieście 20 lipca. To nieprzypadkowa data, bo tego dnia ma przejść pierwszy marsz równości.


Część białostockich radnych nie chce "Marszu Równości" w mieście

18.06.2019, 12:42

Część białostockich radnych nie zgadza się na "Marsz Równości" w Białymstoku. Ma on przejść ulicami miasta 20 lipca. We wtorek (18.06) klub PiS-u chciał, by w porządku obrad było oświadczenie przeciwko organizacji tego wydarzenia i przeciwko promocji światopoglądu środowisk LGBT.


Tadeusz Truskolaski

18.06.2019, 08:30

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta?

12.06.2019, 16:33

W przyszłym miesiącu ulicami Białegostoku ma przejść pierwszy Marsz Równości. Są już pierwsze głosy sprzeciwu - prezes regionu Podlasie Warmia Mazury Korwin - Konfederacja Marcin Sawicki złożył do prezydenta Białegostoku pismo, w którym apeluje o zakazanie marszu. Sam prezydent nie obejmie honorowym patronatem wydarzenia.


Działacze Konfederacji nie chcą Marszu Równości w Białymstoku

10.06.2019, 19:47

Uczestnicy wydarzenia, które zapowiedziała organizacja "Tęczowy Białystok", mają przejść ulicami miasta 20 lipca.


Działacze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapowiedzieli Marsz Równości w mieście

7.06.2019, 15:09

Chcą przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i wyrazić solidarność z osobami LGBT+. Działacze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapowiedzieli pierwszy Białostocki Marsz Równości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok