Radio Białystok | Wiadomości | Opera Podlaska oficjalnie ma nową dyrektor

Opera Podlaska oficjalnie ma nową dyrektor

13.08.2019, 12:35, akt. 14:16

Zarząd województwa podlaskiego powołał we wtorek prof. Ewę Iżykowską-Lipińską na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Kontrakt ma obowiązywać do końca sierpnia 2023 r. - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski
Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to instytucja podlegająca samorządowi województwa. Kadencja obecnego dyrektora Damiana Tanajewskiego kończy się 31 sierpnia.

Ponieważ resort kultury nie wyraził zgody, by na nową kadencję powołać dyrektora tej instytucji bez konkursu, rozpisano konkurs na to stanowisko. Zgłosiło się sześcioro kandydatów. Wśród dokumentów, które trzeba było przedstawić, by zostać dopuszczonym do przesłuchań, był m.in. plan programowo-artystyczny obejmujący okres pięciu sezonów artystycznych, strategia pozyskiwania środków oraz plan promocji opery.

Kilka dni temu komisja konkursowa podjęła decyzję o wyborze kandydatury śpiewaczki operowej i reżyserki, prof. Iżykowskiej-Lipińskiej. We wtorek zarząd województwa formalnie ją zaakceptował i powołał na stanowisko. "Nowa dyrektor będzie pełnić tę funkcję przez okres czterech sezonów artystycznych – od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2023 r." - poinformowała Smaczna-Jórczykowska.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Lidii Małachowic, a następnie kontynuowała swoje studia w Siennie oraz w mediolańskiej La Scali.

Jak informował wcześniej urząd marszałkowski, przywołując życiorys nowej szefowej OiFP, Iżykowska-Lipińska zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze "Rita" Donizettiego w 1981 r. Brała udział m.in. w realizacji opery "Manekiny" w Teatrze Wielkim w Warszawie, zagrała tytułową bohaterkę w "Tosce" w Korei Południowej i wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu, m.in. kierowała pracownią musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest też prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 r. organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w Kaliszu. Za swoją pracę została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.


źródło: PAP | red: mak, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

8.08.2019, 15:11

Decyzją komisji konkursowej kandydatką na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej jest prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - śpiewaczka operowa, pedagog i reżyser.


Chętny do objęcia stanowiska dyrektora OiFP Konrad Szczebiot pisze kolejne odwołania

18.07.2019, 12:47

Jeden z chętnych do objęcia stanowiska dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Konrad Szczebiot pisze kolejne odwołania do komisji konkursowej. Jego zgłoszenie urzędnicy odrzucili z powodów formalnych. Wskazują, że nie ma udokumentowanego trzyletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym.


Znamy nazwiska kandydatów na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

10.07.2019, 18:29

5 kandydatów spełniło warunki konkursu na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.


Sześć osób stara się o stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

8.07.2019, 13:04

Sześć osób zgłosiło się do konkursu na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tyle ofert wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok