Radio Białystok | Wiadomości | Łomżyńscy radni chcą kolei z dworcem w granicach miasta

Łomżyńscy radni chcą kolei z dworcem w granicach miasta

autor: Adam Dąbrowski

26.02.2020, 15:54, akt. 16:16

Linia kolejowa w granicach miasta, ale nie przez jego środek - to według łomżyńskich radnych najlepszy wariant przebiegu tzw. szprychy linii kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego na trasie Ostrołęka - Łomża - Giżycko.

Sesja Rady Miejskiej w Łomży ws. linii kolejowej, 26.02.2020, fot. Adam Dąbrowski
Sesja Rady Miejskiej w Łomży ws. linii kolejowej, 26.02.2020, fot. Adam Dąbrowski

Łomżyńscy radni chcą kolei z dworcem w granicach miasta - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Według wstępnej koncepcji linia kolejowa z CPK miała przebiegać kilka kilometrów poza granicami Łomży w kierunku zachodnim, w sąsiedztwie projektowanej tam drogi Via Baltica.

Z propozycji zamieszczonej w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym CPK wynikało zaś, że kolej miałaby przecinać miasto przez jego środek, co w przyszłości spowodowałoby - zdaniem radnych - paraliż komunikacyjny. Dlatego też sformułowali swoje stanowisko w tej sprawie, w którym wykluczają takie rozwiązanie jako "nieuzasadnione ze względów bezpieczeństwa oraz z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego i środowiskowego".

"W ocenie Rady Miejskiej Łomży najwłaściwszym przebiegiem linii kolejowej CPK byłoby jej umiejscowienie na północnej granicy administracyjnej miasta (od strony Ostrołęki), pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką. W przypadku uzasadnionych przeciwwskazań /…/ ewentualnym wariantem może być przebieg trasy kolejowej przy obwodnicy Łomży w ramach drogi ekspresowej Via Baltica" - zapisano w stanowisku, które ma być przedstawione prezesowi CPK.

Ten nowy wariant, przyjęty przez radnych niemal jednogłośnie, to propozycja przedstawiona im przez posła Lecha Antoniego Kołakowskiego, który przekonywał, iż kolej w mieście to także szansa na rozwój Łomży.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przetarg ws. budowy pierwszego w Podlaskiem odcinka S19 ogłoszony

24.02.2020, 13:09

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła w poniedziałek (24.02) przetarg na projekt i budowę pierwszego w Podlaskiem 5-kilometrowego odcinka drogi S19 Via Carpatia - od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód.


W Kuźnicy powstanie nowoczesny dworzec kolejowy

20.02.2020, 19:35

Za blisko 17 mln zł spółka MERX z Białegostoku przebuduje dworzec kolejowy w Kuźnicy. To najtańsza oferta w przetargu, który rozstrzygnęły Polskie Koleje Państwowe.


Kolej tak, ale nie przez centrum miasta - mówią mieszkańcy Łomży

17.02.2020, 07:09

Kolej jest potrzebna, ale tory nie powinny przebiegać przez centrum miasta. Tak mówią mieszkańcy Łomży pytani o planowany przebieg nowej linii kolejowej.


Spotkanie w Knyszynie ws. północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku

5.02.2020, 07:56

Uczestnicy konsultacji w Knyszynie skrytykowali pomysł społecznego komitetu z Dobrzyniewa Dużego. Chodzi o warianty przebiegu północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku.


Mirosław Siemieniec

4.02.2020, 08:20

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok