Radio Białystok | Wiadomości | W urzędzie wojewódzkim otwarto wystawę "Oddziały Łupaszki"

W urzędzie wojewódzkim otwarto wystawę "Oddziały Łupaszki"

28.02.2020, 14:25, akt. 14:51

Wystawę pt. "Oddziały Łupaszki" prezentującą działania mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" dowódcy V Wileńskiej Brygady AK otwarto w piątek (28.02) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Na podstawie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej przygotował ją Podlaski Instytut Kultury (PIK).

W urzędzie wojewódzkim otwarto wystawę "Oddziały Łupaszki", fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
W urzędzie wojewódzkim otwarto wystawę "Oddziały Łupaszki", fot. Mateusz Duchnowski/UMWP

Autorami scenariusza wystawy są dr Kazimierz Krajewski i dr Tomasz Łabuszewski. Na ponad 20 planszach pokazano archiwalne fotografie, w krótkich opisach przedstawiono działalność majora Szendzielarza.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło. Marszałek województwa patronuje wystawie.1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Minister Piontkowski przypomniał, że 1 marca będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej - jak mówił - stawiali opór "sowietom i komunistom, którzy dzięki bagnetom sowieckiej armii mogli przejąć na kilkadziesiąt lat władzę w Polsce".


Dziś jesteśmy winni hołd tym wszystkim żołnierzom, którzy w beznadziejnej praktycznie sytuacji, nie mając nadziei na wywalczenie zwycięstwa, mimo to, kontynuowali opór. Komuniści przez kilkadziesiąt lat swoich rządów w okresie PRL próbowali tych polskich bohaterów przedstawiać jako zwykłych bandytów. Wielu z nich miało na sobie wyroki komunistycznych sądów, które przedstawiły ich jako zwykłych zbrodniarzy - powiedział Dariusz Piontkowski.


"Musimy przywrócić pamięć o nich" - mówi Dariusz Piontkowski

Dodał, że "dziś jesteśmy im winni odkłamanie prawdy historycznej, powiedzenie, że byli bohaterami, że byli żołnierzami walczącymi o niepodległą Polskę i musimy przywrócić pamięć o nich, bo komuniści próbowali tę pamięć zakopać wraz z wieloma bezimiennymi grobami". Minister podkreślił, że do dziś wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego nie ma swoich grobów i nie można na tych grobach oddać im hołdu.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło podkreślił, że władze województwa przywiązują dużą wagę do "tradycji narodowej, tradycji historycznej" regionu, stąd przygotowana wystawa i inne działania by pokazywać "naszą historię w sposób dumny i zaszczytny". Mówił, że żołnierze podziemia niepodległościowego nie mieli innej możliwości walki o Polskę "pełną patriotyzmu", o taką jaką pamiętali sprzed II wojny światowej.Billboardy z wizerunkiem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zawisły w BiałymstokuWystawa to w ostatnim czasie kolejna inicjatywa IPN, marszałka województwa i PIK związana z Łupaszką. Na dwóch budynkach w Białymstoku, od początku lutego wiszą dwa billboardy upamiętniające Zygmunta Szendzielarza. Akcja wzbudziła w mieście protesty. Podlaski Poseł KO Krzysztof Truskolaski, który skierował zapytania do inicjatorów akcji oceniał, że postać majora jest "bardzo kontrowersyjna", a jego oddziały odpowiadają też za cywilne ofiary w czasie przeprowadzanych po wojnie akcji, również na terenie województwa. Poseł przekazał też wówczas marszałkowi województwa protest ponad 60 mieszkańców jednego bloków, gdzie wisi billboard domagających się jego usunięcia.Spór o ulicę "Łupaszki" - felieton Marka GąsiorowskiegoW Białymstoku trwa także spór o nazwę ulicy Łupaszki. W oparciu o tę samą argumentację radni Forum Mniejszości Podlasia (forum jest w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej) wystąpili o zmianę nazwę ulicy Łupaszki na inną i Rada Miasta to przegłosowała. Uchwałę zakwestionował wojewoda, sprawa jest w sądzie administracyjnym.

Gdy radni zajmowali się sprawą zmiany nazwy ulicy, oficjalne stanowisko zajął prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W komunikacie "Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego – list prezesa IPN do Rady Miasta Białystok" z października 2019 roku, napisał: "Z materiałów historycznych wynika jednoznacznie, że Zygmunt Szendzielarz podczas swej działalności niepodległościowej traktował zarówno swych żołnierzy, jak i mieszkańców terenów, na których operował – w sposób obywatelski, bez jakichkolwiek uprzedzeń narodowościowych, etnicznych lub religijnych. W jego oddziałach służyli oprócz katolików także żołnierze wyznający wiarę prawosławną. Oceniając postać majora Zygmunta Szendzielarza, należy pamiętać, że jest on nie tylko kawalerem najwyższych polskich odznaczeń wojskowych – Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, ale też o tym, że 23 marca 2006 r., w 55. rocznicę jego śmierci, Sejm RP podjął uchwałę oddająca mu cześć. Jego osoba była wielokrotnie honorowana przez najwyższy majestat Rzeczypospolitej. Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego. Jest godny, by być patronem ulic, placów czy też gmachów". 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

23.02.2020, 07:15

W Hajnówce zakończył się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w niedzielę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Uczestnicy marszu szli ulicami w centrum miasta pod siedzibę Hajnowskiego Domu Kultury.


Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - 1 marca przy pomniku "Inki"

21.02.2020, 13:12

W Białymstoku główne uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych odbędą się w południe 1 marca przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. "Inka" - zapowiedziały w piątek (21.02) na konferencji prasowej władze miasta. Zapraszają na nie wszystkich mieszkańców.


Część mieszkańców nie zgadza się, by na ich bloku wisiał baner upamiętniający "Łupaszkę"

11.02.2020, 14:54

Do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wpłynął we wtorek (11.02) protest wspólnoty mieszkaniowej bloku, na którego ścianie zawisł billboard upamiętniający majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", w 69. rocznicę jego śmierci. Ponad 60 osób nie zgadza się w tym piśmie na "eksponowanie kontrowersyjnej reklamy".


Kolejny akt wandalizmu związany z "Łupaszką" w Białymstoku

24.01.2020, 11:11

"Ulica zbrodniarza", "Zmieńcie adres" czy "Nikt nie chce mieszkać na ulicy zbrodniarza" - takiej treści napisy pojawiły się na garażach i ogrodzeniu placu budowy przy ul. Warmińskie w Białymstoku. Ta znajduje się na osiedlu Skorupy, tuż przy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok