Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura sprawdza czy doszło do popełnienia przestępstwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce

Prokuratura sprawdza czy doszło do popełnienia przestępstwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce

autor: Renata Reda

13.01.2020, 12:58, akt. 14:31

Najpierw wiele nieprawidłowości wykryli kontrolerzy podczas audytu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce i Urzędu Gminy w Narewce. Teraz wielowątkowe śledztwo wszczęła hajnowska prokuratura. Dotyczy ono m.in. podejrzenia fałszowania faktur w ośrodku i niedopełnienia obowiązków przez byłego wójta.

Fotolia.com
Fotolia.com

Śledztwo obejmuje 5 czynów

Śledztwo obejmuje 5 czynów. Pierwszy dotyczy działalności byłego kierownika Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce. Prokurator sprawdzi czy w ciągu pięciu lat, od stycznia 2014 roku, doszło do ukrywania dokumentów ośrodka, fałszowania faktur VAT oraz przywłaszczenia pieniędzy i towarów na łączną kwotę co najmniej 150 tysięcy złotych. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, w okresie który badać będzie prokuratura, kierowała żona duchownego z parafii prawosławnej w Narewce.

Cztery kolejne wątki śledztwa dotyczą działalności byłego wójta Narewki Mikołaja Pawilcza, który rządził gminą 34 lata. Śledczy sprawdzą czy doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Chodzi m.in. o nadzór nad działalnością Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce w wyniku czego doszło do powstania szkody w tym ośrodku. Zbadana też będzie sprawa przyznania i rozliczenia dotacji dla Klubu Sportowego LZS Narewka.

Prokuratura zbada też wątek możliwego zaniechania ściągania różnych podatków na rzecz gminy. Dodatkowo mogą być poszkodowane osoby, z którymi zamiast umów o prace w Urzędzie Gminy w Narewce zawierano umowy zlecenia, tzw. śmieciówki.

Za te czyny grozi maksymalnie do trzech lat więzienia.

Były wójt Narewki nie ma sobie nic do zarzucenia

Były wójt Mikołaj Pawilcz nie ma sobie nic do zarzucenia. Mówi, że audyt miał za zadanie zdyskredytowanie go w oczach mieszkańców.

Jest przekonany, że pracownicy Urzędu Gminy, którzy zajmowali się sprawami badanymi przez prokuraturę, byli merytorycznie przygotowani do swojej pracy. W przypadku natomiast nieprawidłowości wykrytych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, gdyby o nich wiedział, sam zawiadomiłby organy ścigania.

Szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk mówi, że postępowanie będzie czasochłonne i pracochłonne. Trzeba będzie przesłuchać wielu świadków i prawdopodobnie powołać biegłego z zakresu księgowości. 

Nieprawidłowości, którymi zajmuje się prokuratura, wykryto podczas ubiegłorocznego audytu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, który podlega pod Urząd Gminy w Narewce. Kontrolę Urzędu Gminy i podległych mu jednostek zlecił zewnętrznej firmie nowy wójt Jarosław Gołubowski. To on o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił hajnowską prokuraturę.

| red: mag, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czy doszło do przestępstwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce? Sprawdzą to śledczy

16.12.2019, 09:06

Brak faktur za wynajem sprzętu i ośrodka czy też przepisywanie rachunków i wstawianie niższych sum pieniędzy. Między innymi takie nieprawidłowości wykryto podczas audytu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, który podlega pod Urząd Gminy w Narewce.


10 wniosków o areszt w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę

28.11.2019, 10:44

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu dziesięć wniosków o aresztowanie osób podejrzanych, w wielowątkowym śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę - poinformował PAP w czwartek (28.11) rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń.


Kilkuset rolników domaga się wypłat za dostarczone mleko do spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim

30.07.2019, 15:09

Duże kłopoty finansowe ma spółdzielnia mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Około 850 rolników nie może doczekać się zapłaty za mleko dostarczone do niej w czerwcu. Wypłat nie dostało też 180 jej pracowników.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok