Radio Białystok | Wiadomości | Internauci mogą głosować na Top Inwestycje Polski Wschodniej

Internauci mogą głosować na Top Inwestycje Polski Wschodniej

autor: Adam Janczewski

26.08.2019, 07:33, akt. 07:37

To m.in. nowa infrastruktura drogowa i kolejowa, placówki kulturalne czy sportowe. Na Top Inwestycje Polski Wschodniej - mogą głosować internauci.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do wyboru mają 30 projektów zrealizowanych na wschód od Wisły. Konkurs Top Inwestycje Polski Wschodniej ma wyłonić najciekawsze, najbardziej prorozwojowe projekty.

Zrealizowane one zostały w ostatnim czasie w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

W Podlaskiem nominowano sześć inwestycji.

Budowa Ośrodka Sportów Wodnych w Augustowie

Bryła budynku Ośrodka Sportów Wodnych – Bazy Kajakarzy założona na planie zbliżonym do trójkąta przywodzi na myśl ruch i dynamikę, co współgra z pełnioną przez niego funkcją. Dzięki ograniczeniu wysokości do jednej kondygnacji oraz horyzontalnemu układowi budynek nie dominuje nad otaczającą zabudową. Nowatorskim elementem inwestycji jest płaski, ekstensywny dach porośnięty porostami. W planach jest również umieszczenie na nim uli i stworzenie mini pasieki. Zastosowanie jednolitej okładziny z drewna naturalnego na elewacji stanowi o spójności budynku z otoczeniem, zapewniając jednocześnie bardzo estetyczny efekt wizualny. Percepcja budynku zmienia się w zależności od miejsca, z którego na niego patrzymy, co sprawia, że jest to jeden z najciekawszych obiektów na terenie miasta.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru będzie zlokalizowane w kompleksie budynków przy ul. Węglowej 8 w Białymstoku. Swym zakresem inwestycja obejmie adaptację historycznego obiektu wraz z jego rozbudową do powierzchni ok. 5 000 m² na potrzeby Muzeum oraz rewitalizację jednego magazynu i jego najbliższego otoczenia wraz z torami kolejowymi w kompleksie obiektów wojskowych z lat 30. XX wieku, którymi w latach 40. odjeżdżały transporty

z mieszkańcami Białegostoku i regionu na Sybir. W skali miasta i regionu bardzo ważne jest powstanie jednego miejsca ekspozycyjnego, przybliżającego ww. tematykę. Rezultatem przedmiotowego zadania inwestycyjnego będzie zwiększenie dostępu do infrastruktury kultury, zwiększenie liczby odwiedzających, szersze prezentowanie zgromadzonych zbiorów. Ponadto projekt przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta, stanie się jednym z jego symboli.


Rewitalizacja rynku w Choroszczy

Gmina Choroszcz zyskała eleganckie, nowoczesne centrum o znacznie poszerzonej funkcjonalności. Nowo powstała przestrzeń rynku jest obecnie wykorzystywana do przeprowadzania lokalnych imprez i uroczystości, festiwali, zabaw, wystaw i plenerów.

Z założenia nowy rynek miał być zachętą dla rozwoju przedsiębiorczości, poprzez pobudzenie powstania nowych lokali gastronomicznych, usługowych, handlowych  i pensjonatów, a co za tym idzie - nowych miejsc pracy. Pierwotne założenia już się sprawdzają. Po oddaniu rynku do użytku, w jego bezpośrednim sąsiedztwie, lokalny przedsiębiorca otworzył lodziarnię. Planowane są też kolejne, podobne inicjatywy.


Budowa nowego skrzydła szpitala w Łapach

Nowy budynek szpitalny ma dwie kondygnacje skomunikowane dźwigiem szpitalnym i klatką schodową. Inwestycja wynikała z konieczności: dostosowania pomieszczeń i urządzeń podmiotu leczniczego do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia; podniesienia jakości świadczonych usług w zakresie leczenia szpitalnego jak i wykonywania badań diagnostycznych przewodu pokarmowego ludności zamieszkałej na terenie Powiatu Białostockiego; polepszenia warunków pobytu pacjentów oraz pracy personelu. Powiatowy Szpital w Łapach jest jednym z dwóch tego typu ośrodków w województwie podlaskim.

W 2018 roku wykonano tu prawie 50 rękawowych resekcji żołądka. Dzięki wyposażeniu jednej z sal w nowy stół operacyjny, którego maksymalne obciążenie wynosi do 460 kg, liczba pacjentów zwiększy się.


Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

Powstanie hali sportowo-widowiskowej poprawi infrastrukturę sportową w Suwałkach i w regionie oraz spełni oczekiwania funkcjonujących klubów sportowych. W województwie podlaskim nie istnieje obiekt o podobnej skali i znaczeniu dla warunków uprawiania sportu w regionie oraz umożliwiający organizację dużych imprez sportowych. Zaprojektowany obiekt spełniać będzie szereg funkcji sportowych. Głównym priorytetem jest przeprowadzanie rozgrywek I ligowych w piłce siatkowej. Obiekt zaprojektowany i dostosowany jest do przeprowadzania zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w piłce siatkowej. Pozostałymi funkcjami hali sportowej będzie także przeprowadzanie treningów młodzieży szkolnej, rozgrywek młodzieży szkolnej w piłce siatkowej, nożnej, ręcznej i innych dyscyplinach. Zaprojektowany układ trybun umożliwia wielofunkcyjne wykorzystanie budynku, w tym do organizacji widowisk sportowych, koncertów.


Trasa Niepodległości w Białymstoku

Celem głównym projektu jest zwiększenie wewnętrznej dostępności komunikacyjnej Białegostoku i jego obszaru funkcjonalnego, a także lepsza integracja dróg wojewódzkich przebiegających przez Białystok z siecią dróg krajowych i TENT. To największa inwestycja drogowa w Białymstoku. Przedmiotem projektu była budowa Trasy Niepodległości położonej w zachodniej i południowo-zachodniej części Białegostoku. Jest ona ostatnim elementem obwodnicy miejskiej prowadzącej zarówno do obwodnicy śródmiejskiej okalającej centrum miasta, jak i dróg wyprowadzających ruch drogowy w kierunku Warszawy, Lublina i Bobrownik. Realizacja projektu pozwoli na domknięcie pierścienia od zachodniej strony miasta poprzez budowę ulic: Al. Niepodległości i Al. I. J. Paderewskiego. Projekt zakłada wybudowanie 6,53 km drogi wojewódzkiej (dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (nowe chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie). Droga bezpośrednio łączyć się będzie z siecią dróg krajowych - DK 65 (biegnącą od przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach, przez Białystok i Ełk, do Gołdapi) i DK 8 (S8, łączącą Podlasie z centralnymi i południowo-zachodnimi regionami Polski).


Internauci mogą głosować do 17 września na stronie portalsamorzadowy.pl. 10 najlepszych projektów wyłoni też rada konsultacyjna, która skupia przedstawicieli administracji, samorządu i biznesu.

Rozstrzygnięcie konkursu - 25 września podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie staną hotspoty, czyli urządzenia udostępniające Internet

26.08.2019, 08:12

Będzie można z niego korzystać za darmo. Pieniądze na ten cel, czyli 15 tysięcy euro, pochodzą z unijnej dotacji.


Mateusz Morawiecki w Grajewie: gratuluję pomysłu na rewitalizację parku

25.08.2019, 18:19

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę (25.08) rewitalizowany Park Solidarności w Grajewie. Gratulował inwestycji, która - jak zauważył - może być współfinansowana przez budżet państwa m.in. dzięki uszczelnieniu podatków.


Mieszkańcy Augustowa mogą już przygotowywać projekty, które chcieliby sfinansować z budżetu obywatelskiego

23.08.2019, 11:39

Mieszkańcy do rozdysponowania będą mieli pół miliona złotych z miejskiej kasy. W tegorocznej edycji wprowadzono szereg zmian.


Przebudowa Archiwum Państwowego w Suwałkach wkracza w nowy etap

23.08.2019, 08:05

Prace prowadzone są teraz w najbardziej zaniedbanej części kamienicy przy Kościuszki 69. Remont, który kosztować ma niemal 14 mln zł, obejmuje już dwie części budynku, oraz dziedziniec.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok