Radio Białystok | Wiadomości | Starosta wysokomazowiecki: Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto jest zakażony koronawirusem

Starosta wysokomazowiecki: Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto jest zakażony koronawirusem

autor: Ryszard Minko

15.04.2020, 09:36, akt. 11:53

Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, że w ich miejscowości mieszkają osoby zakażone koronawirusem – mówi starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. W ten sposób uzasadnia publikowanie w internecie szczegółowych danych zamieszkania chorych, choć takich danych nie udostępnia ani Ministerstwo Zdrowia, ani służby wojewody.

Bogdan Zieliński, fot. Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
Bogdan Zieliński, fot. Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie

Starosta tłumaczy, że nie chodzi o to, by wytykać osoby chore i je stygmatyzować, ale nie jest to zwykła choroba, tylko pandemia. Dlatego — jak mówi — mieszkańcy powiatu mają prawo wiedzieć, czy w ich sąsiedztwie nie ma osób chorych na Covid-19.

Bogdan Zieliński dodaje też, że w jego opinii domy, w których przebywają zakażeni, powinny być w jakiś sposób oznaczane. Ma to nie tylko znaczenie dla okolicznych mieszkańców, ale też i dla wielu służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, firm odbierających śmieci czy kurierów lub kierowców odbierających mleko z gospodarstw. Oni wszyscy mają prawo wiedzieć, czy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną — wyjaśnia starosta.

Zupełnie inaczej o osobach zakażonych informują urzędy wojewódzkie i Ministerstwo Zdrowia. W komunikatach padają jedynie nazwy powiatów lub miast, z których pochodzą chorzy. Obecnie w regionie odnotowano 256 osób zakażonych koronawirusem.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szpital Psychiatryczny w Suwałkach jest gotowy na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem

15.04.2020, 08:08

Szpital Psychiatryczny w Suwałkach może już przyjmować pacjentów w taki sposób, by nie narażać innych na zakażenie koronawirusem. Za 100 tysięcy złotych z urzędu marszałkowskiego zmodernizowano izbę przyjęć.


Objawy neurologiczne u pacjentów z COVID-19

14.04.2020, 18:15

Ponad jedna trzecia chorych na COVID-19 ma objawy neurologiczne, w tym m.in. ze strony centralnego układu nerwowego - to wyniki badań przeprowadzonych w trzech filiach szpitala Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan, które publikuje pismo "JAMA Neurology".


Testy nie potwierdziły nowych zakażeń koronawirusem u pracowników białostockiego USK

14.04.2020, 17:04

Nie stwierdzono nowych przypadków zakażenia koronawirusem u kadry medycznej białostockiego szpitala klinicznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok