Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej modliszek na wschodzie Polski - przez zmiany klimatu

Coraz więcej modliszek na wschodzie Polski - przez zmiany klimatu

15.08.2019, 17:06, akt. 20:05

Ocieplający się klimat sprawił, że także we wschodnich regionach, w tym np. w Białymstoku, coraz częściej obserwowane są będące pod ochroną modliszki. Owady te niektórzy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć nawet w swoich domach.

Sebastien Fremont, stock.adobe.com
Sebastien Fremont, stock.adobe.com

Profesor Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Marcin Sielezniew z Pracowni Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów Instytutu Biologii tej uczelni ocenia, że spotkanie modliszki w mieście będzie coraz częstsze, bo te ciepłolubne owady pewnie już na stałe zagościły w naszym środowisku.Dodaje, że zaobserwowanie modliszki w mieście jest paradoksalnie łatwiejsze niż poza miastem, bo ten zielony, charakterystyczny, dość spory owad, jak mówi, "spektakularny" i "nie do pomylenia z żadnym innym", jest w mieście bardzie widoczny. Modliszka potrafi latać, więc kiedy zjawia się w mieszkaniu czy na osiedlowym chodniku, od razu ją widać.Modliszki na polskim "biegunie zimna"Prof. Sielezniew wskazuje, że obserwacja modliszki np. w Białymstoku jeszcze kilka lat temu wywoływała sensację. Tak było np., gdy tego owada zobaczyli właśnie kilka lat temu na terenie nowego  kampusu na początku października pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Sam wspominał również swoje obserwacje tych owadów, np. na północnych skrajach Puszczy Białowieskiej czy w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. Wspomniał, że do jego żony modliszka przyszła na kawę w domu na wsi, bo dostrzegła modliszkę na filiżance z kawą. - Słyszałem też opowieść, że komuś modliszka prawie stuka do okna - dodał.

Modliszki były wcześniej widziane raczej w regionach południowych czy zachodnich Polski, gdzie zazwyczaj jest cieplej niż na północy, ale to się zmienia.


- Modliszka nie jest zwierzęciem jakimś bardzo wymagającym, a miasto sprzyja im pod tym względem, że jest tam po prostu cieplej. Miasta stanowią takie swoiste wyspy ciepła, zazwyczaj średnia temperatura jest tam nieco wyższa niż w krajobrazie podmiejskim - mówi prof. Marcin Sielezniew.


Ocenia, że obecne, dość wczesne jego zdaniem, tegoroczne obserwacje modliszek to efekt ciepłej wiosny i wyjątkowo gorącego czerwca. - To  przyspieszyło rozwój modliszek. Ponieważ modliszka jest owadem, który zimuje w postaci jaja, samice składają jesienią kokony jajowe, z nich wiosną są małe modliszki - wyjaśnia prof. Sielezniew. Dorosłość modliszki osiągają latem. - Prawdopodobnie to nastąpiło w tym roku nieco wcześniej niż zwykle - dodał.

Prof. Marcin Sielezniew poinformował, że miał również informacje od kolegów o obserwacjach modliszek na Litwie. Według niego mozna mówić o ekspansji gatunku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Światowy Dzień Gołębia - szkodzimy czy pomagamy dokarmiając te ptaki?

13.08.2019, 18:50

Karmienie gołębi w mieście budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców Białegostoku. Jest zarówno atrakcją dla dzieci jak i przyczyną zanieczyszczeń odchodami.


Nietypowy klient w sokólskim sklepie - zniszczył całe stoisko [wideo]

31.07.2019, 00:14

Wybiegającego ze sklepu łosia ujrzeli policjanci, wezwani wieczorem na interwencję w Sokółce. Wcześniej teren zabezpieczyli strażacy.


Maki, chabry, słoneczniki - widać już pierwsze efekty nasadzeń łąk kwietnych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

26.07.2019, 17:59

Przyczyniają się do oczyszczania powietrza, magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów - np. pszczół, motyli i małych zwierząt.


Plaga chrabąszczy majowych w okolicach Ciechanowca

5.06.2019, 10:34

Objedzone do cna z liści młode dęby, orzechy włoskie i drzewka w sadach owocowych - mieszkańcy okolic Ciechanowca mówią o prawdziwej pladze chrabąszczy majowych w tym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok