Radio Białystok | Wiadomości | Nowa dyrektor OiFP zapowiedziała plan naprawczy placówki

Nowa dyrektor OiFP zapowiedziała plan naprawczy placówki

autor: Adam Klimiuk

18.09.2019, 16:21, akt. 16:49

Festiwal operowy Pucciniego, studio operowe i naprawa sytuacji finansowej placówki - wśród planów nowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Nowa dyrektor OiFP zapowiada m.in. festiwal Pucciniego i naprawę finansów placówki - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na konferencji prasowej w środę (18.09) Iżykowska-Lipińska przedstawiła swoje pomysły związane z placówką. "Ta instytucja mnie nieprawdopodobnie fascynuje ze względu na swoje absolutnie rozległe możliwości" - powiedziała. Przypomniała, że jest to nie tylko opera i filharmonia, ale też centrum edukacji i centrum sztuki. 

Zapowiedziała, że tworząc program tej instytucji chce nawiązać do położenia i "skorzystać z fenomenu bliskości granicy". Dlatego postanowiła pokazać kilka "przedstawień wschodnich". Pierwszym z nich będzie opera "Oniegin", której premierę zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

W repertuarze na ten sezon artystyczny znalazły się też premiery "Halki" Stanisława Moniuszki, musicalu "Jesus Christ Superstar", będzie grana też operetka "Baron cygański", której premiera odbyła się w miniony piątek (13.09). Iżykowska-Lipińska mówiła, że te premiery to plany jej poprzednika, które zostaną zrealizowane.

W planach nowej dyrektor jest realizacja operetki "Wesoła wdówka", która miałaby powstać w kooperacji z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Iżykowska-Lipińska chce też pomóc młodym artystom i powołać studio operowe na wzór akademii działającej przy Operze Narodowej w Warszawie, w którym młodzi ludzie pod okiem profesjonalistów będą szlifować swoje umiejętności. Studio ma działać na zasadzie masterclass z artystami z całego świata, uczestnicy będą też występować w realizacjach podlaskiej opery.

Innymi pomysłami dyrektor Iżykowskiej - Lipińskiej są: koncerty edukacyjne dla dzieci, transmisje bajek muzycznych dla najmłodszych, stworzenie większych możliwości dla orkiestry opery. Chce też utworzyć nowe festiwale: filmowy i operowy Pucciniego. 

Do końca roku - jak zapowiedziała - zostaną też rozwiązane problemy z akustyką w głównej sali opery. Wśród pomysłów inwestycyjnych wymieniła budowę wielofunkcyjnego budynku z salą koncertową w pobliżu budynku opery.

Pytana o kontynuację festiwalu Halfway, odpowiedziała, że jest bardzo kosztowną imprezą, ale na razie nie podjęła żadnej decyzji - poprosiła tylko osoby odpowiedzialne o zmniejszenie kosztów.

Na temat sytuacji finansowej Opery i Filharmonii Podlaskiej Iżykowska-Lipińska wyjaśniła, że opera zadłużona jest na ok. 7 mln zł. Zapowiedziała, że będzie wprowadzać "projekt naprawczy" i szukać  oszczędności - m.in. zmniejszając liczbę premier i realizując spektakle w kooperacji z innymi instytucjami.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ewa Iżykowska-Lipińska

13.09.2019, 16:28

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.


Premiera "Barona cygańskiego" w OiFP - specjalny program Radia Białystok [zdjęcia, wideo]

14.09.2019, 00:12

Historia miłosna z konfliktem w tle, do tego zaskakująca inscenizacja i piękne melodie. Słynną operetkę "Baron cygański" Johanna Straussa przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska.


Opera Podlaska oficjalnie ma nową dyrektor

13.08.2019, 12:35

Zarząd województwa podlaskiego powołał we wtorek prof. Ewę Iżykowską-Lipińską na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Kontrakt ma obowiązywać do końca sierpnia 2023 r. - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok