Radio Białystok | Wiadomości | SN rozpatrzy kasacje Czeczenów skazanych w Białymstoku za wspieranie terroryzmu

SN rozpatrzy kasacje Czeczenów skazanych w Białymstoku za wspieranie terroryzmu

autor: Marta Nazarko

19.01.2020, 14:34, akt. 14:52

Sprawą trzech Czeczenów skazanych za wspieranie terroryzmu zajmie się Sąd Najwyższy. Termin rozprawy wyznaczono na marzec. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Cała trójka usłyszała w Białymstoku takie same wyroki: dwóch lat i miesiąca więzienia. W sprawie tej oskarżony był jeszcze czwarty mężczyzna, ale on został prawomocnie uniewinniony.


Oskarżeni nie przyznali się do winy

Akt oskarżenia objął 4 osoby, wszystkim śledczy zarzucili, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. zbierała pieniądze, by wspierać terrorystyczną działalność tzw. Państwa Islamskiego. Była też mowa o kupowaniu sprzętu paramilitarnego i rekrutowaniu bojowników na tzw. dżihad. Oskarżeni natomiast od początku twierdzili, że pomagali czeczeńskim bojownikom walczącym o niepodległość.


Sąd skazał trójkę Czeczenów

Sąd okręgowy w Białymstoku uznał, że winni są trzej z czterech oskarżonych Czeczenów. Ale że wspierali - nie Państwo Islamskie, lecz tzw. Emirat Kaukaski - prowadzący działalność o charakterze terrorystycznym w Rosji. Później sąd apelacyjny wyrok ten utrzymał.

Jak mówił wtedy sędzia Ryszard Filipow, działalność oskarżonych nie stanowiła zagrożenia dla naszego kraju, godziła natomiast w interesy Rosji.


Wyrok w marcu

Obrońcy trzech skazanych Czeczenów wnieśli kasacje. Podkreślają m.in., że wyrok skazujący dotyczy innych czynów niż te opisane w akcie oskarżenia. Sąd Najwyższy wyznaczył już termin rozprawy - ma się ona odbyć 18 marca.

Wszyscy oskarżeni jeszcze w czasie śledztwa spędzili w areszcie prawie dwa lata. Uniewinniony mężczyzna - za niesłuszny areszt domagał się ponad 1,5 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania, sąd prawomocnym już wyrokiem przyznał mu 337 tys. zł

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


54-letni Czeczen chciał wręczyć podlaskiemu policjantowi łapówkę

21.12.2019, 12:41

Rok więzienia w zawieszeniu za próbę wręczenia łapówki policjantowi. Taką karę orzekł kolneński sąd w stosunku do Czeczena Agigata Akhadova.


337 tys. zł dla Czeczena uniewinnionego w sprawie o wspieranie terroryzmu

16.12.2019, 08:21

W sumie 337 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszny areszt zasądził w poniedziałek (16.12) Sąd Apelacyjny w Białymstoku Czeczenowi, uniewinnionemu od zarzutów wspierania terroryzmu. Ustaloną przez sąd I instancji kwotę zadośćuczynienia sąd obniżył o 61 tys. zł. Orzeczenie jest prawomocne.


Białostocki sąd bada sprawę rekompensaty dla Czeczena, który niesłusznie spędził w areszcie prawie 2 lata

3.12.2019, 10:46

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (3.12) proces odwoławczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt dla Czeczena prawomocnie uniewinnionego od zarzutów wspierania terroryzmu. Sąd I instancji zasądził mu pieniądze, ale wyrok zaskarżyły obie strony.


Sąd apelacyjny rozpatrzy sprawę odszkodowania za niesłuszny areszt dla Czeczena oskarżanego o wspieranie terroryzmu

11.08.2019, 20:11

Będzie ciąg dalszy procesu o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt dla Czeczena, prawomocnie uniewinnionego od zarzutów wspierania terroryzmu. Sąd I instancji zasądził mu pieniądze, ale wyrok zaskarżyły obie strony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”

W piątek (28.02) w białostockiej Zmianie Klimatu koncert Julii Marcell. Transmisja w Polskim Radiu Białystok od 19:10. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

fot. Adam Dąbrowski
REGION
25.02.2020, 22:20, akt. 26.02.2020, 08:39

OSP w Przytułach ma nowy wóz strażackiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok