Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku

Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku

10.10.2019, 07:53, akt. 16:41

Ponad 9 tys. studentów rozpoczęło w czwartek (10.10) nowy rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku. Władze uczelni podkreślają, że to wyjątkowy rok - w nowej strukturze i z nowymi wyzwaniami, jakie niesie Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku, źródło: UwB
Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku, źródło: UwB

Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To największa uczelnia w regionie 

Uniwersytet w Białymstoku jest jedną z największych uczelni w regionie, gdzie kształci się ponad 9 tys. studentów, w tym ok. 1,9 tys. na pierwszym roku.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, mówiąc dziennikarzom o nowym roku akademickim - podkreślił, że jest on "wyjątkowy" ze względu na wprowadzenie w życie Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki). 


Ustawy, która z jednej strony "spina" działalność uniwersytetu, kieruje nas w określone tory, przede wszystkim tory naukowe, ale z drugiej strony daje nam szereg możliwości, usamodzielnienia, autonomiczności, różnego typu działalności. Zatem patrzymy na te nowe czasy troszeczkę przestraszeni, bo nie wiemy, co będzie, ale z drugiej strony - zmobilizowani, silni, gotowi - mówił Robert Ciborowski.


Powiedział, że w tym roku zmieniła się struktura uczelni, powstały nowe jednostki oparte na dyscyplinach naukowych. "Dzisiaj te nowe struktury są tym wyzwaniem, które pozwoli nas ocenić dobrze lub gorzej w ewaluacji" - mówił rektor. Jego zdaniem ewaluacja - zaplanowana na 2021 rok - będzie wyznacznikiem działania uczelni w dalszej perspektywie. "Dopiero za dwa lata się okaże, kto zyska - a kto straci z tytułu tego innego sposobu oceny jednostki" - dodał.


Uniwersytet jest w dobrej kondycji - uważa rektor UwB

Według rektora jego uczelnia jest w dobrej kondycji, jeśli chodzi o zaangażowanie studentów - czy ambitne badania, prowadzone przez pracowników. Uczelnia inwestuje też w infrastrukturę. Ruszyła budowa gmachu biblioteki uniwersyteckiej oraz obserwatorium astronomicznego z planetarium.

Biorący udział w inauguracji wiceminister nauki Sebastian Skuza powiedział dziennikarzom, że rok 2019 jest na uczelniach rokiem szczególnym ze względu na odbywającą się tam "debatę na tematy zasadnicze", dotyczące tożsamości uczelni, kierunków ich rozwoju czy wyzwań na najbliższe lata. Dodał, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zwiększa autonomię uczelni, "tworząc ogólne ramy", które treścią mają wypełniać same uczelnie, wspólnoty akademickie.


Przed uczelnią stoją duże wyzwania - ocenił wiceminister nauki

Sebastian Skuza ocenił, że Uniwersytet w Białymstoku jest dobrą uczelnią, przed którą stoją duże wyzwania związane z ewaluacją. 


Życzę uczelni, żebyśmy przy następnej dużej rocznicy mogli mówić o uczelni w Białymstoku jako o uczelni aspirującej do grupy uczelni badawczych - powiedział.


Według ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego widać zmiany, jakie przeszedł Uniwersytet w Białymstoku, który "z malutkiej prowincjonalnej uczelni" stał się samodzielny, może się rozwijać i "patrzeć z optymizmem na te zmiany instytucjonalne i prawne, które się w tym roku dokonały". Jak zastrzegł, nie każda duża uczelnia "skazana jest na sukces", ale każdy uniwersytet powinien mieć swoją specyfikę, niszę, w której będzie lepszy od innych. W tym widzi on szansę dla białostockiej uczelni.

Podczas inauguracji odczytano też listy skierowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i ministra nauki i szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 r. Wcześniej - jak informuje uczelnia - przez niemal 30 lat działał jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 października tego roku na UwB funkcjonuje 15 jednostek: dziewięć wydziałów i pięć instytutów oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Największą inwestycją w dziejach uczelni była budowa kampusu, który działa od kilku lat. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. W przyszłym roku ma być otwarte planetarium a w 2021 gmach biblioteki. 

źródło: PAP | red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


prof. Lech Dzienis [wideo]

9.10.2019, 08:58

"Inżynieria meblarstwa to nowy kierunek, który utworzyliśmy w tym roku, a który powstał na zapotrzebowanie przemysłu meblarskiego" - mówi rektor Politechniki.


Uroczyste "Gaudeamus" na Politechnice Białostockiej

9.10.2019, 07:24

Rok akademicki 2019/2020 zainaugurowano w środę (9.10) na Politechnice Białostockiej. Uczelnia będzie kształciła ponad 7,5 tys. studentów. Jak mówił rektor politechniki, musi ona sprostać wymaganiom nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.


prof. Adam Krętowski [wideo]

4.10.2019, 08:24

"Jesteśmy wśród 20 najlepszych uczelni w Polsce i konkurujemy z takimi uczelniami jak: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza" - mówi prof. Adam Krętowski.


Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego

1.10.2019, 14:33

Wzmocnienie pozycji rektora i nowe zasady oceniania uczelni - wraz z początkiem nowego roku akademickiego wchodzą w życie kolejne zmiany związane z wprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego.


W Białymstoku studenci rozpoczęli rok akademicki

1.10.2019, 08:38

Koniec trzymiesięcznych wakacji – we wtorek (01.10) studenci rozpoczęli nowy rok akademicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok