Radio Białystok | Wiadomości | 11 mln zł dla Politechniki Białostockiej na informatyzację uczelni i rozwój kierunków

11 mln zł dla Politechniki Białostockiej na informatyzację uczelni i rozwój kierunków

autor: Ryszard Minko

1.10.2019, 16:49, akt. 16:53

Politechnika Białostocka pozyskała 11 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uczelni - poinformowały we wtorek (1.10) władze uczelni. Politechnika przeznaczy środki m.in. na informatyzację uczelni, uruchomienie nowych kierunków i podnoszenie kompetencji studentów i pracowników.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Projekt Politechniki Białostockiej (PB) "PB 2.0 - Zintegrowany Program Rozwoju"  będzie realizowany w latach 2019-2023. Całkowita wartość projektu to 11,3 mln zł, a pozyskane dofinansowanie wynosi 11 mln zł i pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój POWER 3.5.


Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, to kolejne dofinansowanie, które pozyskała uczelnia. Odbierając symboliczny czek z dofinansowaniem dodał, że w pierwszym programie POWER było to 12 mln zł. 

Nasze projekty zostały uznane za oryginalne, dzięki temu uzyskały finansowanie.

 - dodał Lech Dzienis


Dzienis wymienił, że pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój, podniesienie poziomu kształcenia, a przede wszystkim na informatyzację uczelni, bo tu - jak mówił - aby rozpocząć pewne działania, potrzebne były duże nakłady finansowe. "Ten czek pozwoli nam tę ostatnią naszą słabą stronę w tej sferze zarządczej usunąć" - dodał.


Na informatyzację zostanie przeznaczone 4,7 mln zł. Prorektor ds. rozwoju prof. Joanna Ejdys mówiła, że po wprowadzeniu tego systemu poniesie się komfort pracy pracowników administracyjnych i naukowych. Informatyzacja ma objąć inwentaryzację majątku, sprawy kadrowe, księgowe, ale też sprawy dotyczące studentów.


4 mln zł zostaną przeznaczone na kształcenie. Będzie to poszerzenie oferty PB o dwa nowe kierunki: nowoczesne zarządzanie informacją o budynku oraz leśnictwo. 

Dodatkowo w ramach tych 4 mln zł przewidziane zostało zmodernizowanie 11 kierunków kształcenia, praktycznie na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej.

 - dodała Ejdys

Mówiła, że studenci będą pracowali w oparciu o zupełnie nowe programy nauczania dostosowane do potrzeb rynku pracy, zostanie też unowocześniona baza laboratoryjno-dydaktyczna.


Środki będą przeznaczone też na podnoszenie kompetencji studentów oraz pracowników dydaktycznych i administracyjnych uczelni. Prof. Roman Kaczyński z PB mówił, że studenci przejdą różnego rodzaju szkolenia związane z biznesem, marketingiem czy szkolenia zawodowe. Natomiast nauczyciele akademiccy będą mogli skorzystać ze szkoleń zagranicznych, a pracownicy administracji podnosić swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania.


W sumie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do rozdysponowania miało 250 mln zł, wsparcie otrzymały 23 uczelnie z całego kraju, w tym Politechnika Białostocka. Jak mówił poseł Jacek Żalek, uczelnia pozyskuje duże środki na swój rozwój i widać, że się rozwija. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego

1.10.2019, 14:33

Wzmocnienie pozycji rektora i nowe zasady oceniania uczelni - wraz z początkiem nowego roku akademickiego wchodzą w życie kolejne zmiany związane z wprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego.


W Białymstoku studenci rozpoczęli rok akademicki

1.10.2019, 08:38

Koniec trzymiesięcznych wakacji – we wtorek (01.10) studenci rozpoczęli nowy rok akademicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok