Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku uzupełnia zawiadomienie do prokuratury - chodzi o blokowanie Marszu Równości

Prezydent Białegostoku uzupełnia zawiadomienie do prokuratury - chodzi o blokowanie Marszu Równości

31.07.2019, 18:27, akt. 19:28

Prezydent Białegostoku złożył zawiadomienie do prokuratury dot. zorganizowania i przeprowadzenia nielegalnego przemarszu oraz zablokowania i wymuszenia zmiany trasy Marszu Równości przez marszałka Artura Kosickiego oraz wicedyrektora jego gabinetu Roberta Jabłońskiego.

Przemarsz białostoczan na Piknik Rodzinny, fot. Monika Kalicka
Przemarsz białostoczan na Piknik Rodzinny, fot. Monika Kalicka

To uzupełnienie do zawiadomienia, jakie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył na Kosickiego w ubiegłym tygodniu. Zarzucił marszałkowi województwa podlaskiego niedopełnienie obowiązków, wywieranie nacisków i nadużycie władzy. Chodzi m.in. o nielegalny - w ocenie prezydenta Białegostoku - przemarsz przez centrum miasta uczestników Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez marszałka jako alternatywa dla Marszu Równości. Naciski zaś miał wywierać marszałek na prezydenta jeszcze przed odbyciem się Marszu Równości; chodziło o to, by Tadeusz Truskolaski zakazał tego marszu.Jest zawiadomienie do prokuratury na marszałka - chodzi m.in. o przemarsz na piknikJak poinformowała w środę (31.07) rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej, uzupełnienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przez dwóch funkcjonariuszy publicznych: marszałka Artura Kosickiego i zastępcę dyrektora jego gabinetu Roberta Jabłońskiego.

W uzupełnieniu znalazły się kwestie - jak podano w komunikacie - "niedopełnienia obowiązków w kwestii zorganizowania, współudziału w zorganizowaniu i prowadzeniu przemarszu drogami publicznymi bez wymaganego zezwolenia" oraz "wykorzystania zależności służbowej i czynnego udziału w nielegalnym zgromadzeniu, którego celem było niedopuszczenie osób do uczestnictwa w legalnie zgłoszonym zgromadzeniu oraz siłowe zablokowanie legalnego zgłoszenia i wymuszenia zmiany trasy przemarszu".

Urszula Boublej poinformowała, że z posiadanych przez urząd informacji wynika, iż decyzją marszałka, w której podjęciu czynny udział brał Robert Jabłoński, zarządzono przemarsz ulicami Białegostoku w godz. 13:00-17:00, co w ocenie prezydenta nie miało żadnej podstawy prawnej.Piknik Rodzinny na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku"Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski informował organizatorów o braku podstaw do organizowania przemarszu bez wymaganego prawem zezwolenia, oraz o możliwości powstania zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Marszałek Województwa Artur Kosicki i Robert Jabłoński nie odstąpili od zorganizowania i przeprowadzenia przemarszu - napisała Urszula Boublej. W jej ocenie zarówno zajęcie pasa drogowego bez stosownych zezwoleń, jak i sam przemarsz odbyły się z naruszeniem prawa.

Chodzi o przemarsz na organizowany przez marszałka piknik, którego część trasy pokrywała się z trasą Marszu Równości, m.in. przed białostocką katedrą. Tam - jak informowała po zdarzeniach policja - doszło do najpoważniejszego incydentu, kontrmanifestanci blokowali jezdnię, policja musiała użyć granatów hukowych i gazu, by Marsz Równości mógł przejść, ostatecznie też zmieniono jego trasę.

Zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku złożył też Artur Kosicki. Zarzucił mu niedopełnienie obowiązków. W jego ocenie Tadeusz Truskolaski ze względów na niebezpieczeństwo mógł zakazać marszów tego dnia.Artur Kosicki złożył zawiadomienie ws. niedopełnienia obowiązków przez prezydenta BiałegostokuPierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami miasta 20 lipca. Obyło się też kilka kontrmanifestacji, a także Piknik Rodziny zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego jako alternatywa do Marszu Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu.

W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Do tej pory policja zidentyfikowała ponad 120 osób łamiących prawo, czynności przeprowadziła z ponad 90 z nich. Na stronie internetowej policji publikowane są wizerunki poszukiwanych osób. Policja prosi o pomoc.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rodzinne festyny dla białostoczan proponuje Tadeusz Truskolaski. O patronat poprosi arcybiskupów

31.07.2019, 15:31

To odpowiedź na to, co działo się podczas Marszu Równości w Białymstoku. Urzędnicy zorganizują w mieście 11 pikników rodzinnych. Zapowiadają też wprowadzenie w szkołach lekcji na temat tolerancji.


"Polska przeciwko przemocy" - protest ugrupowań lewicowych przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

28.07.2019, 14:11

Nie zgadzamy się na przemoc, solidarność jest naszą największą bronią, jesteśmy nie do zatrzymania, my zwyciężymy – mówili w niedzielę (28.07) w Białymstoku liderzy Wiosny, SLD i Lewicy Razem podczas wiecu pod hasłem "Polska przeciw przemocy".


"Odbieram to jako groźbę karalną" - prezydent Truskolaski zawiadamia prokuraturę ws. radnego Łukaszewicza

26.07.2019, 15:31

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w piątek (26.07) zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb karalnych we wpisie radnego sejmiku Sebastiana Łukaszewicza w mediach społecznościowych - poinformowała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.


Marsz Równości w Białymstoku [zdjęcia cz. 2]

21.07.2019, 16:17

W sobotę, 20 lipca po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok