Radio Białystok | Wiadomości | Ostatnie próby przed premierą "Barona Cygańskiego" w Operze i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

Ostatnie próby przed premierą "Barona Cygańskiego" w Operze i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

autor: Adam Klimiuk

10.09.2019, 16:03, akt. 17:01

Jedną z najsłynniejszych operetek przygotowuje na rozpoczęcie sezonu Opera i Filharmonia Podlaska.

"Baron cygański" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - pokaz medialny, fot. Monika Kalicka
"Baron cygański" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - pokaz medialny, fot. Monika Kalicka

Ostatnie próby przed premierą "Barona Cygańskiego" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku trwają ostatnie próby przed premierą "Barona Cygańskiego" Johanna Straussa.

Nie jest to jednak typowa operetka - podkreśla dyrygent Bassem Akiki.


"Barona cygańskiego" komponował Strauss z myślą o scenie operowej. Niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru - noweli "Sáffi" Móra Jókaia, na którym oparte zostało libretto, domagały się bardziej opracowania operowego niż operetkowego. Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną.

Kompozytor w liście do swego librecisty zwierzał się: "Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli".

Sukces premierowy był ogromny. To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów.

 

- Ten spektakl ma podwójne dno - mówi Sartova. - Z jednej strony, mówi, jak to zwykle w operetkach, o miłości. Z drugiej, porusza kwestie związane z tolerancją. Po wojnie, a akcja toczy się pomiędzy wojnami, ludzie są często zmuszeni spotkać się z różnymi grupami społecznymi, kulturami, tradycjami, i tutaj mamy do czynienia ze spotkaniem mieszkańców z Cyganami, i to współżycie jest problematyczne, więc operetka oscyluje wokół konfliktu dwóch społeczności, którym trudno się ze sobą zgodzić.  

 

Surrealistyczną scenografię stworzył Damian Styrna, sięgając trochę do starego kina, a trochę cytując Władysława Hasiora i Iona Barladeanu


- Powiązaliśmy scenografię z filmem, bo oboje jesteśmy wielbicielami kina, a Cyganie byli pierwszymi kolporterami wędrownego kina jarmarcznego - mówi Sartova. - Ta myśl podsunęła nam również zastosowanie animacji i multimediów, trochę jak z filmu "Purpurowa róża z Kairu" Woody’ego Allena - bohaterowie z ekranu przechodzą do rzeczywistości. Pozwala to na większe szaleństwo w libretcie, które jest dosyć klasyczne.


Porywa muzyka: chóry Cyganów, arie Saffi, Czipry czy kuplety Barinkaya, brzmienie cymbałów i ognistego czardasza mają oszałamiającą moc. Choreografię spektaklu przygotowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, kostiumy - Anna Chadaj.

W głównych rolach usłyszymy m.in. Annę Lubańską i Jolantę Wagner jako Cziprę, Annę Wiśniewską-Schoppę i Adrianę Ferfecką jako Saffi oraz Rafała Bartmińskiego i Sławomira Naborczyka jako Barinkaya.

Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Bassem Akiki - dyrygent, którego ogromna pasja muzyczna i precyzja w działaniach artystycznych doceniana jest zarówno przez publiczność i krytykę. W 2016 roku został nominowany do najważniejszej operowej nagrody International Opera Awards w kategorii "Najlepszy dyrygent młodego pokolenia".

Premiera "Barona Cygańskiego" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w najbliższy piątek (13.09).

źródło: mat. org. | red: maj


ZOBACZ TEŻ:


Premiera "Barona cygańskiego" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

8.09.2019, 09:17

Premierę jednej z najsłynniejszych operetek przygotowała na rozpoczęcie nowego sezonu Opera i Filharmonia Podlaska. To „Baron cygański” Johanna Straussa.


Premiera "Barona cygańskiego" w OiFP

20.10.2019, 18:31

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku zaprasza w piątek, 13 września o 19:00 na premierę operetki "Baron cygański" Johanna Straussa w reżyserii Marii Sartovej i pod kierownictwem muzycznym Bassema Akikiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok