Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 100 osób ukaranych mandatami w związku z Marszem Równości w Białymstoku

Ponad 100 osób ukaranych mandatami w związku z Marszem Równości w Białymstoku

20.08.2019, 16:27, akt. 17:29

Do tej pory 109 osób zostało ukaranych mandatami za wykroczenia popełnione w związku z Marszem Równości, który 20 lipca przeszedł ulicami Białegostoku - podała policja. Ponad 20 spraw prowadzą prokuratury. Część z nich to postępowania sprawdzające przed decyzjami, czy wszcząć śledztwo.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" odbył się 20 lipca. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich. Policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników Marszu Równości rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami. Wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

Identyfikacja trwa

Policja wciąż identyfikuje osoby, które w trakcie tych wydarzeń naruszyły prawo. Jak podał we wtorek (20.08) zespół prasowy podlaskiej policji, do tej pory ustalono 142 osoby "w związku z czynami zabronionymi" popełnionymi 20 lipca. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że z tej grupy dotąd 109 osób zostało ukaranych mandatami, a wobec 6 kolejnych będą kierowane do sądu wnioski o ukaranie w trybie Kodeksu wykroczeń.

Policja zaznacza, że analiza zapisów monitoringu i nagrań wideo jeszcze nie została zakończona.

Są zarzuty z Kodeksu karnego

Białostockie prokuratury prowadzą w sumie ponad 20 spraw związanych z Marszem Równości, gdzie w grę wchodzą zarzuty z Kodeksu karnego. Siedmiu osobom postawiono takie zarzuty, dwie z nich trafiły do aresztu. To m.in. postępowania dotyczące przypadków pobicia czy spowodowania obrażeń ciała.

Są też wyjaśniane przypadki stosowania gróźb czy przemocy wobec interweniujących policjantów. Jako usiłowanie naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy traktowane są przypadki rzucania kamieni czy butelkami w ich kierunku. Jest też sprawa stosowania przemocy i gróźb wobec dziennikarki jednego z ogólnopolskich portali.

Część spraw w prokuraturach to wciąż postępowania sprawdzające, poprzedzające decyzje o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa na podstawie złożonych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi zwłaszcza o zawiadomienia o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w tym prezydenta Białegostoku i marszałka województwa.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS pytają prezydenta o szkolne zajęcia z "równego traktowania"

9.08.2019, 13:25

Białostoccy radni PiS pytają prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, jaki charakter miałyby mieć zajęcia z "równego traktowania" w miejskich placówkach oświatowych. Prezydent zapowiedział takie działania po wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas kontrmanifestacji, które próbowały zablokować Marsz Równości.


Krzysztof Truskolaski dopytuje o rolę działaczy PiS podczas Marszu Równości

8.08.2019, 19:46

Podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski po raz kolejny pyta o rolę działaczy PiS podczas blokady Marszu Równości w okolicach białostockiej katedry.


Areszt dla 24-latka podejrzanego o pobicie chłopaka podczas Marszu Równości

1.08.2019, 08:25

Na dwa miesiące aresztował sąd mężczyznę podejrzanego o pobicie nastolatka podczas Marszu Równości w Białymstoku. Pokrzywdzony chłopak ma złamany obojczyk. Sprawę zgłosili policjantom jego rodzice.


Prezydent Białegostoku uzupełnia zawiadomienie do prokuratury - chodzi o blokowanie Marszu Równości

31.07.2019, 18:27

Prezydent Białegostoku złożył zawiadomienie do prokuratury dot. zorganizowania i przeprowadzenia nielegalnego przemarszu oraz zablokowania i wymuszenia zmiany trasy Marszu Równości przez marszałka Artura Kosickiego oraz wicedyrektora jego gabinetu Roberta Jabłońskiego.


Pedagog szkolny z Białegostoku, który brał udział w kontrmanifestacji Marszu Równości zostanie zwolniony z pracy

27.07.2019, 12:11

Mężczyzna wraz z innymi osobami skandował wulgarne hasła w stronę uczestników Marszu Równości, który przeszedł ulicami miasta tydzień temu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok