Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy

Białystok: Konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy

2.12.2019, 16:06, akt. 16:28

29 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 9-14 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek (2.12) organizatorzy.

27. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", fot. Źmicier Kościn
27. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", fot. Źmicier Kościn

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.


Do Białegostoku przyjadą Polacy z 10 krajów


Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.

Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w jedenastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,5 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (w tym roku obowiązuje podział na dzieci do 7. roku życia i w wieku 7-12 lat), młodzież oraz dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.

Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; nie przyjadą reprezentanci z Kirgistanu Bułgarii, bo tam nie udało się zorganizować eliminacji centralnych.


Motywem przewodnim tegorocznych finałów będzie Juliusz Słowacki


Anna Kietlińska mówiła, że w tym roku przypada okrągła rocznica urodzin i śmierci poety. O jego poezji będzie można usłyszeć podczas specjalnego wykładu; nawiązania do jego twórczości znajdą się w uroczystym koncercie galowym laureatów.

Kietlińska mówiła, że "Kresy" to nie tylko konkurs recytatorski, ale też spotkanie rozproszonych po świecie Polaków. "Stąd nie może zabraknąć akcentów wspólnotowych" - dodała. Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, tradycyjnie odbędzie się w pierwszy wieczór spotkanie integracyjne, odbędzie się też kresowa wigilia.

Uczestnicy "Kresów" wezmą również udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Koncert galowy odbędzie się 14 grudnia.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie z polskiej szkoły na Łotwie otrzymali od Polskiego Radia Białystok klasykę literatury i nowości wydawnicze

27.11.2019, 18:32

Namawiamy do wspierania innych, ale też sami chętnie pomagamy, organizując akcje z myślą o polskich dzieciach zza wschodniej granicy.


W Białymstoku podsumowano międzynarodowy konkurs "Kresy pędzlem malowane"

14.11.2019, 12:42

Wschodnie pogranicze w pejzażu, kulturze, symbolach narodowych - jako elementach tożsamości - pokazali w swoich pracach plastycznych uczestnicy międzynarodowego konkursu "Kresy pędzlem malowane", który podsumowano w czwartek w Białymstoku.


Białystok: Grand Prix 27. recytatorskich "Kresów" dla Polaka z Bułgarii

16.12.2018, 07:43

Vincent Harold Tomasz Marchewka z Bułgarii zdobył nagrodę Grand Prix 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (15.12) zakończył się koncertem galowym w Białymstoku.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok